Biblioteka Żółtego Tygrysa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Biblioteka Żółtego Tygrysa – beletrystyczna seria wydawnicza ukazująca się nakładem Wydawnictwa MON (Ministerstwa Obrony Narodowej) w latach 1957-1989.

Historia[edytuj]

Stanowiły ją tomiki niewielkiego formatu, opisujące wybrane epizody z okresu II wojny światowej. Do końca serii ukazało się 420 tomików wydawanych w nakładzie do 300 000 egz[1].

W okresie PRL seria była elementem komunistycznej propagandy skierowanej do młodzieży. Peerelowska cenzura usuwała wszystkie krytyczne opinie oraz analizy dotyczące tej serii wydawniczej. W 1974 roku Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk ocenzurował krytyczny artykuł "W paszczy Tygrysa" autorstwa B. Klukowskiego zamieszczonego w czasopiśmie "Polityka". Usunięty fragment przytacza w swojej książce o cenzurze w PRL Tomasz Strzyżewski: "Przedstawiona w serii ideologia jest jednak uproszczona, utrwala typ wiedzy zawarty w podręcznikach szkolnych i preferowany w publicystyce drugiej połowy lat pięćdziesiątych. Uderza np. szczególnie niezmienność stereotypu AL-owca i AK-owca i przypisywanej im ideologii. Lewica polska czasu wojny jest przedstawiona w serii jako ideologiczny monolit, a ludzie - jako moralny wzór. Szlachetnością i umiejętnością prawidłowej oceny sytuacji politycznej i militarnej, cechują się ludzie pochodzący z nizin społecznych lub będący na niższych szczeblach hierarchii wojskowej. Dotyczy to i armii polskiej na zachodzie, i armii aliantów zachodnich, i ugrupowań Armii Krajowej. Wydaje się, że jest tu dużo projekcji naszych doświadczeń i przemyśleń późniejszych na wydarzenia wojenne, projekcji dokonanej w sposób schematyczny..."[2].

Po przekształceniu wydawnictwa MON seria kontynuowana jest przez wydawnictwo Bellona jako seria „Z tygrysem”.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Tomasz Stańczyk: Walka tygrysów (pol.). Rzeczpospolita, 1997-05-11. [dostęp 2015-07-20].
  2. Tomasz Strzyżewski 2015 ↓.

Bibliografia[edytuj]

  • Tomasz Strzyżewski: Wielka księga cenzury PRL w dokumentach. Warszawa: Prohibita, 2015, s. 91. ISBN 9788361344704.

Linki zewnętrzne[edytuj]