Biostat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BioStat
Państwo  Polska
Adres ul. Kowalczyka 17, 44-206 Rybnik
Data założenia 2005
Prezes dr inż. Ewa Tkocz-Piszczek
Dyrektor Rafał Piszczek
Udziałowcy Rafał Piszczek
Nr KRS 0000351860
brak współrzędnych
Strona internetowa

BioStatjednostka naukowa z siedzibą w Rybniku posiadająca status centrum badawczo-rozwojowego nadany przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii[1] na podstawie ustawy ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Firma powstała w 2005 roku. Opracowała system eCRF do zarządzania badanami klinicznymi oraz oprogramowanie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej Medfile wspierające rządowy program e-Zdrowie. Biostat realizuje także cykliczne badania opinii wśród pacjentów i lekarzy na temat stanu polskiej służby zdrowia współpracując z NFZ czy PFRON. Publikacje dystrybuowane są przez portale lekarskie oraz na stronach Naczelnej Izby Lekarskiej.

Cechy i funkcjonalność[edytuj | edytuj kod]

Oprogramowanie eCRF zbiera w jednym miejscu pacjentów z całego świata zaangażowanych w badanie kliniczne lub rejestr medyczny (rejestr schorzenia). Program pozwala na zarządzanie pacjentami, śledzeniem progresji schorzenia oraz natychmiastowym raportowaniem zdarzeń niepożądanych. Program działa w oparciu o wytyczne Agencja Żywności i Leków (FDA). Zbudowany został zgodnie z wytycznymi FDA CFR Title 21 Part 11. Biostat jest partnerem projektu[2] - jest to Platforma weryfikacji zgodności systemów IT z profilami IHE i standardami HL7.

Biostat specjalizuje się szczególnie w obszarze niekomercyjnych badań klinicznych i e-zdrowia (cyfryzacji polskiej służby zdrowia oraz automatyzacji procesów w badaniach klinicznych).

Statystyki i popularność[edytuj | edytuj kod]

BioStat współpracuje z większością instytutów badawczych i ośrodków akademickich w Polsce, takich jak: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny, Polska Akademia Nauk, Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Hematologii i Transfuzjologii, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Collegium Medicum w Bydgoszczy, Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera, Uniwersytet medyczny w Lublinie, Państwowy Instytut Weterynaryjny, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Jagielloński. Jest partnerem koncernów farmaceutycznych: Roche, Novartis, Takeda, Pfizer, Polpharma, Adamed, Chiesi, Johnson & Johnson.

Biostat znany jest w środowisku farmaceutycznym z regularnie realizowanych badań dotyczących postrzegania służby zdrowia oraz jakości obsługi pacjenta realizowanych m.in. dla Naczelnej Izby Lekarskiej[3]. Biostat współpracuje także w badaniach związanych z ochroną środowiska[4]. Firma jest także partnerem Fundacji Aflofarm i Naczelnej Izby Aptekarskiej w zakresie realizacji badań wizerunku farmaceutów[5]. Raporty Biostat wykorzystywane są także przez parlamentarzystów, m.in. w tematyce związanej z problemami zdrowotnymi[6], w tym w szczególności badania o tematyce związanej z cukrzycą realizowane we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków[7][8]

Kluczowa usługa firmy - program do prowadzenia dokumentacji medycznej Medfile.pl obsługuje 100 tys. wizyt pacjentów miesięcznie, dostarczając rozwiązań EDM (e-Recepty, e-Zwolnienia) współpracuje z największym dostawcą usług rejestracji pacjentów online w Polsce łączącą pacjentów i lekarzy - portalem Znanylekarz.pl[9]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Biostat jest laureatem nagrody głównej „Pro Silesia” 2018 wręczonej na gali w ramach Europejskiego Kongresu MŚP. Nagrodę „Pro Silesia” otrzymują przedsiębiorstwa wykazujące się wyjątkowymi działaniami międzysektorowymi w obszarze biznesu, nauki i samorządu oraz współpracy międzynarodowej[10][11][12]

Prezes zarządu Biostat został w 2013 roku uhonorowany tytułem Człowieka roku w Rybniku (miasto siedziby Biostat) w kategorii Biznes[13]

Biostat został w 2019 roku laureatem konkursu 9 rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie. Ranking od 9 lat pomaga budować i promować innowacyjne oraz kreatywne biznesy w Polsce. Ranking tworzony jest w partnerstwie PKN ORLEN, Grupa Eurozet, Agencja Rozwoju Przemysłu, EY Polska oraz Millennium Leasing. W kapitule konkursu poza przedstawicielami wymienionych podmiotów tworzą także przedstawiciele: Facebooka, Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet, Startup Poland, Lotte Wedel[14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii: Wykaz Centrów Badawczo-Rozwojowych. 2019-09-18. [dostęp 2019-10-07].
 2. Tukan: Tukan (pol.). Tukan. [dostęp 2018-08-20].
 3. Biostat: Raport Lekarze w badaniach opinii społecznej (pol.). Biostat. [dostęp 2019-01-02].
 4. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Badanie świadomości osobistego wpływu człowieka na środowisko - 2012 (pol.). NFOŚiGW. [dostęp 2012-02-02].
 5. Naczelna Izba Aptekarska: Kampania społeczna Po pierwsze farmaceuta (pol.). Naczelna Izba Aptekarska. [dostęp 2019.04.04].
 6. Biostat: Raport: Cukrzyca. Analiza problemów zdrowotnych (pol.). Medycyna Praktyczna. [dostęp 2019-08-07].
 7. Cukrzyca - nierówny przeciwnik, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, 5 lipca 2019 [dostęp 2019-10-24] (pol.).
 8. Cukrzyca - nierówny przeciwnik, lbrmedia.prowly.com [dostęp 2019-10-24] (pol.).
 9. ZnanyLekarz i Medfile ogłaszają współpracę. Obie firmy chcą przyspieszyć cyfrową transformację polskiej służby zdrowia., biuroprasowe.znanylekarz.pl [dostęp 2019-10-24] (pol.).
 10. Stowarzyszenie „Pro Silesia”: Biznes – Nauka – Samorząd, www.prosilesia.pl [dostęp 2019-10-30].
 11. Polska, Poznaliśmy laureatów nagrody „Pro Silesia”, www.slaskibiznes.pl [dostęp 2019-10-30] (pol.).
 12. BioStat laureatem głównej nagrody „Pro Silesia” 2018, www.biostat.com.pl [dostęp 2019-10-30] (pol.).
 13. Polska, Człowiek Roku Rybnik.com.pl 2012: Oto zwycięzcy!, www.rybnik.com.pl [dostęp 2019-10-30] (pol.).
 14. Znamy już laureatów 9. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie! | BRIEF, 13 czerwca 2019 [dostęp 2019-10-30] (pol.).

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]