Przejdź do zawartości

Black Adam (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Black Adam
Gatunek

superbohaterski
fantastyka naukowa
akcja

Rok produkcji

2022

Data premiery

3 października 2022 (Meksyk)
21 października 2022 (USA)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

124 min[1]

Reżyseria

Jaume Collet-Serra

Scenariusz

Adam Sztykiel
Rory Haines
Sohrab Noshirvani

Główne role

Dwayne Johnson
Aldis Hodge
Noah Centineo
Sarah Shahi
Marwan Kenzari
Quintessa Swindell
Bodhi Sabongui
Pierce Brosnan

Muzyka

Lorne Balfe

Zdjęcia

Lawrence Sher

Produkcja

Dwayne Johnson
Dany Garcia
Hiram Garcia
Beau Flynn

Wytwórnia

New Line Cinema
DC Studios
Seven Bucks Productions
FlynnPictureCo.

Dystrybucja

Warner Bros. Pictures

Budżet

195 mln dolarów[2]

Strona internetowa
Chronologia
Produkcja
Legion samobójców: The Suicide Squad
(2021)
Black Adam
(2022)
Shazam! Gniew bogów
(2023)

Black Adamamerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym pseudonimie wydawnictwa DC Comics. Reżyserem filmu jest Jaume Collet-Serra, a scenarzystami Adam Sztykiel, Rory Haines i Sohrab Noshirvani. Tytułową rolę gra Dwayne Johnson, a obok niego w rolach głównych występują: Aldis Hodge, Noah Centineo, Sarah Shahi, Marwan Kenzari, Quintessa Swindell, Bodhi Sabongui i Pierce Brosnan.

Jest on częścią DC Extended Universe i jedenastym filmem należącym do tej franczyzy. Światowa premiera filmu miała miejsce 3 października 2022 w Meksyku, natomiast dla szerszej publiczności zadebiutował 21 października tego samego roku. Film spotkał się z mieszaną reakcją krytyków.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

W 2600 roku p.n.e., despotyczny król Kahndaq, Ahk-Ton, stworzył z minerału zwanego Eternium Koronę Sabbac, dającą jej nosicielowi wielką moc. Po próbie wzniecenia buntu, młody chłopiec otrzymuje od Rady Czarodziejów moce Shazama. Staje się on w bohaterem Kahndaq i zabija Ahk-Tona, kończąc jego panowanie[3][4][5].

Jakiś czas później, Kahndaq jest prześladowane przez Intergang. Archeolog Adrianna Tomaz próbuje zlokalizować Koronę Sabbaca z pomocą swojego brata Karima i kolegów, Samira i Ishmaela. Po odnalezieniu artefaktu, cała trójka wpada w zasadzkę, przygotowaną przez Intergang. Adrianna odczytuje inkantację, wybudzającą Teth-Adama, którego uważa za starożytnego mistrza Kahndaq. Adam następnie zabija większość oddziałów Intergangu[3][4][5].

Amanda Waller dowiaduje się o incydencie i kontaktuje się z Carterem Hallem / Hawkmanem i JSA (Justice Society of America) (w składzie Kent Nelson / Doctor Fate, Maxine Hunkel / Cyclone i Albert „Al” Rothstein / Atom Smasher), aby pomogli w zatrzymaniu Adama. JSA przybywa na czas, aby powstrzymać Adama przed dokonaniem dalszych zniszczeń w mieście i oddziałach Intergangu. JSA wyjaśnia Adriannie, że Adam nie był bohaterem, lecz szaleńcem, który został uwięziony, a nie pogrzebany[3][4][5].

Ishmael okazuje się być liderem Intergangu i ściga nastoletniego syna Adrianny, Amona, który ukradł Koronę Sabacca. Udaje się mu ją ukryć, a Adam, Adrianna i JSA zamierzają jej użyć do wymiany za Amona. Docierają do Ishmaela, który ujawnia, że jest ostatnim potomkiem króla Ahk-Tona i żąda korony, chcąc zająć należne mu miejsce na tronie. Adrianna mu ją daje, by uratować życie swojego syna. Ishmael mimo wszystko strzela do Amona, a Adam, próbując uratować Amona, traci nad sobą kontrolę i niszczy cały obiekt, zabijając Ishmaela[3][4][5].

Targany poczuciem winy, Adam ucieka do ruin Ahk-Ton, natomiast Hawkman podąża za nim. Adam zdradza, że legendy o bohaterze Kahndaq zostały opowiedziane błędnie; chodziło o syna Adama, Huruta, który otrzymał moce Shazama i stał się bohaterem Kahndaq. Wiedząc, że Hurut był niepokonany, poplecznicy Ahk-Tona postanowili zabić rodzinę Huruta, w tym Adama i jego żonę. Kiedy Hurut znajduje Adama w stanie krytycznym, przekazuje mu swoje moce, aby uratować jego życie. Jednocześnie wierzy, że Adam będzie bohaterem, którego Kahndaq potrzebuje. Wysłannicy Ahk-Tona zabijają Huruta, doprowadzając Adama do szału, w którym zabija wszystkich i nieumyślnie przynosi zniszczenie całemu Kahndaq. W konsekwencji Adam zostaje wezwany przez Radę Czarodziejów i uwięziony[3][4][5].

Czując się niezdolnym do bycia prawdziwym bohaterem, Adam poddaje się JSA, którzy zabierają go do więzienia Task Force X. Wkrótce potem Fate ma wizję nadchodzącej śmierci Hawkmana. Gdy grupa wraca do miasta, zdają sobie sprawę, że Ishmael chciał, aby Adam go zabił, gdy nosił Koronę Sabbaca, aby mógł odrodzić się jako nosiciel samego demona Sabbaca. Tak też się staje i Ishmael powraca do życia jako Sabbac[3][4][5].

Sabbac wzywa Legion Piekła, aby zaatakował Kahndaq, ale Amon, wraz z Adrianną i Karimem, zbierają ludzi, aby pomogli go odeprzeć. JSA przygotowuje się do walki z demonem w ruinach Ahk-Ton, ale Fate tworzy magiczne pole siłowe, które uniemożliwia Hawkmanowi, Cyclone i Atom Smasherowi wejścia i ujawnia, że śmierci Hawkmana można uniknąć poprzez jego własną śmierć. Fate następnie walczy z Sabbaciem w pojedynkę, jednocześnie używając projekcji astralnej, w celu uwolnienia Adama. Sabbac zabija Fate’a, powodując zniknięcie pola siłowego i umożliwiając pozostałym wejście. Następnie przybywa Adam i walczy z demonem, ostatecznie zabijając go. JSA następnie godzi się z Adamem, który przyjmuje nową rolę: obrońcy i władcy Kahndaq, a także nowe imię, Black Adam[3][4][5].

W scenie między napisami, Waller ostrzega Adama, aby nie ważył się nigdy opuścić Kahndaq. Następnie przybywa do niego Superman i sugeruje, że powinni sobie coś wyjaśnić[3][4][5].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

 • Dwayne Johnson jako Teth-Adam / Black Adam, superzłoczyńca i antybohater, który jest przeciwnikiem Shazama i posiada te same moce, co on od czarodzieja[6][7].
 • Aldis Hodge jako Carter Hall / Hawkman, archeolog, który jest reinkarnacją egipskiego księcia, potrafi latać dzięki metalowym skrzydłom, posługuje się maczugą[8].
 • Noah Centineo jako Albert Rothstein / Atom Smasher, człowiek, który potrafi kontrolować swoją strukturę molekularną i manipulować swoim rozmiarem i siłą[9].
 • Sarah Shahi jako Adrianna Tomaz, nauczycielka uniwersytecka, działająca w ruchu oporu Kahndaq[10].
 • Marwan Kenzari jako Ishmael Gregor / Sabbac, przywódca organizacji przestępczej Intergang, opętany przez demona[11][12][13].
 • Quintessa Swindell jako Maxine Hunkel / Cyclone, wnuczka Abigail Hunkel, która potrafi kontrolować wiatr i generować dźwięk[14].
 • Bodhi Sabongui jako Amon Tomaz, syn Adrianny[15].
 • Pierce Brosnan jako Kent Nelson / Doctor Fate, syn archeologa, który nauczył się magii[16].

Dodatkowo Viola Davis, Jennifer Holland i Djimon Hounsou powtarzają swoje role z wcześniejszych produkcji DCEU, jako, odpowiednio, Amanda Waller, Emilia Harcourt i czarodziej Shazam[17][18][19]. Mohammed Amer gra Karima, brata Adrianny[20][21]. Henry Winkler pojawia się jako Al Pratt, wujek Atom Smashera, poprzedni Atom[22]. W pozostałych rolach wystąpili m.in. James Cusati-Moyer i Uli Latukefu[23][24].

W scenie między napisami w roli cameo wystąpił Henry Cavill jako Kal-El / Clark Kent / Superman, który powtórzył swoją rolę z wcześniejszych produkcji franczyzy[25].

Dwayne Johnson (Teth-Adam / Black Adam)
Aldis Hodge (Carter Hall / Hawkman)
Noah Centineo (Albert Rothstein / Atom Smasher)
Sarah Shahi (Adrianna Tomaz)
Marwan Kenzari (Ishmael Gregor / Sabbac)
Pierce Brosnan (Kent Nelson / Doctor Fate)

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

Jaume Collet-Serra, reżyser filmu

Początkowo Black Adam miał być głównym antagonistą w filmie Shazam! z 2019 roku[6], a solowy film o tym antybohaterze miał być jego spin-offem[26]. Studio zdecydowało się jednak na rozdzielenie tej historii[7]. W październiku 2017 roku Adam Sztykiel został zatrudniony do napisania scenariusza[27]. W czerwcu 2019 roku poinformowano, że Jaume Collet-Serra zajmie się reżyserią filmu. Ujawniono wtedy też, że Beau Flynn, Dwayne Johnson, Hiram Garcia i Dany Garcia będą producentami filmu, New Line Cinema, FlynnPictureCo. i Seven Bucks Productions będą studiami zaangażowanymi w jego produkcję[28]. W listopadzie Warner Bros. Pictures wyznaczyło datę amerykańskiej daty premiery na 21 grudnia 2021 roku[29]. We wrześniu 2020 roku ujawniono, że Rory Haines i Sohrab Noshirvani zajmą się poprawkami scenariusza[30]. Miesiąc później studio usunęło datę premiery filmu z kalendarza wydawniczego wskutek pandemii COVID-19[31]. Pod koniec marca 2021 roku studio ustaliło nową datę premiery na 29 lipca 2022 roku[32].

Casting[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2014 roku poinformowano, że Dwayne Johnson został obsadzony jako Black Adam w filmie Shazam![6]. W styczniu 2017 roku ujawniono, że aktor ma wystąpić w solowej produkcji[26], a w lipcu wyjawiono, że nie wystąpi on jednak w filmie o Shazamie[7]. W lipcu 2020 roku do obsady dołączył Noah Centineo jako Albert Rothstein / Atom Smasher[9]. We wrześniu poinformowano, że Aldis Hodge zagra Cartera Halla / Hawkmana[8]. W następny miesiącu ujawniono, że Sarah Shahi zagra w filmie[10]. W grudniu do obsady dołączyła Quintessa Swindell jako Maxine Hunkel / Cyclone[33]. W marcu 2021 roku poinformowano, że Pierce Brosnan zagra Doctora Fate’a[16]. W kwietniu ujawniono, że w filmie zagrają James Cusati-Moyer[34] i Bodhi Sabongui[35]. W październiku ujawniono, że w filmie wystąpi także Djimon Hounsou jako Shazam[17].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 9 kwietnia 2021 roku[36] w Georgii[37][16]. Odpowiadał za nie Lawrence Sher[38]. Początkowo miały się one rozpocząć w lipcu 2020 roku, jednak zostały one przesunięte wskutek pandemii koronawirusa[37][39]. 15 lipca Dwayne Johnson poinformował, że zdjęcia z jego udziałem zostały zakończone, a pozostała ekipa będzie je kontynuować jeszcze przez kilka tygodni w Los Angeles[40][41]. Prace na planie zakończyły się w sierpniu 2021[42][43].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2022 roku ogłoszono, że muzykę do filmu skomponuje Lorne Balfe, który wcześniej pracował m.in. przy trylogii Mrocznego Rycerza oraz przy Lego Batman: Film[44][45]. Motywy Black Adama oraz Justice Society zostały wydane przez WaterTower Music jako single odpowiednio 29 września i 7 października[46][47], a pełna ścieżka dźwiękowa została wydana 14 października[46].

2022Black Adam (Original Motion Picture Soundtrack)[48]
Nr Tytuł utworu Długość
1.„Teth-Adam” 3:33
2.„Kahndaq” 6:09
3.„The Awakening” 3:04
4.„The Revolution Starts” 1:29
5.„Introducing the JSA” 4:41
6.„Shaza-Superman” 2:23
7.„Our Only Hope” 2:06
8.„Change Your Name” 1:27
9.„What Kind of Magic?” 2:10
10.„Is It the Champion?” 0:57
11.„Your Enemies” 1:50
12.„Black Adam Spotted” 1:37
13.„Not Interested” 1:41
14.„Just Say Shazam” 4:11
15.„Ancient Palace” 3:15
16.„Little Man” 1:40
17.„Time to Go” 1:35
18.„Release Him” 0:56
19.„Father & Son” 3:36
20.„Black Adam Theme” 3:57
21.„Fly Bikes” 3:25
22.„Nanobots” 1:33
23.„Through the Wall” 2:54
24.„23 lbs. of Eternium” 2:27
25.„Is This is End?” 2:05
26.„It Was Him” 5:49
27.„Lake Baikal” 2:59
28.„Capes and Corpses” 1:07
29.„Hawkman's Fate” 2:10
30.„The JSA Fights Back” 2:12
31.„A Bad Plan Is a Good Plan” 1:56
32.„Dr. Fate” 1:20
33.„Prison Break” 2:35
34.„Wet Rocks” 0:54
35.„Not a Hero” 1:22
36.„The Doctor's Destiny” 0:55
37.„Slave Champion” 1:27
38.„Legions of Hell” 2:17
39.„The Man in Black” 0:46
40.„Adam's Journey” 3:50
41.„The Justice Society Theme” 5:12
42.„Black Adam Theme” 4:01
43.„The Justice Society Theme” 3:52
60:58:16

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera filmu Black Adam odbyła się 3 października 2022 w Meksyku[49]. Amerykańska miała miejsce 21 października 2022 roku[50]. Początkowo była ona zapowiedziana na 22 grudnia 2021 roku[29], jednak wskutek pandemii koronawirusa została ona przesunięta na 29 lipca 2022, a następnie na październik[50][31][32].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z mieszaną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 40% z 273 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 5,1 na 10[51]. Na portalu Metacritic średnia ważona ocen z 52 recenzji wyniosła 41 punktów na 100[52]. Według serwisu CinemaScore, zajmującego się mierzeniem atrakcyjności filmów w Stanach Zjednoczonych, publiczność przyznała mu ocenę B+ w skali od F do A+[53].

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2017 roku Johnson stwierdził, że DC Studios planuje, aby Black Adam i Shazam pojawili się razem w filmie[54]. Henry Cavill, który gra Supermana, powiedział w kwietniu 2018 roku, że istnieją plany, aby Black Adam zmierzył się z Supermanem w przyszłości, choć wierzył, że będzie to miało miejsce po starciu Black Adama i Shazama[55]. Dany Garcia stwierdził w maju 2021 roku, że Johnson i inni producenci mają w planach nakręcić filmów o Black Adamie, a Hiram Garcia powtórzył w lipcu, że istnieje potencjał, aby Cavill i Johnson pojawili się razem jako Superman i Black Adam[56][57]. W listopadzie Hiram dodał, że mają już zarys przyszłych filmów i spin-offów z udziałem Black Adama i JSA, jednak są one zależne od sukcesu pierwszej części[58]. W październiku 2022 roku Johnson potwierdził przyszłe plany, aby Black Adam walczył z Supermanem oraz Shazamem[59][60]. Powiedział również, że Black Adam jest pierwszą częścią sekwencji filmów, które rozszerzą franczyzę[61]. W tym samym miesiącu producenci Hiram Garcia i Flynn potwierdzili, że trwają już prace nad sequelem i planowane jest przyspieszenie produkcji[62].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. ‘Black Adam’ Is Two Hours of Superhero Soup [online] [dostęp 2022-10-22] (ang.).
 2. Box Office: ‘Black Adam’ Flies to $7.6 Million in Previews [online] [dostęp 2022-10-22] (ang.).
 3. a b c d e f g h Matt Zoller Seitz, Black Adam movie review & film summary (2022) | Roger Ebert [online] [dostęp 2022-10-23] (ang.).
 4. a b c d e f g h Review | ‘Black Adam’: Dwayne Johnson is nobody’s hero, „The Washington Post, ISSN 0190-8286 [dostęp 2022-10-23] (ang.).
 5. a b c d e f g h Reubyn Coutinho, Black Adam Movie Ending & Mid-Credit Scene Explained [online], High On Films, 21 października 2022 [dostęp 2022-10-23] (ang.).
 6. a b c Justin Kroll: Dwayne Johnson to Play Black Adam in New Line’s ‘Shazam,’ Darren Lemke To Script (EXCLUSIVE). Variety. [dostęp 2014-09-03]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 7. a b c Cooper Hood: Dwayne Johnson Won’t Be in Shazam, Confirms Geoff Johns. Screen Rant. [dostęp 2017-07-21]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 8. a b Adam B.Vary: Aldis Hodge to Play Hawkman in DC Films’ ‘Black Adam’. Variety. [dostęp 2020-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 9. a b Borys Kit: Noah Centineo Joins Dwayne Johnson in New Line DC Movie ‘Black Adam’ (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2020-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 10. a b Justin Kroll: Sarah Shahi Joins Dwayne Johnson In New Line And DC Films’ ‘Black Adam’. Deadline Hollywood. [dostęp 2020-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 11. Borys Kit, Dwayne Johnson’s ‘Black Adam’ Casts ‘Old Guard’ Scene-Stealer Marwan Kenzari (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 17 lutego 2021 [dostęp 2022-09-09] (ang.).
 12. Joel St Peters, Black Adam Reveals Key Details About the DCEU Film’s Hellish Villain [online], CBR, 16 sierpnia 2022 [dostęp 2022-09-09] (ang.).
 13. Brian Davids, Sarah Shahi on ‘Sex/Life,’ Her ‘Black Adam’ Character and ‘The Sopranos’ Memories [online], The Hollywood Reporter, 6 lipca 2021 [dostęp 2022-09-09] (ang.).
 14. Borys Kit, ‘Black Adam’ Finds Its Cyclone with ‘Trinkets’ Star Quintessa Swindell (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 14 grudnia 2020 [dostęp 2022-09-09] (ang.).
 15. Borys Kit, ‘Black Adam’: 13-Year-Old Bodhi Sabongui Nabs Key Role in New Line’s DC Movie (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 8 kwietnia 2021 [dostęp 2022-09-09] (ang.).
 16. a b c Borys Kit: ‘Black Adam’: Pierce Brosnan to Play DC Hero Dr. Fate Opposite Dwayne Johnson (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2021-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 17. a b FIRST REPORT: Djimon Hounsou to Appear in Black Adam [online], Streamr [dostęp 2022-10-14] (ang.).
 18. Anthony D’Alessandro, Ryan Fleming, Matt Grobar, ‘Black Adam’: Dwayne Johnson Shows Up In Costume, Rumbling Hall H With Exclusive Footage Featuring Viola Davis’ Amanda Waller – Comic-Con [online], Deadline, 23 lipca 2022 [dostęp 2022-10-14] (ang.).
 19. Sophie Williams, Jennifer Holland’s Emilia Harcourt First Look in Black Adam Revealed [online], MAXBLIZZ, 11 października 2022 [dostęp 2022-10-14] (ang.).
 20. Anthony D’Alessandro, ‘Black Adam’: Stand-Up Comedian Mo Amer Boards Dwayne Johnson New Line DC Movie [online], Deadline, 14 kwietnia 2021 [dostęp 2022-10-14] (ang.).
 21. Black Adam Actor Reveals First Details About His Role [online], DC [dostęp 2022-10-14] (ang.).
 22. Henry Winkler’s Role in ‘Black Adam’ Revealed (Exclusive) [online], One Take News, 18 grudnia 2021 [dostęp 2022-10-22] (ang.).
 23. Anthony D’Alessandro, ‘Black Adam’: Dwayne Johnson DC Movie Adds Tony Nominee James Cusati-Moyer [online], Deadline, 7 kwietnia 2021 [dostęp 2022-10-14] (ang.).
 24. Anthony D’Alessandro, ‘Young Rock’ Star Uli Latukefu Reteams With Dwayne Johnson For New Line/DC’s ‘Black Adam’ [online], Deadline, 29 kwietnia 2021 [dostęp 2022-10-14] (ang.).
 25. Todd Spangler, As ‘Black Adam’ End-Credits Scene Leaks on Social Media, Twitter and TikTok Work to Delete Infringing Content [online], Variety, 13 października 2022 [dostęp 2022-10-14] (ang.).
 26. a b Borys Kit: Dwayne Johnson’s DC Villain Black Adam Getting His Own Movie. The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 27. Jeff Sneider: “Undateable” Creator Adam Sztykiel to Write Dwayne Johnson’s “Black Adam” Movie for DC, New Line (Exclusive). Tracking Board. [dostęp 2017-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 28. Justin Kroll: Jaume Collet-Serra Eyed to Direct DC’s ‘Black Adam’ Starring Dwayne Johnson. Variety. [dostęp 2019-06-07]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 29. a b Aaron Couch, Graeme McMillan: Dwayne Johnson’s ‘Black Adam’ Sets 2021 Release Date. The Hollywood Reporter. [dostęp 2019-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 30. Borys Kit, Mia Galuppo: ‘Black Adam’: Aldis Hodge in Talks to Play Hawkman in New Line’s DC Movie. The Hollywood Reporter. [dostęp 2020-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 31. a b Anthony D’Alessandro: ‘The Batman’ Flies To 2022 Post ‘Dune’ Drift, ‘Matrix 4’ Moves Up To Christmas 2021, ‘Shazam! 2’ Zaps To 2023 & More WB Changes – Update. Deadline Hollywood. [dostęp 2020-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 32. a b Anthony D’Alessandro: Dwayne Johnson Unveils ‘Black Adam’ Summer 2022 Release Date During NCAA Tourney Game. Deadline Hollywood. [dostęp 2021-03-28]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 33. Borys Kit: ‘Black Adam’ Finds Its Cyclone with ‘Trinkets’ Star Quintessa Swindell (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2020-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 34. Anthony D’Alessandro: ‘Black Adam’: Dwayne Johnson DC Movie Adds Tony Nominee James Cusati-Moyer. Deadline Hollywood. [dostęp 2021-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 35. Borys Kit: ‘Black Adam’: 13-Year-Old Bodhi Sabongui Nabs Key Role in New Line’s DC Movie (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2021-04-08]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 36. Joe Anderton: Dwayne Johnson reveals DC’s Black Adam has started filming. Digital Spy. [dostęp 2021-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 37. a b Anthony D’Alessandro, ‘Black Adam’ Adds Noah Centineo As Atom Smasher [online], Variety [dostęp 2020-07-16] [zarchiwizowane z adresu 2020-07-17] (ang.).
 38. Brandon Davis, The Rock Toasts Black Adam Cinematographer Lawrence Sher For His Brilliant Work On Joker [online], Comic Book [dostęp 2020-02-10] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-27] (ang.).
 39. Adam Bernhardt, Black Adam Star Dwayne Johnson Reveals Filming Delay Because of Coronavirus Shutdown [online], Comic Book [dostęp 2020-04-13] [zarchiwizowane z adresu 2021-02-25] (ang.).
 40. Black Adam: Dwayne Johnson Gives Away Cash to Crew Members as Filming Wraps [online], Comic Book [dostęp 2022-01-08] (ang.).
 41. Black Adam Producer Reveals Movie Status After Dwayne Johnson Wraps Filming [online], Comic Book [dostęp 2022-01-08] (ang.).
 42. Dwayne Johnson’s Black Adam Finally Wrapped [online], Dominique Clare, 15 sierpnia 2021 [dostęp 2022-01-08] (ang.).
 43. Black Adam trailer release update: Will the trailer drop during DC FanDome? [online], Bam Smack Pow, 16 października 2021 [dostęp 2022-01-08] (ang.).
 44. BLACK ADAM Songs – Soundtrack / Music List from the movie 2022 [online], www.tune-list.com, 18 października 2022 [dostęp 2022-10-22] (ang.).
 45. Lorne Balfe Scoring Jaume Collet-Serra ‘Black Adam’ | Film Music Reporter [online] [dostęp 2022-10-22] (ang.).
 46. a b Lorne Balfe’s ‘Black Adam’ Theme Released [online] [dostęp 2022-10-22] (ang.).
 47. Black Adam: The Justice Society Theme Music Released (Exclusive) [online], Movies [dostęp 2022-10-22] (ang.).
 48. ‘Black Adam’ Soundtrack Album Details [online], Film Music Reporter [dostęp 2022-10-22].
 49. Jenna Anderson: Dwayne Johnson Announces Black Adam Global Tour. comicbook.com, 27 września 2022. [dostęp 2022-10-07]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 50. a b Erik Pedersen, Warner Bros Release Dates: ‘The Flash’ & ‘Aquaman’ Moved To 2023; ‘Wonka’, ‘Shazam’ Sequel & Others Shift [online], Deadline, 9 marca 2022 [dostęp 2022-03-09] (ang.).
 51. Black Adam [online], Rotten Tomatoes [dostęp 2022-10-22].
 52. Black Adam [online], Metacritic [dostęp 2022-10-22].
 53. Home [online], Cinemascore [dostęp 2022-10-22] (ang.), należy wpisać w wyszukiwanie „Black Adam”.
 54. The Rock Teases His Villainous Turn As DC’s Black Adam [online], MTV [dostęp 2022-10-23] (ang.).
 55. Henry Cavill says there’s „definitely some kind of work towards” a Black Adam and Superman showdown [online], 25 września 2020 [dostęp 2022-10-23] [zarchiwizowane z adresu 2020-09-25].
 56. Marc Malkin, Ben Winston Talks Directing the ‘Friends’ Reunion and Lady Gaga’s Guest Appearance [online], Variety, 26 maja 2021 [dostęp 2022-10-23] (ang.).
 57. Adam Chitwood, Exclusive: ‘Black Adam’ Will Use New Technology to Showcase Dwayne Johnson’s Superhero Powers, Teases Producer Hiram Garcia [online], Collider, 30 lipca 2021 [dostęp 2022-10-23] (ang.).
 58. Gregory Lawrence, ‘Black Adam’ Producer Teases Spinoffs & Long-Term Plans for the JSA: „We’ve Never Viewed This As Just a One-Off Movie” [online], Collider, 5 listopada 2021 [dostęp 2022-10-23] (ang.).
 59. Black Adam’s Dwayne Johnson Speaks Out on Possible Superman Showdown in Future DC Film (Exclusive) [online], Movies [dostęp 2022-10-23] (ang.).
 60. Sam Hargrave, Warner Bros. Is Finally Crossing Over Shazam & Black Adam, Says DC Star [online], The Direct, 14 października 2022 [dostęp 2022-10-23] (ang.).
 61. Ryan Leston, Black Adam vs. Superman Not Just a ‘One Fight Situation’ [online], IGN, 20 października 2022 [dostęp 2022-10-23] (ang.).
 62. Black Adam 2: Producers Reveal Sequel Plans, Release Date Timeline (Exclusive) [online], DC [dostęp 2022-10-23] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]