Przejdź do zawartości

DC Universe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
DC Universe
Ilustracja
Gatunek

superbohaterski
fantastyka naukowa
akcja
fantasy
przygodowy

Rok produkcji

od 2024

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Wytwórnia

DC Studios
Warner Bros. Pictures

Dystrybucja

Warner Bros. Pictures

DC Universe (DCU) – franczyza obejmująca filmy i seriale o superbohaterach produkcji Warner Bros., które zaś oparte są na komiksach DC Comics.

Uniwersum zostało stworzone przez Jamesa Gunna i Petera Safrana, współzarządzających DC Studios. Jest miękkim rebootem franczyzy DC Extended Universe (DCEU). W przeciwieństwie do DCEU, DCU ma charakteryzować się ciągłością i jednolitą historią w filmach, serialach telewizyjnych, animacji i grach wideo. Adaptacje DC, które nie pasują do tej ciągłości, są oznaczone jako „DC Elseworlds”.

Po połączeniu Discovery i WarnerMedia w Warner Bros. Discovery, dyrektor generalny David Zaslav ujawnił plan „ożywienia” marki DC po słabym odbiorze niektórych filmów DCEU. W listopadzie 2022 roku Gunn i Safran zostali zatrudnieni jako współzarządzający nowo utworzonym DC Studios. Para spędziła kilka miesięcy nad opracowywaniem wraz z grupą scenarzystów historii dla ciągłości DCU, która obejmuje połączenie postaci popularnych i mało znanych. Niektóre projekty DCEU będące w przygotowaniu zostały porzucone, natomiast część jest kontynuowana w ramach nowej franczyzy.

Historia DCU została podzielona na części. Pierwsza z nich, „Chapter One: Gods and Monsters”, rozpocznie się od serialu animowanego Creature Commandos, którego data premiery zaplanowana jest na 2024 rok, jednak za prawdziwy początek DCU Gunn i Safran uważają film Superman (2025), który w lutym 2024 rozpoczął zdjęcia.

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

DC Extended Universe[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: DC Extended Universe.

Pod koniec 2012 roku Warner Bros. Pictures zostało uznane za „pozostające w tyle” w porównaniu z konkurencyjną firmą Marvel Studios i ich Filmowym Uniwersum Marvela. Studio Warner Bros. rozpoczęło więc rozwój filmu Człowiek ze stali (2013), opartego na postaci Supermana z komiksów DC Comics, aby rozpocząć swoje własne wspólne uniwersum, które stało się znane jako „DC Extended Universe” (DCEU)[1][2][3]. W październiku 2014 roku ogłoszono pełną listę filmów, zaplanowanych na kolejne lata. Reżyser Człowieka ze stali, Zack Snyder, miał pracować jeszcze nad filmami Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (2016) i Liga Sprawiedliwości (2017), były zaplanowane także spin-offy[4].

Batman v Superman okazał się porażką finansową i spotkał się z negatywnymi reakcjami fanów oraz krytyków ze względu na swój mroczny ton[5]. Warner Bros. uznało, że nie może już dawać Snyderowi „wolnej ręki”, jaką miał przy tym filmie oraz Człowieku ze stali[6]. Nastąpiła reorganizacja przyszłych projektów DC w ramach nowego działu DC Films[7]. Dyrektor wykonawczy Jon Berg oraz pisarz komiksów Geoff Johns mieli współkierować DC Films i chcieli uczynić Ligę Sprawiedliwości bardziej optymistyczną i mniej mroczną[7][8]. Studio nie było jednak zadowolone z ich pracy, więc zatrudniono Jossa Whedona w celu napisania przeróbek do filmu[8]. W 2017 roku Snyder opuścił film po śmierci swojej córki, a Whedon ukończył go wprowadzając znaczne zmiany[9][10]. Ostatecznie Liga Sprawiedliwości była kolejnym negatywnie przyjętym filmem. Studio dokonało kolejnych zmian, m.in. zwolniło Berga i Johnsa, a planowany spin-off Batmana został przerobiony na film w reżyserii Matta Reevesa, niebędący częścią DCEU[11][12].

Warner Bros. zamierzało, aby przyszłe projekty DCEU były mniej połączone ze sobą[13]. W styczniu 2018 roku Walter Hamada został mianowany nowym prezesem DC Films[14]. W październiku James Gunn został zatrudniony do napisania i wyreżyserowania Legion samobójców: The Suicide Squad (2021), kontynuacji wcześniejszego filmu DCEU Legion samobójców (2016)[15][16][17]. Współpracował z producentem Peterem Safranem, który wyprodukował także filmy Aquaman (2018) i Shazam! (2019)[18]. W maju 2020 roku Warner Bros. i Snyder ogłosili, że jego oryginalna wersja Ligi Sprawiedliwości zostanie wydana na platformie streamingowej HBO Max jako Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera (2021)[10]. W 2022 roku oprócz filmów istniało około 25 innych produkcji opartych na komiksach DC. Hamada planował połączyć je za pomocą multiwersum, które zostało wprowadzone w filmie Flash (2023)[19][20].

Warner Bros. Discovery[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2022 r. Discovery i spółka WarnerMedia połączyły się, tworząc Warner Bros. Discovery. Jego prezesem został David Zaslav. Oczekiwano, że nowa firma zrestrukturyzuje DC Entertainment. Jeszcze przed zakończeniem fuzji Zaslav zaczął spotykać się z kandydatami do przejęcia DC, z nadzieją na znalezienie odpowiednika Kevina Feige, szefa Marvel Studios[21]. Pomimo sukcesów kilku ostatnich filmów i seriali DC, Zaslav i Warner Bros. Discovery uważali, że franczyzie brakowało „spójnej strategii kreatywnej i marki” i zaprzestali wykorzystywania kluczowych postaci, takich jak Superman[21]. W czerwcu Zaslav ogłosił, że DC Films zostanie oddzielone od Warner Bros. w ramach struktury Warner Bros. Discovery, ale będzie nadzorowane przez Michaela De Lucę i Pamelę Abdy do czasu powołania nowego szefa[22].

Na początku sierpnia 2022 roku studio zdecydowało się anulować film Batgirl, stwierdzając, że „po prostu nie zadziałał” i że był sprzeczny z wizją Zaslava[23]. Następnie Zaslav ujawnił, że chce nowego, dziesięcioletniego planu dla produkcji DC i poprosił dyrektora wykonawczego Disneya Alana F. Horna o pomoc w znalezieniu szefa dla franczyzy[24][25]. Hamadzie miało nie podobać się anulowanie Batgirl i próbował opuścić DC Films, ale został przekonany przez De Lucę i Abdy’go do pozostania do premiery filmu Black Adam[26][25]. W filmie tym Henry Cavill powtórzył swoją rolę Supermana z Człowieka ze stali, co miało być wbrew życzeniom Hamady, lecz zostało zatwierdzone przez De Lucę i Abdy’ego, po namowach Dwayne’a Johnsona, odtwórcy głównej roli. Johnson zaczął promować ideę nakręcenia filmu Black Adam vs. Superman, a Warner Bros. planowało kontynuację Człowieka ze stali z Cavillem w roli głównej[27]. Pod koniec sierpnia potencjalnym kandydatem do przejęcia DC był Dan Lin, ale wycofał się z rozmów kilka tygodni później[28][29]. Do tej roli brany pod uwagę był także Todd Phillips, reżyser samodzielnego filmu Joker (2019), lecz chciał skupić się na filmie Joker: Folie à Deux (2024)[28].

James Gunn (z lewej) oraz Peter Safran (z prawej)

DC Studios[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec października 2022 roku James Gunn i Peter Safran zostali ogłoszeni dyrektorami generalnymi nowo utworzonego DC Studios i od 1 listopada mieli przejąć obowiązki Hamady. Uznano to za szokującą i bezprecedensową decyzję, aby tak znany reżyser jak Gunn objął najwyższe stanowisko kierownicze w studiu filmowym. Oczekiwano, że skupi się on na kreatywnej stronie firmy, natomiast Safran miał zająć się częścią biznesową i produkcyjną. Ich umowa została podobno zawarta na cztery lata. Oboje oprócz pełnienia nowych ról, mieli nadal odpowiednio reżyserować i produkować projekty. Mieli oni podlegać bezpośrednio Zaslavowi i ściśle współpracować z De Lucą i Abdym[30]. Tydzień po rozpoczęciu pracy, para podjęła decyzję o współpracy z grupą scenarzystów w celu opracowania ośmio lub dziesięcioletniego planu dla nowego uniwersum DC[31][32]. Zaslav powiedział, że będzie on podobny do modelu Marvela, polegającym na pojedynczym, ujednoliconym podejściu do każdej postaci, szczególnie do Batmana i Supermana. W połowie listopada Gunn rozpoczął już pisanie scenariusza do pierwszego filmu, natomiast Safran „naprawiał” nadchodzącego Aquamana i Zaginione Królestwo[33].

Na początku grudnia 2022 roku ujawniono, że Patty Jenkins nie opracowuje już kontynuacji filmów Wonder Woman (2017) i Wonder Woman 1984 (2020) należących do DCEU, gdyż Gunn i Safran powiedzieli jej, że taki film nie pasuje do ich nowych wizji[34]. Pojawiły się różne doniesienia na temat planów, w tym, że DCU będzie całkowitym restartem DCEU i odejdzie od aktorów obsadzonych przez Snydera, że film Batman Matta Reevesa zostanie włączony do DCU i że Jason Momoa grający postać Aquamana zostanie obsadzony jako postać Lobo[34][35]. Te ujawnienia i plotki doprowadziły do obaw w branży i wśród fanów, co do kierunku, w jakim Gunn i Safran podążają, a Gunn wydał oświadczenie, stwierdzając, że „wkraczają w niespokojne środowisko” i nastąpi „nieunikniony okres przejściowy, gdy przejdziemy do opowiadania spójnej historii w filmach, serialach, animacjach i grach”[35][36]. Tydzień później Gunn ogłosił, że on i Safran mają listę projektów „gotowych do realizacji”, a więcej szczegółów zostanie podanych w 2023 roku. Ujawnił, że pisze nowy film o Supermanie, w którym nie zagra Henry Cavill. Potwierdzono również, że Ben Affleck nie powróci do swojej roli Batmana. Gunn i Safran rozmawiali z Cavillem i Affleckiem o powrocie do DCU, jednak w innych rolach[37]. Affleck powiedział później, że nie jest tym zainteresowany[38].

Chapter One: Gods and Monsters[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2023 roku poinformowano, że DCU będzie „częściowym resetem” DCEU[39]. 31 stycznia Gunn i Safran przedstawili pierwsze projekty DCU[40]. Ujawnili też scenarzystów, którzy współpracowali z nimi nad ogólną historią nowego uniwersum: Drew Goddard, Jeremy Slater, Christina Hodson, Christal Henry i Tom King[41]. Podzielili oni historię na dwie „części”, mające trwać od ośmiu do dziesięciu lat. Nie wykluczuli możliwości stworzenia kolejnych[42]. Rozdział pierwszy został zatytułowany „Gods and Monsters”, a jego/ pierwsze pięć filmów to Superman: Legacy, The Authority, The Brave and the Bold, Supergirl: Woman of Tomorrow i Swamp Thing. Zapowiedziano też pierwsze pięć seriali telewizyjnych: Creature Commandos, Waller, Lanterns, Paradise Lost i Booster Gold[41]. Gunn zaznaczył, że lista ta łączy „diamentowe postacie” DC, takie jak Batman, Superman i Wonder Woman, z mniej znanymi postaciami, które mają szansę stać się równie popularne. Projekty DC, które nie wpisują się we wspólne uniwersum, oznaczane są jako „DC Elseworlds”[40]. Pisarze czerpali inspirację z franczyzy Gwiezdnych wojen, która posiada „różne czasy, różne miejsca, różne rzeczy”, a także z serialu Gra o Tron i jego moralnie złożonych postaci[43].

Gunn powiedział, że Flash zresetuje ciągłość DCEU[43]. Zdradził też, że nowa franczyza ma zachować m.in. niektórych członków obsady[44][45]. Gunn i Safran zakładają, że aktorzy będą odgrywać swoje postaci w filmach, serialach i animacjach[43]. Powiedzieli też, że Viola Davis (Amanda Waller) i John Cena (Peacemaker) powrócą do swoich ról z Legionu samobójców i Peacemakera w DCU i będą oni pamiętali wydarzenia z poprzednich projektów. Pojawiły się też informacje, że Jason Momoa (Aquaman), Gal Gadot (Wonder Woman), Ezra Miller (Flash) i Zachary Levi (Shazam) również powtórzą swoje role, ale nie zostały one potwierdzone[43]. Gunn dodał, że film Blue Beetle, nie ma związku z poprzednimi produkcjami DCEU i może łączyć się z DCU, co potwierdził reżyser filmu Angel Manuel Soto, mówiąc, że jest to część przyszłych planów uniwersum[43][46][47]. Gunn i Safran niedługo potem ujawnili, że Xolo Maridueña będzie kontynuował swoją rolę Jaime’ego Reyesa / Blue Beetle w ramach DCU[45][48]. W lipcu 2023 roku, po komercyjnej porażce filmu Shazam! Gniew bogów, Levi wyraził wątpliwości co do swojego powrotu do roli[49]. W sierpniu 2023 roku Gadot powiedziała, że będzie rozwijać nowy film o Wonder Woman z Gunem i Safranem, ale szybko doniesiono, że nie jest to prawda[50][51][52]. Nie ujawniono oficjalnej decyzji, czy Gadot będzie powtarzać swoją rolę w DCU[51][52]. W październiku 2023 roku magazyn „Variety” doniósł, że żaden aktor z Ligi Sprawiedliwości nie powtórzy swojej roli[53].

Safran powiedział, że jest elastyczność, jeśli chodzi o kolejność wydawania projektów DCU, chociaż niektóre, kluczowe dla ogólnej historii, będą miały ją konkretnie ustaloną. Dodał, że ich celem jest wydawanie dwóch filmów i dwóch seriali na platformie HBO Max rocznie[43]. Gunn uważał, że „przywiązanie do dat” jest kwestią ogólnobranżową i chciał skupić się na przygotowaniu odpowiednich scenariuszy dla każdego projektu przed rozpoczęciem ich produkcji. Powiedział, że było tak w przypadku Legionu samobójców, dzięki czemu film nie wymagał żadnych przeróbek w przeciwieństwie do innych projektów DCEU[40]. Porównując DCU z FUM, Gunn powiedział, że to pierwsze uniwersum było osadzone w „fikcyjnym wszechświecie” z alternatywną historią i lokalizacjami, takimi jak Metropolis, Gotham City, Themyscira i Atlantyda, natomiast akcja FUM dzieje się w prawdziwych lokalizacjach[54][43]. Spodziewał się także, że DCU będzie bardziej zaplanowane od samego początku niż FUM ze względu na grupę scenarzystów pracujących nad ogólną historią[43]. DCU ma koncentrować się na tradycyjnych superbohaterach o tajnych tożsamościach, a projekty będą oparte na konkretnych seriach komiksów[54]. Dzień po ogłoszeniu zapowiedzi kilka z tych komiksów pojawiło się na listach bestsellerów, a niektóre zostały wyprzedane[55][56].

Kiedy Gunn i Safran zaprezentowali pierwsze projekty nowej franczyzy, powiedzieli, że drugi sezon Peacemakera został opóźniony, gdyż Gunn był zajęty pisaniem Superman: Legacy[41]. W lutym 2023 roku Gunn potwierdził, że serial nie został anulowany, a w październiku wyjaśnił, że drugi sezon będzie osadzony w ciągłości DCU[57][58]. Gunn zdradził ponadto w grudniu, że sezon zostanie włączony do „Chapter One”[59].

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Data premiery Reżyser Scenarzysta Producenci Status
Chapter One: Gods and Monsters[41]
Superman 25 lipca 2025[60] James Gunn[61] Peter Safran[61] W trakcie zdjęć
The Authority BRAK DANYCH BRAK DANYCH BRAK DANYCH BRAK DANYCH W przygotowaniu
The Brave and the Bold BRAK DANYCH Andy Muschietti[62] BRAK DANYCH James Gunn, Peter Safran, Barbara Muschietti[62]
Supergirl: Woman of Tomorrow BRAK DANYCH BRAK DANYCH Ana Nogueira[63] BRAK DANYCH
Swamp Thing BRAK DANYCH James Mangold[64] BRAK DANYCH

Superman (2025)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Superman (film 2025).

W połowie listopada 2022 roku, po objęciu stanowiska współzarządzającego DC Studios, Gunn zdradził, że pisze już nowy film będący częścią nowego uniwersum[30][65]. W grudniu zapowiedział, że dużym priorytetem dla studia jest produkcja o Supermanie, którą następnie potwierdził[66][67]. Powiedział, że w filmie nie zagra Henry Cavill, wcielający się w tytułową postać w DCEU, ponieważ scenariusz koncentruje się na młodszej wersji Supermana[67]. W styczniu 2023 ujawniono tytuł filmu, Superman: Legacy, a datę premiery wyznaczono na 11 lipca 2025 roku[40]. Gunn powiedział, że film będzie czerpał inspirację m.in. z komiksu „All-Star Superman” (2005-2008) autorstwa Granta Morrisona i Franka Quitely’ego[68]. W marcu Gunn potwierdził, że zajmie się reżyserią, a Safran produkcją[61]. W czerwcu David Corenswet i Rachel Brosnahan zostali obsadzeni w rolach Supermana i Lois Lane[69]. Zdjęcia rozpoczęły się 29 lutego 2024 roku w Trilith Studios w Atlancie w stanie Georgia i potrwać do lipca tego samego roku[70][71]. Wraz z rozpoczęciem zdjęć, tytuł filmu został zmieniony na Superman[60].

The Authority[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2023 roku, kiedy Gunn i Safran ujawnili pierwsze projekty DCU, włączyli do niej film opowiadający o zespole superbohaterów The Authority, który został stworzony przez Warrena Ellisa i Bryana Hitcha dla niezależnego wydawcy komiksów WildStorm. Po przejęciu WildStorm przez ⁣⁣DC Comics⁣⁣ jego postacie, w tym The Authority, zostały wprowadzone do kanonu DC Comics[41]. Gunn i Safran również zamierzali włączyć postacie te do kanonu DC Universe, zaczynając od The Authority[72]. Gunn powiedział, że ten projekt bardzo go pasjonował i że pracował nad jego zarysem z innymi scenarzystami DC Studios. Zdradził także, że będzie miał powiązania z Supermanem[40].

The Brave and the Bold[edytuj | edytuj kod]

Po zatrudnieniu Gunna i Safrana Zaslav powiedział, że w nowym DCU „nie będzie czterech Batmanów”[73]. W grudniu 2022 roku Gunn ujawnił, że postać Batmana będzie miała „duże znaczenie w DCU”[74]. Miesiąc później, kiedy Gunn i Safran zaprezentowali pierwsze projekty DCU, był wśród nich film The Brave and the Bold, który ma wprowadzić nową wersję Batmana do uniwersum. Gunn zdradził, że film będzie oparty na serii komiksów Granta Morrisona z lat 2006–2013[40][41]. Potwierdzono, że do swojej roli z DCEU nie powróci Ben Affleck, natomiast seria filmów Matta Reevesa ma być kontynuowana niezależnie od DCU, pod nazwą DC Elseworlds[37][41]. W czerwcu 2023 roku ujawniono, że reżyser Flasha, Andy Muschietti, został zatrudniony do wyreżyserowania filmu, a Barbara Muschietti wraz z Gunnem i Safranem będą producentami[62].

Supergirl: Woman of Tomorrow[edytuj | edytuj kod]

Produkcja została zapowiedziana przez Gunna i Safrana w styczniu 2023, podczas ogłaszania pierwszych projektów DCU[40][41]. Ma to być adaptacja miniserialu komiksowego „Supergirl: Woman of Tomorrow” (2021-22) autorstwa Kinga i Bilquis Evely[40][41]. W listopadzie 2023 roku Ana Nogueira została zatrudniona do napisania scenariusza[63], a w styczniu 2024 roku Milly Alcock została obsadzona w roli tytułowej. Wcześniej wystąpi w niej w filmie Superman (2025)[75][76]. Zdjęcia do Supergirl: Woman of Tomorrow mają rozpocząć się pod koniec 2024 roku[76][77].

Swamp Thing[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2022 r. doniesiono, że James Mangold jest zainteresowany współpracą z Gunnem i Safranem przy projekcie DCU[36]. Kiedy para zaprezentowała pierwsze projekty tego uniwersum w styczniu 2023 roku, był wśród nich film Swamp Thing[41]. Gunn powiedział, że będzie on czerpał inspirację z komiksu „The Saga of the Swamp Thing” autorstwa Alana Moore’a z lat 1984–1985[78]. Po tym ogłoszeniu Mangold opublikował zdjęcie Swamp Thing w mediach społecznościowych. Następnego dnia potwierdzono, że prowadzi negocjacje w sprawie napisania scenariusza i wyreżyserowania filmu, ale nie spodziewano się, że rozpocznie nad nim pracę, dopóki nie ukończy Indiany Jones i artefaktu przeznaczenia (2023) i biografii Boba Dylana A Complete Unknown[79]. W kwietniu potwierdzono zatrudnienie Mangolda i rozpoczął on pisanie scenariusza. W tym samym czasie pracował także nad jednym z filmów ze świata Gwiezdnych wojen i nie był pewien, który projekt będzie miał priorytet[80].

Seriale telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Sezon Odcinki Wydanie Stacja Showrunner Status
Pierwsza emija Ostatnia emisja
Chapter One: Gods and Monsters[41][59]
Creature Commandos 1 7[81] 2024[82] BRAK DANYCH HBO Max[40] James Gunn[81] W przedprodukcji
Waller 1 BRAK DANYCH 2024[83] BRAK DANYCH Christal Henry & Jeremy Carver[41] W przygotowaniu
Lanterns 1 BRAK DANYCH BRAK DANYCH BRAK DANYCH BRAK DANYCH
Paradise Lost 1 BRAK DANYCH BRAK DANYCH BRAK DANYCH BRAK DANYCH
Booster Gold 1 BRAK DANYCH BRAK DANYCH BRAK DANYCH BRAK DANYCH
Peacemaker 2 8[84] BRAK DANYCH BRAK DANYCH James Gunn[85]
Inne[86]
Niezatytułowany serial o Arkham 1 BRAK DANYCH BRAK DANYCH BRAK DANYCH HBO Max[40] Antonio Campos[87] W przygotowaniu

DC Elseworlds[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2023 roku, podczas ujawniania pierwszych projektów DCU, Gunn powiedział, że każdy projekt, który nie pasuje do wspólnego uniwersum DCU, zostanie oznaczony jako „DC Elseworlds”. Podobny zabieg stosuje DC Comics, które używa „Elseworlds” do oznaczania komiksów, oddzielonych od głównego kanonu[88]. Safran powiedział, że wymagania do zatwierdzenia dla projektów spoza DCU są wysokie[40].

Poniższe produkcje zostały potwierdzone jako część „DC Elseworlds”:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ben Fritz, ‘Justice League’ aims for summer 2015 after Superman victory [online], Los Angeles Times, 18 października 2012 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 2. First look at 'Batman v Superman: Dawn of Justice’ on EW’s cover | EW.com [online], web.archive.org, 17 grudnia 2017 [dostęp 2023-10-22] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-17].
 3. Andrew Auger, DCEU Isn’t Franchise’s Official Name [online], ScreenRant, 29 września 2017 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 4. Russ Fischer, DC Comics Movies Announced: 'Suicide Squad,' 'Wonder Woman,' 'Justice League,' 'The Flash,' ‘Aquaman’ [online], /Film, 15 października 2014 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 5. Borys Kit, Ben Affleck Elevated to ‘Justice League’ Executive Producer [online], The Hollywood Reporter, 6 maja 2016 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 6. Ben Fritz, Warner Bros.’s New Strategy on DC: Lighten Up, Superheroes, „Wall Street Journal”, 8 września 2016, ISSN 0099-9660 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 7. a b Borys Kit, ‘Batman v. Superman’ Fallout: Warner Bros. Shakes Up Executive Roles (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 17 maja 2016 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 8. a b Ben Fritz, The Quest to Save ‘Justice League’, „Wall Street Journal”, 6 listopada 2017, ISSN 0099-9660 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 9. Borys Kit, Zack Snyder Steps Down From ‘Justice League’ to Deal With Family Tragedy [online], The Hollywood Reporter, 22 maja 2017 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 10. a b Borys Kit, “It Will Be an Entirely New Thing”: Zack Snyder’s $20M-Plus ‘Justice League’ Cut Plans Revealed [online], The Hollywood Reporter, 20 maja 2020 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 11. Borys Kit, Zack Snyder Firming Up Post-‘Justice League’ Plans with ‘The Last Photograph’ (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 9 grudnia 2016 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 12. Adam Chitwood, DC Films Restructuring After Justice League Disappointment [online], Collider, 7 grudnia 2017 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 13. Abraham Riesman, How Wonder Woman Changed DC’s Entire Movie Strategy [online], Vulture, 25 grudnia 2020 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 14. Brent Lang, Warner Bros. Taps Walter Hamada to Oversee DC Films Production (EXCLUSIVE) [online], Variety, 4 stycznia 2018 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 15. Mike Fleming jr., James Gunn Boards ‘Suicide Squad 2’ To Write And Possibly Direct [online], Deadline, 9 października 2018 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 16. Aaron Couch i inni, ‘The Batman,’ ‘The Suicide Squad’ Set 2021 Release Dates [online], The Hollywood Reporter, 30 stycznia 2019 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 17. The Suicide Squad Producer Rules Out Connections To Previous Film [online], DC [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 18. Vinnie Mancuso, ‘The Suicide Squad’ Producer Explains How the Film Connects to ‘Suicide Squad’: „We Don’t Address It” [online], Collider, 6 lipca 2021 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 19. Condé Nast, Ben Affleck Will Return as Batman in The Flash [online], Vanity Fair, 20 sierpnia 2020 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 20. Managing Movie Superheroes Is About to Get a Lot More Complicated, „New Yorck Times” [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 21. a b Brent Lang, Matt Donnelly, Warner Bros. Discovery Exploring Overhaul of DC Entertainment (EXCLUSIVE) [online], Variety, 14 kwietnia 2022 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 22. Matt Donnelly, David Zaslav Outlines Major Warner Bros. Film Overhaul, Addresses Toby Emmerich Exit [online], Variety, 1 czerwca 2022 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 23. Umberto Gonzalez, ‘Batgirl’ Won’t Fly: Warner Bros. Discovery Has No Plans to Release Nearly Finished $90 Million Film [online], TheWrap, 2 sierpnia 2022 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 24. Adam B. Vary, Warner Bros. Discovery CEO Defends Axing ‘Batgirl’: ‘We’re Not Going to Put a Movie Out Unless We Believe in It’ [online], Variety, 4 sierpnia 2022 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 25. a b Mike Fleming jr., Peter White, Anthony D’Alessandro, The Dish: Amid Layoffs, How David Zaslav Might Deal With J.J. Abrams’ Bad Robot, DC’s Walter Hamada & New Warner Bros. Pictures Chiefs Mike De Luca & Pam Abdy [online], Deadline, 7 sierpnia 2022 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 26. Aaron Couch, DC Films “Reset” Adds More Confusion for Warner Bros.’ Slate [online], The Hollywood Reporter, 10 sierpnia 2022 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 27. Borys Kit, DC at a Turning Point: James Gunn Pitches Secret Movie, Dwayne Johnson Flexes His Superman Power (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 17 października 2022 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 28. a b Anthony D’Alessandro, Mike Fleming jr., DC Intrigue: ‘Lego’ Franchise Producer Dan Lin In Pole Position For Top Spot – The Dish [online], Deadline, 25 sierpnia 2022 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 29. Alex Sherman, Sarah Whitten, ‘Lego Movie’ producer Dan Lin won’t take DC film and TV chief role at Warner Bros. [online], CNBC, 6 września 2022 [dostęp 2023-10-22] (ang.).
 30. a b Borys Kit, Aaron Couch, DC Shocker: James Gunn, Peter Safran to Lead Film, TV and Animation Division (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 25 października 2022 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 31. Aaron Couch, James Gunn, Peter Safran Are Mapping Out “Eight- to 10-Year Plan” for DC [online], The Hollywood Reporter, 10 listopada 2022 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 32. Warner Bros. Confirms „DC Universe” As Official Name of DCEU [online], DC [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 33. Wilson Chapman, David Zaslav Says ‘There’s Not Going to Be 4 Batmans’ at James Gunn and Peter Safran’s DC [online], IndieWire, 15 listopada 2022 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 34. a b Borys Kit, Patty Jenkins’ ‘Wonder Woman 3’ Not Moving Forward as DC Movies Hit Turning Point (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 8 grudnia 2022 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 35. a b Adam B. Vary, Robert Pattinson’s Batman on Deck, ‘Aquaman 2’s’ $205 Million Budget: The Tricky Road Ahead for DC [online], Variety, 14 grudnia 2022 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 36. a b Anthony D’Alessandro, Justin Kroll, DC Disruption Has Town Jittery: What’s Next For ‘Man Of Steel’ & Other Sequels After ‘Wonder Woman 3’ Jolt [online], Deadline, 8 grudnia 2022 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 37. a b Anthony D’Alessandro, New ‘Superman’ Pic In The Works With James Gunn Penning, Henry Cavill Not To Star; Ben Affleck In Talks To Helm A Future DC Pic [online], Deadline, 15 grudnia 2022 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 38. Rebecca Keegan, Ben Affleck on ‘Air,’ New CEO Gig and Those Memes: “I Am Who I Am” [online], The Hollywood Reporter, 16 marca 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 39. Tatiana Siegel, Secret Meetings, Tequila and Black Adam vs. Superman: How Dwayne Johnson’s Bid for DC Power Flamed Out [online], Variety, 4 stycznia 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 40. a b c d e f g h i j k Anthony D’Alessandro, James Gunn & Peter Safran Unveil Big DC Plan With New Movies For Batman & Robin, ‘Swamp Thing’, ‘The Authority’; ‘Lanterns’ TV Series & More [online], Deadline, 31 stycznia 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 41. a b c d e f g h i j k l Adam B. Vary, New DC Universe Unveils First 10 Projects: ‘Superman: Legacy’ in 2025, Batman & Robin Movie, Green Lantern Series, Wonder Woman Prequel and More [online], Variety, 31 stycznia 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 42. DC Studios Already Has DCU’s First Two Chapters Planned [online], DC [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 43. a b c d e f g h James Gunn DC Slate Q&A: Flash, Aquaman, Crossover, More [online], Gizmodo, 31 stycznia 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 44. a b Richard Newby, 6 Burning Questions About DC Studios’ New Slate [online], The Hollywood Reporter, 3 lutego 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 45. a b Condé Nast, ‘Superman Legacy’ Cast Adds Isabela Merced, Edi Gathegi and Nathan Fillion: EXCLUSIVE [online], Vanity Fair, 11 lipca 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 46. Anthony D’Alessandro, Warner Bros Springs First Trailer For DC’s ‘Blue Beetle’ [online], Deadline, 3 kwietnia 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 47. Kim Taylor-FosterContributions from Bradley Russell, Blue Beetle director confirms movie’s place in DCU [online], gamesradar, 17 czerwca 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 48. Umberto Gonzalez, Blue Beetle Will Be the First Character in the New DCU [online], TheWrap, 13 czerwca 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 49. Zachary Levi Addresses DCU Future After Shazam! Fury of the Gods Flop [online], Movies [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 50. Gal Gadot Developing Wonder Woman 3 With James Gunn, Peter Safran (Exclusive) [online], Movies [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 51. a b Steve Weintraub, ‘Wonder Woman 3’ Is Not Currently In Development at DC Studios [Exclusive] [online], Collider, 10 sierpnia 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 52. a b Zack Sharf, ‘Wonder Woman 3’ Won’t Fly in the New DC Universe, Despite Gal Gadot Teasing Development Plans (EXCLUSIVE) [online], Variety, 10 sierpnia 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 53. Tatiana Siegel, ‘Aquaman 2’ Flooded With Drama: Jason Momoa Allegedly Drunk on Set, Amber Heard Scenes Cut, Elon Musk’s Letter to WB and More [online], Variety, 10 października 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 54. a b Charlene Badasie, James Gunn Explains How the DCU Differs From the MCU [online], CBR, 16 czerwca 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 55. James Gunn’s Superpowers Now Include Increasing DC Comic Book Sales [online], Gizmodo, 3 lutego 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 56. Rich Johnston, Now Tom King & Bilquis Evely Supergirl Sells Out Thanks To James Gunn [online], bleedingcool.com, 3 lutego 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 57. Fay Watson, Peacemaker season 2 hasn’t been canceled says James Gunn – it’s just very delayed [online], gamesradar, 15 lutego 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 58. Nnamdi Ezekwe, Peacemaker Season 2 Will Address James Gunn’s DCU Continuity [online], CBR, 3 października 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 59. a b Felipe Rangel, James Gunn DCU Update Confirms Where Peacemaker Season 2 Fits Into The New DC Franchise [online], ScreenRant, 21 grudnia 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
 60. a b Umberto Gonzalez, New Superman Suit Teased as James Gunn Starts Filming, Announces Title Change [online], TheWrap, 29 lutego 2024 [dostęp 2024-03-03] (ang.).
 61. a b c Matt Donnelly, James Gunn to Direct ‘Superman: Legacy’ [online], Variety, 15 marca 2023 [dostęp 2024-02-10] (ang.).
 62. a b c Matt Donnelly, New Batman Film ‘Brave and the Bold’ Lands ‘The Flash’ Director Andy Muschietti (EXCLUSIVE) [online], Variety, 16 czerwca 2023 [dostęp 2024-03-03] (ang.).
 63. a b Borys Kit, DC Movie ‘Supergirl: Woman of Tomorrow’ Finds Its Writer in Ana Nogueira (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 14 listopada 2023 [dostęp 2024-03-03] (ang.).
 64. Chris McPherson, James Mangold Is Writing the ‘Swamp Thing’ Movie for DC [Exclusive] [online], Collider, 7 kwietnia 2023 [dostęp 2024-03-03] (ang.).
 65. Wilson Chapman, David Zaslav Says ‘There’s Not Going to Be 4 Batmans’ at James Gunn and Peter Safran’s DC [online], IndieWire, 15 listopada 2022 [dostęp 2024-02-10] (ang.).
 66. Ryan Gajewski, James Gunn Calls Superman “Huge Priority,” Debunks Speculation About His Feelings Toward Henry Cavill [online], The Hollywood Reporter, 10 grudnia 2022 [dostęp 2024-02-10] (ang.).
 67. a b Aaron Couch, James Gunn Writing Superman Movie [online], The Hollywood Reporter, 15 grudnia 2022 [dostęp 2024-02-10] (ang.).
 68. All-Star Superman’s Legacy: Inspiring the DC Universe’s Superman Reboot [online], Movies [dostęp 2024-02-10] (ang.).
 69. Justin Kroll, ‘Superman: Legacy’: James Gunn Taps David Corenswet And Rachel Brosnahan To Play Clark Kent And Lois Lane In DC Studios Film [online], Deadline, 27 czerwca 2023 [dostęp 2024-02-10] (ang.).
 70. ‘Superman: Legacy’ with a new Superman to shoot in metro Atlanta in 2024 [online], The Atlanta Journal-Constitution, 18 listopada 2023 [dostęp 2024-02-10] [zarchiwizowane z adresu 2023-11-18].
 71. Umberto Gonzalez, New Superman David Corenswet Teases Physical Transformation | Photo [online], TheWrap, 18 listopada 2023 [dostęp 2024-02-10] (ang.).
 72. Marco Vito Oddo, ‘The Authority’ Movie Will Bring WildStorm Characters to the New DCU [online], Collider, 31 stycznia 2023 [dostęp 2024-03-03] (ang.).
 73. Wilson Chapman, David Zaslav Says ‘There’s Not Going to Be 4 Batmans’ at James Gunn and Peter Safran’s DC [online], IndieWire, 15 listopada 2022 [dostęp 2024-03-03] (ang.).
 74. Sujita Sinha, James Gunn calls Batman a 'big part of the DCU’ [online], Mashable ME, 16 grudnia 2022 [dostęp 2024-03-03] (ang.).
 75. Umberto Gonzalez, James Gunn Finds His Supergirl in 'House of the Dragon’ Star Milly Alcock [online], TheWrap, 29 stycznia 2024 [dostęp 2024-03-06] (ang.).
 76. a b Aaron Couch, Borys Kit, Supergirl Found: Milly Alcock to Play Heroine in James Gunn’s DC Movies [online], The Hollywood Reporter, 29 stycznia 2024 [dostęp 2024-03-06] (ang.).
 77. Anthony D’Alessandro, ‘Supergirl’: ‘House Of The Dragon’s Milly Alcock Was “First Person” James Gunn Brought Up For DC Role [online], Deadline, 30 stycznia 2024 [dostęp 2024-03-06] (ang.).
 78. James Gunn Explains Which Comics Inspired the DCU [online], Nerdist [dostęp 2024-03-06] (ang.).
 79. Borys Kit, James Mangold in Talks to Tackle ‘Swamp Thing’ Movie for James Gunn, Peter Safran’s DC Studios [online], The Hollywood Reporter, 1 lutego 2023 [dostęp 2024-03-06] (ang.).
 80. Chris McPherson, James Mangold Is Writing the ‘Swamp Thing’ Movie for DC [Exclusive] [online], Collider, 7 kwietnia 2023 [dostęp 2024-03-06] (ang.).
 81. a b Erick Massoto, ‘Creature Commandos’: Meet the Cast of the New DC Animated Series [online], Collider, 31 stycznia 2023 [dostęp 2024-03-03] (ang.).
 82. Creature Commandos: James Gunn Confirms Release Window for First DCU Project [online], DC [dostęp 2024-03-03] (ang.).
 83. Adam B. Vary, DC’s ‘Creature Commandos’ Unveils Voice Cast: David Harbour, Indira Varma, Alan Tudyk and More [online], Variety, 12 kwietnia 2023 [dostęp 2024-03-03] (ang.).
 84. James Gunn Confirms He Has Finished Writing Peacemaker Season 2 [online], TV Shows [dostęp 2024-03-03] (ang.).
 85. Anthony D’Alessandro, ‘Peacemaker’ Renewed For Season 2 By HBO Max [online], Deadline, 16 lutego 2022 [dostęp 2024-03-03] (ang.).
 86. Armando Tinoco, DC Studios Co-Head James Gunn Says Matt Reeves’ Batman Arkham Series In Development Is Set In New DCU [online], Deadline, 17 grudnia 2023 [dostęp 2024-03-03] (ang.).
 87. Joe Otterson, Arkham Asylum HBO Max Series Taps ‘The Staircase’ Creator Antonio Campos as New Showrunner (EXCLUSIVE) [online], Variety, 25 października 2022 [dostęp 2024-03-03] (ang.).
 88. a b c d e f Zack Sharf, ‘The Batman Part II’ Sets 2025 Release Date as Part of Newly Branded ‘DC Elseworlds’ Projects [online], Variety, 31 stycznia 2023 [dostęp 2024-03-06] (ang.).
 89. a b c Julia Anderson, The Batman and Joker Are Officially DC Elseworlds Franchises, Reveals James Gunn [online], CBR, 31 stycznia 2023 [dostęp 2024-03-06] (ang.).
 90. Harley Quinn Confirmed to Continue Under DC Studios [online], DC [dostęp 2024-03-06] (ang.).
 91. a b Susana Polo, The Batman 2 isn’t the only Batman movie in the new DCU – here’s how it works [online], Polygon, 31 stycznia 2023 [dostęp 2024-03-06] (ang.).
 92. Anthony D'Alessandro, ‘The Batman 2’ From Matt Reeves Heads To Fall 2026; Paul Thomas Anderson-Leonardo DiCaprio Movie Gets Summer 2025 Date [online], Deadline, 12 marca 2024 [dostęp 2024-03-14] (ang.).
 93. Ta-Nehisi Coates’ Superman Movie May Co-Exist With James Gunn’s Take [online], Gizmodo, 30 kwietnia 2023 [dostęp 2024-03-06] (ang.).
 94. B.J. Colangelo, Keanu Reeves-Led Constantine Sequel Is Still Happening Despite DC Universe Slate Changes [online], SlashFilm, 7 lutego 2023 [dostęp 2024-03-06] (ang.).
 95. Andy Behbakht, Keanu Reeves Confirms He Has Spoken To James Gunn About Constantine 2 [online], ScreenRant, 6 marca 2023 [dostęp 2024-03-06] (ang.).
 96. Spencer Legacy, James Gunn Clarifies DCU Slate, Future of DC Animated Movies [online], ComingSoon.net – Movie Trailers, TV & Streaming News, and More, 2 lutego 2023 [dostęp 2024-03-06] (ang.).
 97. Brandon Schreur, James Gunn Confirms More Elseworld Animated Projects Will Happen Throughout the DCU [online], Comic Book Movies and Superhero Movie News – SuperHeroHype, 15 grudnia 2023 [dostęp 2024-03-06] (ang.).