Batman i Robin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Batman i Robin
Batman & Robin
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek

science fiction, sensacyjny, akcja

Data premiery

12 czerwca 1997
1 sierpnia 1997 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

125 min

Reżyseria

Joel Schumacher

Scenariusz

Akiva Goldsman

Główne role

George Clooney
Chris O’Donnell
Arnold Schwarzenegger
Uma Thurman
Alicia Silverstone
Michael Gough

Muzyka

Elliot Goldenthal

Zdjęcia

Stephen Goldblatt

Montaż

Dennis Virkler
Mark Stevens

Produkcja

Peter MacGregor-Scott

Wytwórnia

Warner Bros. Pictures
PolyGram Filmed Entertainment

Dystrybucja

Warner Bros.

Budżet

125 000 000 USD

Przychody brutto

238 000 000 USD

Poprzednik

Batman Forever (1995)

Strona internetowa

Batman i Robin (tytuł oryg. Batman & Robin) – amerykańsko-brytyjski fantastyczno-sensacyjny film akcji z 1997 roku na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym pseudonimie wydawnictwa DC Comics. Za reżyserię odpowiadał Joel Schumacher, a za scenariusz Akiva Goldsman. Tytułową rolę zagrał George Clooney, a oprócz niego w głównych rolach wystąpili: Chris O’Donnell, Arnold Schwarzenegger, Uma Thurman i Alicia Silverstone.

Jest to czwarta i ostatnia część serii filmowej Tima Burtona i Joela Schumachera, oraz kontynuacja filmu Batman Forever (1995).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Superbohaterowie z Gotham CityBatman i jego młody pomocnik Robin zostają wezwani, by powstrzymać superzłoczyńcę Mr. Freeze’a przed kradzieżą diamentów w muzeum historii naturalnej. Podczas konfrontacji Mr. Freeze ucieka, zamrażając uprzednio Robina. Później Batman i Robin już w swoich prawdziwych alter ego – miliarder Bruce Wayne i jego podopieczny Dick Grayson dowiadują się, że Mr. Freeze to dr Victor Fries, laureat Nagrody Nobla w biologii molekularnej, który zamroził kriogenicznie swą żonę Norę po tym, jak zachorowała na rzadką chorobę – syndrom MacGregora, i chce ją zbudzić do wynalezienia odpowiedniego leku. Podczas wypadku w pracy wpadł do kadzi z roztworem o temperaturze -50 °F, który zmutował jego ciało, zmuszając go do życia poniżej temperatury 0 °F i tym samym noszenia specjalnego kombinezonu zasilanego diamentowymi kriolaserami[1].

W Brazylii w laboratorium Wayne Enterprises botanistka Pamela Isley pracuje pod kierownictwem obłąkanego doktora Jasona Woodrue’a, który wykorzystał jej badania nad krzyżówkami roślin i zwierząt do mieszanki toksyn i sterydów zwanej „Jadem”. Chce on nielegalne stworzyć serum dla superżołnierzy i królikiem doświadczalnym zostaje Antonio Diego, seryjny morderca z Ameryki Łacińskiej, który po kablowym podłączeniu Jadu do jego mózgu zmienia się w potężnego potwora zwanego Zgubą. Woodrue podejmuje próbę morderstwa na Pameli, która w zetknięciu z chemikaliami ulega mutacji, stając się Trującym Bluszczemhybrydą człowieka i rośliny. Zabija Woodrue’a, a Zgubę czyni swoim ochroniarzem, po czym razem udają się do Gotham[1].

Do lokaja Alfreda w odwiedziny przyjeżdża z Anglii jego siostrzenica – studentka informatyki Barbara, którą po śmierci jej rodziców utrzymuje finansowo. Tymczasem Bruce ofiarowuje obserwatorium Gotham najnowocześniejszy teleskop. Konferencję przerywa dr Isley proponująca projekt ukrócenia zatrucia środowiska. Bruce odmawia uważając, że odbędzie się to kosztem życia ludzi. Zaprasza ją na imprezę charytatywną, na której licytowane będą cenne diamenty, a dochód przekazany będzie na Ogrody Botaniczne. Diamenty to przynęta dla Freeze’a, który potrzebuje go do swych urządzeń mrożących. Żąda od miasta okupu na jego badania nad lekiem dla Nory pod groźbą zamrożenia. Na imprezie jest i Trujący Bluszcz, która feromonami odurza Batmana i Robina. Freeze zostaje w końcu złapany[1].

Trujący Bluszcz i Zguba pomagają Freeze’owi w ucieczce z przytułku Arkham i odzyskaniu jego kombinezonu. Tymczasem Dick odkrywa, że Barbara w rzeczywistości uczestniczy w wyścigach motocyklowych, by zbierać pieniądze dla Alfreda. Okazuje się, że Alfred umiera na syndrom MacGregora. W kryjówce Freeze’a Robin nadal jest pod wpływem feromonów i zaczyna widzieć w Batmanie konkurenta do Trującego Bluszczu, przez co złoczyńcy nie zostają złapani. Trujący Bluszcz z zazdrości, że Freeze jest żonaty i nie może go uwieść, odłącza aparaturę podtrzymującą Norę i mówi jej mężowi, że Batman ją zabił. Kierowany żalem Freeze chce zamrozić Gotham City, a następnie cały świat. Trujący Bluszcz po zagładzie ludzkości zamierza rozprzestrzenić zmutowane rośliny jako nowy gatunek dominujący[1].

Freeze zdobywa teleskop i robi z niego działo zamrażające. Barbara po włamaniu się do komputera Alfreda, dowiaduje się o batjaskini, w której Alfred ujawnia, że stworzył dla Barbary własny kostium Batmana. W siedzibie Trujący Bluszcz wzywa przerobionym batsygnałem Robina, jednak pogodzony i współpracujący z Batmanem nie daje się nabrać na jej fortele. Obaj zostają uwięzieni przez rośliny, lecz na czas pomaga im Barbara jako Batdziewczyna, która rozprawia się z Trującym Bluszczem. Cała trójka w specjalnych strojach docierają do obserwatorium, by rozmrozić w porę Gotham City. Batman walczy z Freeze’em, a Robin i Batdziewczyna pokonują Zgubę przez przerwanie dopływu Jadu do jego mózgu[1].

Gotham City zostaje uratowane, gdy Batman i Batdziewczyna programują zmianę położenia satelitów, tak aby rozmroziły wszystko skupionym światłem słonecznym. Batman wyjaśnia osłabionemu Freeze’owi, że to Trujący Bluszcz zaatakowała Norę, która wciąż żyje. Apeluje do niego o ofiarowanie wynalezionego przez niego leku na wczesne stadium syndromu MacGregora. Freeze daje specyfik po obietnicy, że w przytułku Arkham będzie mógł prowadzić badania nad leczeniem żony. Alfred po otrzymaniu lekarstwa wraca do zdrowia. W Arkham do celi oszalałej Trującego Bluszczu przybywa mściwy Mr. Freeze, który obiecuje jej cierpienia za to co zrobiła Norze. Świętując wygraną Bruce, Dick i Barbara oficjalnie rozpoczynają partnerstwo, by kontynuować superbohaterską walkę z przestępczością[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie: Master Film
Reżyseria: Elżbieta Jeżewska
Scenariusz: Elżbieta Kowalska
Wystąpili:

Źródło:[2][3]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Kostium Mr. Freeze’a wykorzystany w filmie.

Produkcja nad filmem rozpoczęła się głównie za sprawą finansowego sukcesu poprzedniej części – Batman Forever[4]. Scenariusz do kontynuacji powstał w trakcie zdjęć do filmu Czas Zabijania, którego produkcją zajmowali się Joel Schumacher i Akiva Goldsman[5].

Większość scen nakręcono w Warner Bros. Studio, które mieści się w Burbank.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Budżet filmu jest szacowany na 125 milionów dolarów. W Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie film zarobił 107,3 mln USD. W innych krajach przychody wyniosły 130,9 mln, a łączny przychód 238,2 mln dolarów[6].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z negatywną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 11% ze 89 recenzji jest pozytywne, a średnia ocen wyniosła 3,7/10[7]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 21 recenzji wyniosła 28 punktów na 100[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Batman & Robin (1997) [online], www.filmsite.org [dostęp 2023-02-10].
  2. Batman i Robin [online], Game Exe [dostęp 2023-02-10] (pol.).
  3. Powtórka filmu „Batman i Robin” z polskim dubbingiem w TNT – Polski-dubbing.pl [online], polski-dubbing.pl [dostęp 2023-02-10].
  4. Michael Fleming: HELMER’S 3RD AT BAT. Variety, 1997-02-21. [dostęp 2022-07-27]. (ang.).
  5. The write kind of director - Entertainment News, VPage, Media - Varie… [online], archive.ph, 18 grudnia 2008 [dostęp 2022-07-27].
  6. Batman & Robin. Box Office Mojo. [dostęp 2019-11-25]. (ang.).
  7. Batman & Robin. Rotten Tomatoes. [dostęp 2019-11-25]. (ang.).
  8. Batman & Robin. Metacritic. [dostęp 2019-11-25]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]