Blizne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi woj. podkarpackim. Zobacz też: Blizne Jasińskiego i Blizne Łaszczyńskiego - wsie w woj. mazowieckim.
Blizne
Kościół pw. Wszystkich Świętych
Kościół pw. Wszystkich Świętych
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat brzozowski
Gmina Jasienica Rosielna
Wysokość 258-269 m n.p.m.
Liczba ludności (2013) 3216[1]
Strefa numeracyjna (+48) 13
Kod pocztowy 36-221
Tablice rejestracyjne RBR
SIMC 0352213
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Blizne
Blizne
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Blizne
Blizne
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Blizne
Blizne
Ziemia 49°45′15″N 21°58′17″E/49,754167 21,971389
Strona internetowa miejscowości
Tablica upamiętniająca wizytę Karola Wojtyły w kościele w Bliznem
Nowy kościół w Bliznem

Blizne – wieś w gminie Jasienica Rosielna w powiecie brzozowskim w województwie podkarpackim. Lokowana przez Kazimierza Wielkiego w 1366.

Miejscowość jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Wszystkich Świętych.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie krośnieńskim.

Położenie[edytuj]

Blizne znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 886 w odległości 4 km na północny zachód od Brzozowa. Przez wieś przepływa rzeka Stobnica na Pogórzu Dynowskim. Sąsiednimi miejscowościami są: Stara Wieś, Przysietnica, Golcowa, Orzechówka oraz Jasienica Rosielna.

Kościół pw. Wszystkich Świętych[edytuj]

Na terenie miejscowości na pagórku otoczonym drzewami znajduje się unikatowy w skali światowej zespół kościelno-plebański. Drewniany kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, powstał najprawdopodobniej w XV lub XVI w., w stylu gotyckim. W I poł. XVII w. dobudowano do niego wieżę, a na początku XIX w. rozebrano okalające soboty. W latach 1964-1980 obiekt został gruntownie odrestaurowany.

Kościół zbudowany jest na zrąb z jodłowych bali. Od zachodu przylega do niego masywna dzwonnica z nadwieszoną izbicą. Bryła świątyni pokryta jest gontami. Wnętrze składające się z kruchty, kwadratowej nawy i prezbiterium posiada bogaty, kolorowy wystrój. Zdobią go bezcenne polichromie 3 różnych dekoracji malarskich pokrywająca ściany świątyni, wykonane w XVI-XVIII w. Przedstawiają tzw. "liber- pauperum" (księgę ubogich), czyli obrazkowy przekaz biblijny. Dekoracje przedzielone są pasami ornamentu roślinnego i groteski. Większość namalowanych scen na ścianie to fundacje chłopskie, m.in. Doroty i Macieja Skarbków, Piotra Mońka oraz Marcina. Ołtarz główny oraz boczne pochodzą z XVIII w., natomiast ambona jest późnorenesansowa. W bocznym ołtarzu cudowna figura Matki Bożej Łaski Pełnej, wyrzeźbiona w drewnie lipowym ok. 1500, (w stylu szkoły W. Stwosza), która stanowiła część tryptyku ołtarza.

W 2003 cały obiekt wraz z Haczowem i drewnianymi kościołami Małopolski został zapisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Legenda związana ze wzgórzem Michałek[edytuj]

Przy drodze łączącej Blizne z Golcową na Górze św. Michała (Michałek, na Michałku) (423 m), w otoczeniu drzew znajduje się kaplica świętego Michała Archanioła. Z miejscem tym wiąże się legenda o napadzie Tatarów i cudownym ocaleniu ludzi, którzy tu szukali schronienia.

Liczne hordy Tatarów, które w 1624 napadały na tamte tereny, paliły wsie biorąc wielu ludzi w jasyr, dotarły do Bliznego. Część mieszkańców schroniła się na wzgórzu i odpierała ataki najeźdźców, modląc się o cudowne ocalenie. Rozpętała się burza i ludzie ujrzeli spływające z nieba zastępy uzbrojonych aniołów - rycerzy w białych szatach, którym przewodził sam święty Michał Archanioł. Tatarzy widząc to, przerazili się i pouciekali. Na pamiątkę tego cudownego uwolnienia ludności zabranej w jasyr przez Tatarów w 1624, za wstawiennictwem tego świętego, wybudowano na wzniesieniu drewnianą kapliczkę pw. św. Michała Archanioła. Kapliczkę wzniósł prawdopodobnie ks. Jan Józef Nałogowski, proboszcz miejscowy, w latach 1670-1684, realizując ślub złożony przez ówczesnego duszpasterza w czasie najazdu Tatarów.

W 1750 kapucyni uzyskali pozwolenie na osiedlenie się na Michałku. Wtedy też rozpoczęła się budowa murowanego kościoła, do którego kamień węgielny został wzięty z drewnianej kaplicy. W 1788 nastąpiła kasacja klasztoru i kościoła, budynki zostały sprzedane i rozebrane, ale kult świętego Michała Archanioła trwał dalej. W 1877 ks. Józef Januszkiewicz postawił kaplicę dokładnie w miejscu dawnego kościoła, a wokoło posadził modrzewie. W tym stanie kaplica przetrwała do dnia dzisiejszego.

Osoby pochodzące z Bliznego[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]