Stara Wieś (województwo podkarpackie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stara Wieś
Stara Wieś
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat brzozowski
Gmina Brzozów
Liczba ludności (2011) 3482[1][2]
Strefa numeracyjna 13
Kod pocztowy 36-200
Tablice rejestracyjne RBR
SIMC 0346046
Położenie na mapie gminy Brzozów
Mapa lokalizacyjna gminy Brzozów
Stara Wieś
Stara Wieś
Położenie na mapie powiatu brzozowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu brzozowskiego
Stara Wieś
Stara Wieś
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Stara Wieś
Stara Wieś
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stara Wieś
Stara Wieś
Ziemia49°43′07″N 22°00′39″E/49,718611 22,010833
Bazylika
Budynek szkoły w Starej Wsi powstałej w 1911

Stara Wieświeś w Polsce, w gminie Brzozów, powiecie brzozowskim, województwie podkarpackim[3][4]. Leży nad rzeką Stobnicą na Pogórzu Dynowskim.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie krośnieńskim. Sąsiaduje z Bliznem na północy, na wschodzie z Przysietnicą, na południu z miastem Brzozów, na zachodzie z Orzechówką i Malinówką.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki miejscowości sięgają 1359, kiedy to król Kazimierz Wielki nadał akt lokacyjny dla osady leżącej nad rzeką Stobnica. Historiografowie wskazują pierwotną nazwę wsi jako Brzozów. W 1384 wieś ta oraz pobliski Domaradz przekazano jako ofiarę biskupom przemyskim. W tym samym czasie na południe od wsi założono miasto, które posiadało taką samą nazwę. Do lokalizacji miasta przyczyniły się częste wylewy rzeki, dlatego wybrano wzgórze posiadające również lepsze warunki obronne. Wkrótce miasto stało się siedzibą tzw. klucza biskupiego, a dla określania wsi zaczęto używać nazwy Stara Wieś. Pierwszy dokument potwierdzający zmianę nazwy jest datowany na 1460.

W 1896 poeta Mirandola Pik wraz z matką zakontraktował w okolicy teren pod eksploatacji ropy naftowej, ale do realizacji wydobycia nie doszło. Na położonym na wschód od wsi wzgórzu Parnas znajdują się zaczopowane odwierty, z dwóch wydobywa się gaz, który spala się od razu po ujściu z czopa. W północnej części Starej Wsi znajduje się dom generalny Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. W południowej części Starej Wsi znajduje się Kolegium Ojców Jezuitów i Nowicjat Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej. W 2016 roku Nowicjat Towarzystwa Jezusowego został zawieszony. Znajduje się tu też gromadzenia zakonne Sióstr Wielkiego Zawierzenia.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Mogiła konfederatów barskich na granicy Starej Wsi i Brzozowa

Bazylika[edytuj | edytuj kod]

Późnobarokowa bazylika, konsekrowana w 1760 przez biskupa przemyskiego Wacława Hieronima Sierakowskiego, pw. Wniebowzięcia NMP. Budowniczymi bazyliki i przyległego do niej klasztoru byli ojcowie paulini. Obecnie opiekują się nią ojcowie jezuici, którzy mają w kolegium starowiejskim swój nowicjat.

Mogiła[edytuj | edytuj kod]

W Starej Wsi wznosi się mogiła konfederatów barskich – usypana w formie wysokiego ziemnego kurhanu, zwieńczonego klasycystyczną, kolumnową kapliczką.

Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej[edytuj | edytuj kod]

Założone przez jezuitów muzeum głównie sztuki sakralnej z ok. 4000 eksponatów z różnych części świata.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Połączenia z miastami[edytuj | edytuj kod]

Stara Wieś znajduje się przy drogi wojewódzkiej nr 886. We wsi znajduje się 5 przystanków autobusowych, z których największe znaczenie posiada położony obok bazyliki. Połączenia autobusowe PKS i przewoźników prywatnych łączą Starą Wieś z Brzozowem, Sanokiem, Mielcem, Jaśliskami oraz z Rzeszowem. We wsi znajduje się lądowisko Stara Wieś.

Oświata[edytuj | edytuj kod]

W Starej Wsi znajduje się Przedszkole Samorządowe oraz Zespół Szkół, w skład którego wchodzą szkoła podstawowa i gimnazjum.

Podział wsi[edytuj | edytuj kod]

Stara Wieś zwyczajowo dzieli się na dwie części "Małą stronę" (zachodnia część) oraz "Dużą stronę" (wschodnia część położona przy DW886 Rzeszów-Sanok).

Obiekty sportowe[edytuj | edytuj kod]

W Starej Wsi znajduje się kompleks boisk sportowo-rekreacyjnych, należący do Zespołu Szkół w Starej Wsi:

Związani ze Starą Wsią[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Chwalcie z nami Panią Świata, 1986 (historia Kościoła rzymskokatolickiego na ziemi brzozowskiej)
  • Stanisław Dydek, Stara Wieś. Z dziejów wsi i sanktuarium (1996)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]