Boehmantis microtympanum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Boehmantis microtympanum
(Angel, 1935)
ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Podrząd Neobatrachia
Rodzina mantellowate
Podrodzina Mantellinae[1]
Rodzaj Boehmantis
Gatunek Boehmantis microtympanum
Synonimy
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 EN pl.svg

Boehmantis microtympanumgatunek płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Boehmantis microtympanum zalicza się do rodziny mantellowatych, a w jej obrębie do podrodziny Mantellinae[2].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Płaz mierzy od 6,0 do 8,0 cm[1].

Zwierzę ubariowne jest oliwkowozielonkawo do brązów. Ten pierwszy typ spotyka się szczególnie u młodych osobników. Zabarwienie nie jest jednolite, lecz pokryte niewyraźnymi plamkami barwy jaśniejszej bądź ciemniejszej od podłoża. Ciemne plamki pokrywają także spodnią stronę ciała płaza, jaśniejszą od grzbietowej, w obrębie gardła i klatki piersiowej. Skóra pokrywająca grzbiet zwierzęcia odznacza się gładkością[1].

Błona bębenkowa jest widoczna, ale niezbyt duża. Jej średnica stanowi ćwierć średnicy oka. Może to świadczyć o tym, że gatunek, żyjących wśród głośnych strumieni, nie nawołuje[1].

Kończyna przednia nie wytwarza błony pławnej. Gruczoły udowe samców nie występują. Staw skokowy sięga nozdrzy. Stopa objęta jest kopmletną błoną pławną. Opuszki wieńczące palce obu par kończyn są powiększone[1].

Vences i Glaw zwracają uwagę na podobieństwo tego płaza do Mantidactylus grandidieri, Mantidactylus guttulatus (B. microtympanum ma lepiej wyrażone opuszki palców), Spinomantis microtis, Mantidactylus lugubris (dotyczy to młodszych przedstawicieli opisywanego tu gatunku)[1].

Cykl życiowy[edytuj | edytuj kod]

Zwierzę prowadzi rozród w kamienistych strumieniach o wartkim nurcie[2]. Jego aktywność przypada na czas nocny. Widuje się wtedy tego płaza usadowionego na kamieniu. Niekiedy też obserwowano skaczące z kamieni osobniki porą popołudniową[1].

Nauka nie zna jaj ani kijanek tego gatunku. Natomiast w okolicy Nahampoana obserwowano osobniki młodociane. Było to w styczniu. Żabki mierzyły 1,6 cm (odległość od czubka pysku do ujścia kloaki). Ich błona bębenkowa była już dostrzegalna, choć cechowała się bardzo małą wielkością[1]

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Gatunek jest endemitem spotykanym tylko na Madagaskarze. jego zasięg występowania jest niewielki, onbejmuje tylko tereny połozone na południowym wschodzie wyspy. Leżą one pomiędzy Midongy-Sud i Andohahela[2]. Vences i Glaw wymieniają następujące mijesca: Ambana, Andohahela, Bekazaha, Chaines Anosyennes, Isaka-Ivondro, Manantantely, Nahampoana, Soavala; w sumie zbiera się to na mniej niż 5 odrębnych lokalizacji. Obszar ten ni sięga nawet 500 km²[1].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Zwierzę bytuje na wysokościach od 50 do 1.000 m nad poziomem morza[2].

Siedlisko (biologia tego płaza stanowią lasy, zarówno dziewicze, jak i wtórne, zdegradowane na skutek działań ludzkich. IUCN wspomina jednak o napotkaniu osobnika na tereni otwartym, w okolicy reliktowqego lasu[2]. Zwierzę zamieszkuje wartkie, głośne, kamieniste strumienie wraz z M. lugubris[1].

Zagrożenia i ochrona[edytuj | edytuj kod]

IUCN uważa gatunek za lokalnie pospolity. Zauważa jednak, że w pewnych okolicach nieopodal Fort Dauphin płaz wyginął. W efekcie całkowita liczebność gatunku ulega spadkowi[2].

IUCN wymmienia liczne zagrożenia negatywnie wpływające na gatunek. Podaje rozwój rolnictwa, pozysk drewna i węgla drzewnego, wypas zwierząt godpodarskich, osadnictwo ludzkie, rozprzestrzenienie się inwazyjnych eukaliptusów. Z kolei odłów w celach kulinarnych organizacja uznaje za jedynie lokalne zagrożenie[2]. AmphobiaWeb piórem Vencesa i Glawa wspomina o deforestacji związanej z fragmentacją środowiska, podaje też prócz wyżej wymienionych zbiór jako zwierząt domowych oraz urbanizację[1].

Bezogonowy zamieszkuje tereny chronione, jak Parki Narodowe Andohahela i Midongy-du-Sud[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k Miguel Vences, Frank Glaw: Boehmantis microtympanum (ang.). AmphibiaWeb, 2010-07-19. [dostęp 2013-12-14].
  2. a b c d e f g h i Boehmantis microtympanum. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).