Burek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tradycyjny burek mięsny z Serbii
Burki wypełnione serem i ziemniakami
Burekdżinica w Zagrzebiu

Burek (także jako: byrek, börek, boereg, piroq) – rodzaj nadziewanego placka wykonanego z ciasta filo bądź yufka, rzadziej z ciasta francuskiego popularny w krajach śródziemnomorskich i arabskich. Nazwa pochodzi od tureckiego czasownika bur-, oznaczającego: zawijać, zakręcać. Sposób wyrabiania burka nawiązuje do znanej w starożytnym Rzymie placenty[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Burek, będący jednym z najbardziej popularnych fast-foodów w krajach śródziemnomorskich przygotowuje się poprzez długie wyrabianie bardzo cienkiego ciasta, które następnie jest nadziewane nadzieniem mięsnym[2], warzywnym (szpinak) lub serowym i podawane w formie zbliżonym do pity lub przypominającej gruby, wielowarstwowy naleśnik. Burek w kształcie naleśnika zwykle jest dzielony na cztery trójkątne porcje.

W Turcji najbardziej popularną formą burka jest Su böreği (burek wodny), w formie naleśnika pieczonego na dużej patelni oraz Sigara böreği (burek w kształcie cygara). Nadzienie tureckich burków stanowi zwykle ser typu feta, ziemniaki, pietruszka, rzadziej mielone mięso i kiełbasa. Do nadziewania burka używa się także warzyw, w tym szpinaku i kapusty.

Nietypowym burkiem jest Kürt böreği (burek kurdyjski), który nie zawiera nadzienia, a podaje się go po posypaniu cukrem pudrem.

W Albanii, Kosowie, Macedonii Północnej i Sandżaku burek (czyt. byrek) wypełniony mięsem, szpinakiem lub serem jest powszechnie dostępnym posiłkiem, sprzedawanym w piekarniach, cukierniach, a także specjalnych sklepach o nazwie byrektore (w krajach byłej Jugosławii spotyka się też określenie buregdžinica). Pełni funkcję przekąski, ale także głównego posiłku w ciągu dnia.

Burek w wersji arabskiej jest wypełniony mielonym lub siekanym mięsem jagnięcym, rzadziej wołowiną. Dodatek wielu przypraw, w tym kurkumy i gałki muszkatołowej wpływa na jego charakterystyczny smak. Specyficzny dla kuchni arabskiej jest także burek na słodko, podawany z rodzynkami i migdałami. Wersją burka na słodko jest także grecki galaktoboureko (γαλακτομπούρεκο), wypełniony słodkim sosem i aromatyzowany sokiem z cytryny lub pomarańczy.

W kuchni bułgarskiej pojęcie burek (бюрек) jest używane na określenie odmiany ciasta nadziewanego o nazwie banica (баница).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aglaja Kremezi, The Most Frugal of the Phylo-wrapped Pies (or How to Feed a Crowd with a Handful of Meat, [w:] Wrapped & Stuffed Foods, red. Mark McWilliams, Oxford 2013, s.238
  2. Wojciech Tyluś, Przepis na Burek z mięsem CroLove [online], crolove.pl [dostęp 2017-04-11] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]