Clarion Workshop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Clarion Workshop - sześciotygodniowe warsztaty dla początkujących pisarzy fantastyki naukowej i fantasy. Zapoczątkował je Robin Wilson na Clarion University of Pennsylvania w 1968 r. Wśród pierwszych wykładowców byli Damon Knight i Kate Wilhelm. Początkowo zajęcia odbywały się w Milford w Pensylwanii, potem przeniesiono je na Michigan State University, a od 2007 r. odbywają się na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

Clarion to warsztaty stacjonarne, przeznaczone dla małej grupki uczestników, przez każdy z sześciu tygodni zajęcia prowadzi inny pisarz czy edytor. Zajęcia koncentrują się głównie na krótkich formach literackich.

Warsztaty Clarion mają także swoje dwie mutacje zewnętrzne, Clarion West, które odbywają się w Seattle od 1984 r. oraz Clarion South, prowadzone w Australii od 2004 r.

Zajęcia w San Diego[edytuj | edytuj kod]

Podczas warsztatów w 2007 r. zajęcia dla 19 uczestników prowadzili Gregory Frost, Jeff VanderMeer, Ann VanderMeer, Karen Joy Fowler, Cory Doctorow, Ellen Kushner i Delia Sherman. Studenci mieli możliwość spotkania się także z Kimem Stanleyem Robinsonem, Nancy Holder, Davidem Brinem i Vernorem Vinge.

Warsztaty w 2008 r. odbyły się w terminie 29 lipca-9 sierpnia, wykładowcami byli zaś: Kelly Link, James Patrick Kelly, Mary Anne Mohanraj, Neil Gaiman, Nalo Hopkinson i Geoff Ryman.

W 2009 r. instruktorami byli: Holly Black, Larissa Lai, Robert Crais, Kim Stanley Robinson, Elizabeth Hand i Paul Park. Zajęcia odbywały się w terminie 28 lipca-8 sierpnia, uczestniczyło 18 studentów.

Wybrani wykładowcy warsztatów Clarion[edytuj | edytuj kod]

Wybrani wykładowcy warsztatów Clarion West[edytuj | edytuj kod]

Wybrani absolwenci Clarion[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]