Kuninkpert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Cunipert)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kuninkpert
król Longobardów
Okres panowania od 688
do 700
Dane biograficzne
Śmierć 700
Ojciec Perctarit
Dzieci Liutpert
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Kuninkpert (również Cunibert lub Cunincpert) (ur. ? – zm. 700) – król Longobardów w latach 688700. Był następcą swego ojca Perctarita, choć z tronem związany był od 678.

Prowadził wojnę z ariańskim buntem Alahisa, księcia Tarentu i Bresci, który walczył już z jego ojcem, a zbuntował się ponownie w 688 po śmierci Perctarita i zamknął Kuninkperta w zamku na wyspie pośrodku jeziora Como. Jednak rządy Alahisa były uciążliwe i tyrańskie, więc utracił wsparcie ludu. W końcu w 689 Kuninkpert wystąpił z ludźmi z Piemontu i pokonał Alahisa i ludzi z regionu Wenecji w bitwie pod Coronate w rogu rzeki Adda niedaleko Lodi. Alahis został rozgromiony i sam poległ w bitwie.

Kuninkpert walczył jeszcze z wieloma powstaniami podczas swych rządów, włączając w to Ansfrida, uzupratora w księstwie Friuli, którego z powodzeniem podporządkował swemu zwierzchnictwu.

Udanie zakończył też schizmę w kościele włoskim między Akwileją a Grado.

Tremissis Kuninkperta

Zmarł w 700, a nastepcą został jego młody syn Liutpert, regent Ansprand i wielu buntowników. W czasie jego rządów miało miejsce wiele wojen. Był pierwszym monarchą longobardzkim, który wybijał monety ze swoją podobizną.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W 1681 roku włoski poeta Matteo Noris napisał libretto opery Flavio Cuniberto (Flawiusz Kunipert), do którego muzykę skomponowali: Gian Domenico Partenio Flavio Cuniberto (1681), Domenico Gabrielli Flavio Cuniberto (1688), dwukrotnie Alessandro Scarlatti Il Flavio (1688) oraz Il Flavio Cuniberto (1702), Luigi Mancia Flavio Cuniberto (1696), Georg Friedrich Händel Flavio, Re de' Longobardi (1723) Conrad Friedrich Hurlebusch Flavio Cuniberto (1727).