Kuninkpert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kuninkpert
ilustracja
król Longobardów
Okres od 688
do 700
Dane biograficzne
Data śmierci 700
Ojciec Perktarit
Matka Rodelinda
Żona Hermelindę
Dzieci Liutpert
Tremissis Kuninkperta

Kuninkpert (również Cunibert lub Cunincpert) (ur. ?, zm. 700) – król Longobardów w latach 688–700. Był następcą swego ojca Perktarita, choć z tronem związany jako współrządca był od 678.

Prowadził wojnę z ariańskim buntem Alahisa, księcia Tarentu, a później Brescji, który walczył już z jego ojcem, a zbuntował się ponownie w 688 po śmierci Perktarita. Alahis opanował pałac królewski w Pawii i zamknął Kuninkperta w zamku na wyspie pośrodku jeziora Como. Jednak rządy Alahisa były uciążliwe i tyrańskie, więc utracił wsparcie ludu. W końcu w 689 Kuninkpert wystąpił z oddziałami z Piemontu i pokonał Alahisa i jego oddziały z regionu Wenecji w bitwie pod Coronate w zakolu rzeki Adda niedaleko Lodi. Alahis został rozgromiony i poległ w bitwie.

Kuninkpert walczył z wieloma powstaniami i buntami podczas swych rządów, włączając w to powstanie Ansfrida, uzupratora w księstwie Friuli, którego z powodzeniem podporządkował swemu zwierzchnictwu.

Udanie zakończył też schizmę w kościele włoskim między Akwileją a Grado.

Zmarł w 700, a następcą został jego młody syn Liutpert pod opieką regenta Ansprand, którzy zmagali się wieloma buntownikami. W czasie rządów Kuninkperta miało miejsce wiele wojen. Był pierwszym monarchą longobardzkim, który wybijał monety ze swoją podobizną.

Pojął za żonę Hermelindę pochodzącą z Anglii.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W 1681 roku włoski poeta Matteo Noris napisał libretto opery Flavio Cuniberto (Flawiusz Kunipert), do którego muzykę skomponowali: Gian Domenico Partenio Flavio Cuniberto (1681), Domenico Gabrielli Flavio Cuniberto (1688), dwukrotnie Alessandro Scarlatti Il Flavio (1688) oraz Il Flavio Cuniberto (1702), Luigi Mancia Flavio Cuniberto (1696), Georg Friedrich Händel Flavio, Re de' Longobardi (1723) Conrad Friedrich Hurlebusch Flavio Cuniberto (1727).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]