Czeczeńsko-Inguska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czeczeńsko-Inguska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka
Нохч-ГӀалгӀайн Автономин Советийн Социалистийн Республика
Нохч-Гӏалгӏай Автономни Советски Социалистически Республика
Чечено-Ингушская Автономная Советская Социалистическая Республика
republika autonomiczna ZSRR
1936–1944
1957–1991
Godło Flaga
Godło Flaga
Państwo

 ZSRR

Republika związkowa

 Rosyjska FSRR

Siedziba

Grozny

Data powstania

5 grudnia 1936

Data likwidacji

maj 1991

Powierzchnia

19 300 km²

Populacja (1989)
• liczba ludności


1 275 513

• gęstość

66 os./km²

Języki urzędowe

czeczeński, inguski, rosyjski

Położenie na mapie
Położenie na mapie

Czeczeńsko-Inguska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka, Czeczeńsko-Inguska ASRRrepublika autonomiczna w Związku Radzieckim, wchodząca w skład Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Czeczeńsko-Inguska ASRR została utworzona 5 grudnia 1936 r.; w wyniku poszerzenia autonomii i zmiany statusu istniejącego od 1934 r. Czeczeńsko-Inguskiego Obwodu Autonomicznego. 7 marca 1944 r. w ramach stalinowskich represji wobec Czeczenów i Inguszy, oskarżanych o to, iż w czasie II wojny światowej poparli atakujące radziecki Kaukaz wojska niemieckie, republika została zlikwidowana, jej obszary włączone w skład Kraju Stawropolskiego, a Czeczeni i Ingusze – wysiedleni do azjatyckiej części Związku Radzieckiego (głównie do Kazachstanu i Kirgistanu). Kilka dni później, 22 marca dokonano korekty podziału administracyjnego dawnych obszarów Czeczeńsko-Inguskiej ASRR i część włączono do Północnoosetyjskiej ASRR, część do Dagestańskiej ASRR, część do Gruzińskiej SRR, a część pozostawiono w obrębie Kraju Stawropolskiego.

Po śmierci Stalina pozwolono Czeczenom i Inguszom na powrót do ojczyzny i 9 stycznia 1957 r. reaktywowano Czeczeńsko-Inguską ASRR, jednak w nieznacznie zmniejszonym terytorialnie stanie w stosunku do czasów sprzed 1944 roku (utrzymano w mocy postanowienia o przekazaniu Północnoosetyjskiej SRR pewnych zamieszkanych niegdyś przez Inguszy obszarów; tereny te do dziś są przedmiotem sporu pomiędzy rosyjskimi republikami: Północną Osetią-Alanią a Inguszetią).

Czeczeńsko-Inguska ASRR przestała istnieć w listopadzie 1990 r. na fali zmian związanych z rozpadem ZSRR. Wkrótce potem ogłosiła niepodległość, a następnie rozdzieliła się na dwa kraje: Czeczenię i Inguszetię. Inguszetia szybko ponownie weszła w skład Rosji, natomiast Czeczenia przez kilka lat zachowała faktyczną niezależność (nieuznawaną przez niemal żaden kraj świata), a następnie została zbrojnie przyłączona do Rosji. (Zobacz też: II wojna czeczeńska)

Prawnymi kontynuacjami Czeczeńsko-Inguskiej SRR są autonomiczne rosyjskie republiki: Czeczenia i Inguszetia.

Informacje n.t. położenia, gospodarki, historii, ludności itd. Czeczeńsko-Inguskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej znajdują się w: artykułach poświęconych Republice Czeczenii i Republice Inguszetii, jak obecnie nazywają się będące prawnymi następcami Czeczeńsko-Inguskiej ASRR rosyjskie jednostki polityczno-administracyjne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]