Czeczeńsko-Inguska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Нохч-ГӀалгӀайн Автономин Советийн Социалистийн Республика
Нохч-Гӏалгӏай Автономни Советски Социалистически Республика
Чечено-Ингушская Автономная Советская Социалистическая Республика

Czeczeńsko-Inguska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka
1936–1944
1957–1991
Flaga Czeczeńsko-Inguskiej ASSR
Godło Czeczeńsko-Inguskiej ASSR
Flaga Czeczeńsko-Inguskiej ASSR Godło Czeczeńsko-Inguskiej ASSR
Położenie Czeczeńsko-Inguskiej ASSR
Państwo  Rosyjska FSRR
Język urzędowy czeczeński, inguski, rosyjski
Stolica Grozny
Typ państwa republika autonomiczna ZSRR
Powierzchnia
 • całkowita

19 300 km²
Liczba ludności (1989)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia

1 275 513
66 osób/km²
Data powstania 5 grudnia 1936
Deklaracja niepodległości Czeczeńskiej Republiki Iczkerii
maj 1991

Czeczeńsko-Inguska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka, Czeczeńsko-Inguska ASRRrepublika autonomiczna w Związku Radzieckim, wchodząca w skład Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Czeczeńsko-Inguska ASRR została utworzona 5 grudnia 1936 r.; w wyniku poszerzenia autonomii i zmiany statusu istniejącego od 1934 r. Czeczeńsko-Inguskiego Obwodu Autonomicznego. 7 marca 1944 r. w ramach stalinowskich represji wobec Czeczenów i Inguszy, oskarżanych o to, iż w czasie II wojny światowej poparli atakujące radziecki Kaukaz wojska niemieckie, republika została zlikwidowana, jej obszary włączone w skład Kraju Stawropolskiego, a Czeczeni i Ingusze – wysiedleni do azjatyckiej części Związku Radzieckiego (głównie do Kazachstanu i Kirgistanu). Kilka dni później, 22 marca dokonano korekty podziału administracyjnego dawnych obszarów Czeczeńsko-Inguskiej ASRR i część włączono do Północnoosetyjskiej ASRR, część do Dagestańskiej ASRR, część do Gruzińskiej SRR, a część pozostawiono w obrębie Kraju Stawropolskiego.

Po śmierci Stalina pozwolono Czeczenom i Inguszom na powrót do ojczyzny i 9 stycznia 1957 r. reaktywowano Czeczeńsko-Inguską ASRR, jednak w nieznacznie zmniejszoną terytorialnie w stosunku do stanu sprzed 1944 r. (utrzymano w mocy postanowienia o przekazaniu Północnoosetyjskiej SRR pewnych zamieszkanych niegdyś przez Inguszy obszarów; tereny te do dziś są przedmiotem sporu pomiędzy rosyjskimi republikami: Północną Osetią-Alanią a Inguszetią).

Czeczeńsko-Inguska ASRR przestała istnieć w listopadzie 1990 r. na fali zmian związanych z rozpadem ZSRR. Wkrótce potem ogłosiła niepodległość, a następnie rozdzieliła się na dwa kraje: Czeczenię i Inguszetię. Inguszetia szybko ponownie weszła w skład Rosji, natomiast Czeczenia przez kilka lat zachowała faktyczną niezależność (nieuznawaną przez niemal żaden kraj świata), a następnie została zbrojnie przyłączona do Rosji. (Zobacz też: II wojna czeczeńska)

Prawnymi kontynuacjami Czeczeńsko-Inguskiej SRR są autonomiczne rosyjskie republiki: Czeczenia i Inguszetia.

Informacje n.t. położenia, gospodarki, historii, ludności itd. Czeczeńsko-Inguskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej znajdują się w: artykułach poświęconym Republice Czeczenii i Republice Inguszetii, jak obecnie nazywają się będące prawnymi następcami Czeczeńsko-Inguskiej ASRR rosyjskie jednostki polityczno-administracyjne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]