Abchaska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Аҧснытәи Автономтә Советтә Социалисттә Республика
აფხაზეთის ავტონომიური საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკა
Абхазская Автономная Советская Социалистическая Республика
Abchaska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka 1931-1992 Abchazja
Flaga Abchazji
Flaga Abchazji
Dewiza: Пролетарии всех стран, соединяйтесь!
(Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!)
Stolica Suchumi
Powierzchnia
 • całkowita

8600 km²
Data powstania 19 lutego 1931
Data likwidacji 23 lipca 1992
znaczek pocztowy upamiętniający 50 rocznicę autonomii Abchazji

Abchaska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka, Abchaska ASRRrepublika autonomiczna w Związku Radzieckim, wchodząca w skład Gruzińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Abchaska ASRR została utworzona 19 lutego 1931 r. w wyniku zmiany statusu Abchaskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, którą na mocy decyzji Stalina włączono do Gruzińskiej SRR. Szefem abchaskiej partii bolszewickiej od 1922 do 1936 był Nestor Łakoba.
Abchaska ASRR została zlikwidowana na początku lat 90. na fali zmian związanych z rozpadem ZSRR. W tym okresie deklaracje niepodległości składały wszystkie republiki związkowe ZSRR, a także liczne republiki autonomiczne. Te ostatnie jednak ostatecznie pozostawały częściami składowymi poszczególnych krajów, gdyż Konstytucja ZSRR nie pozwalała im na secesję; jedynym wyjątkiem była Czeczeńsko-Inguska ASRR, która po proklamowaniu niepodległości podzieliła się na Czeczenię i Inguszetię i jeden z dwóch powstałych w wyniku tego podziału organizmów państwowych – Czeczenia przez kilka lat utrzymywał niepodległość. Na fali tych deklaracji suwerenności i w połączeniu z decyzją prezydenta niepodległej GruzjiZwiada Gamsachurdii o odebraniu Abchazom autonomii Abchazja w lipcu 1992 r. proklamowała niepodległość; wybuchła wojna domowa w wyniku której zaistniało niepodległe państwo – Abchazja. Kraj ten istnieje do dziś, spełnia wszystkie kryteria bycia państwem, aczkolwiek jest oficjalnie uznawany tylko przez Rosję i Nikaraguę.

Informacje n.t. położenia, gospodarki, historii, ludności itd. Abchaskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej znajdują się w: artykule poświęconym Abchazji

Zobacz też[edytuj]