DN

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy klasy bojerowej. Zobacz też: Nowa karłowata.
DN
Oznaczenie klasy jachtu
Konstruktor Archie Arroll, Art Jarrett, Joe Lodge
Rok konstrukcji 1937
Kraj pochodzenia Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Grot 6,45 m m²
Długość maksymalna 3,58[1] m
Szerokość maksymalna 0,55 m
Wysokość maksymalna 4,9 m
Typ kadłuba bojer
Materiał konstrukcyjny drewno
Załoga 1
Ilustracja
Bojery klasy DN na Jeziorze Małym w Żninie
Bojer DN w Żninie

Klasa DN – najliczniejsza[2] na świecie klasa bojerowa charakteryzująca się prostą budową oraz łatwością w transporcie.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Długość kadłuba 3,58–3,73 m
Szerokość kadłuba 44–55 cm
Długość masztu 4,87–4,72 m
Długość bomu do 2,74 m
Masa 30–50 kg
Powierzchnia żagla do 6,45 m²
Liczba płóz 3, 1 z przodu sterująca
Prędkość maks. 140 km/h
Załoga 1 sternik
Najlepszy wiatr 2–4 skala Beauforta

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jej historia rozpoczęła się w 1937 roku, kiedy to gazeta 'Detroit News' ogłosiła konkurs na stworzenie taniego i przenośnego bojera, który pozwoliłby na szeroką promocję żeglarstwa lodowego. Archie Arroll, Art Jarrett oraz Joe Lodge zostali zwycięzcami tego konkursu przedstawiając projekt małego ślizgu o powierzchni żagla wynoszącej 60 stóp kwadratowych sterowanego jedną przednią płozą. W pierwszym roku od opublikowania planów zbudowano około 50 bojerów klasy „Blue Streak 60”, jak pierwotnie nazywała się ta klasa. Potem z pierwszych liter gazety oraz powierzchni żagla powstała nazwa DN-60, która z czasem została skrócona do samych liter DN[3].

W Europie DNy pojawiły się we wczesnych latach sześćdziesiątych, najpierw w Holandii, by potem rozpowszechnić się w całej Europie. W 1966 roku Stanisław Turketti, po nawiązaniu kontaktów z Holendrem Wimem van Ackerem sprowadził klasę DN do Polski i do pierwszej zimy powstało około 30 maszyn, by w roku 1972 osiągnąć liczbę 200 sztuk. W 1967 roku, z inicjatywy i pod opieką Stanisława Turkettiego, odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski[4] w klasie DN w których brało udział 28 ślizgów zbudowanych w Polsce. Pierwsze mistrzostwa Polski zostały rozegrane na jeziorze Niegocin. W 1974 roku na Zalewie Zegrzyńskim odbyły się pierwsze w Europie mistrzostwa świata w klasie DN.

W 1962 roku w stanie Michigan została założona organizacja non-profit – IDNIYRA (International DN Ice Yacht Racing Association) mająca na celu promocję i rozwój klasy na świecie. Obecnie zrzesza ona ponad 2000 żeglarzy z całego świata.

Komandorzy[edytuj | edytuj kod]

Przypis[5]

Flota Europejska[edytuj | edytuj kod]

Od Do Osoba
1965 1970 Holandia Kees Kortenoever
1971 1975 Holandia Gerhard Jettmar
1976 1991 Holandia Wim van Acker
1992 1993 Niemcy Peter Schellhorn
1994 2000 Holandia Bart Reedijk
2001 2004 Szwecja Hans Adolfsson
2005 Holandia Rob Schutte
2006 2010 Austria Niklas Müller-Hartburg
2011 2016 Niemcy Jörg Bohn
2017 2020[6] Węgry Attila Pataki

Flota Amerykańska[edytuj | edytuj kod]

Od Do Osoba
1954 Stany Zjednoczone Fred Kagel
1955 J. Robert Greene
1956 Stany Zjednoczone Remi Deblaere
1957 Ralph Templin
1958 Harold Kowitz
1959 1960 William Sarns
1961 Stany Zjednoczone Jane Pegel
1962 1963 Dough Southworth
1964 Charles Grant
1965 George Williams
1966 Tom McRitche
1967 Stany Zjednoczone Gene Treuter
1968 Stany Zjednoczone Reuben Snodgrass
1969 Ray Pio
1970 John Young
1971 1972 Stany Zjednoczone Jim Redding
1973 Arthur Teutsch
1974 Stany Zjednoczone Ted Sprague IV
1975 1976 Stany Zjednoczone Ed Kraft
1977 Stany Zjednoczone Stan Nadler
1978 1979 Stany Zjednoczone Doug Harvey
1980 Stany Zjednoczone Jan Gougeon
1981 Stany Zjednoczone Meade Gougeon
1982 1984 Tyler Keys
1985 1986 Stany Zjednoczone Meade Gougeon
1987 Stany Zjednoczone Pete Johns
1988 Stany Zjednoczone Paul Goodwin
1989 1991 Stany Zjednoczone Evert Vanderberg
1992 1993 Bob Schumacher
1994 1995 Bob Cummins
1996 1997 Stany Zjednoczone Bill Condon
1998 1999 Dan Bierman
2000 2001 Mark Kiefer
2002 2004 Stany Zjednoczone Lou Loenneke
2005 2006 Kanada Andre Baby
2007 2009 Stany Zjednoczone John Harper
2010 2011 Stany Zjednoczone Dan Connell
2012 2013 Stany Zjednoczone Richard Potcova
2014 2016 Kent Baker
2017 2018 Eric Anderson
2019 2020[7] Kanada Warren Nethercote

Mistrzostwa[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Świata[edytuj | edytuj kod]

Przypis[8][9] Zobacz też: Mistrzostwa świata klasy DN

Rok Kraj Miejsce Gold medal world centered-2.svg Zwycięzca Silver medal world centered-2.svg 2. miejsce Bronze medal world centered-2.svg 3. miejsce Startujących Krajów
1973 Stany Zjednoczone USA jezioro Gull Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Ain Vilde Stany Zjednoczone Randy Johnson Stany Zjednoczone Jan Gougeon
1974 Polska Polska zalew Zegrzyński Stany Zjednoczone Tim Woodhouse Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Endel Vooremaa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Vello Kuusk
1975 Stany Zjednoczone USA zatoka Saginaw Stany Zjednoczone Jan Gougeon Stany Zjednoczone J.R. Watson Stany Zjednoczone Tim Woodhouse
1976 Szwecja Szwecja Stora Yartin Polska Romuald Knasiecki Polska Zbigniew Stanisławski Stany Zjednoczone Ed Kraft
1977 Stany Zjednoczone USA Saint Michaels Stany Zjednoczone Henry Bossett Polska Zbigniew Stanisławski Stany Zjednoczone Jan Gougeon
1978 Polska Polska Krynica Morska Polska Bogdan Kramer Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Vello Kuunsk Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Endel Voorema
1979 Stany Zjednoczone USA jezioro Champlain Polska Piotr Burczyński Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Harald Stuertz Polska Stanisław Macur
1980 Szwecja Szwecja jezioro Mälaren Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Matti Kuulmann Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Ain Wilde Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Kunno Kalk
1981 Kanada Kanada Hamilton Bay Stany Zjednoczone Henry Bossett Stany Zjednoczone Jan Guegon Polska Piotr Burczyński
1982 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) RFN Wittensee Stany Zjednoczone Jan Gougeon Stany Zjednoczone Ron Sherry Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Vaiko Vooremaa
1983 Stany Zjednoczone USA Trenton Stany Zjednoczone Henry Bosset Polska Piotr Burczyński Polska Stanisław Macur
1984 Polska Polska Krynica Morska Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tiit Haagma Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Vaiko Voorema Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Mati Kuulmann
1985 Stany Zjednoczone USA Bamagat Bay Stany Zjednoczone Jan Gougeon Stany Zjednoczone Mike O’Brian Polska Bogdan Kramer
1986 Reaty nie zostały rozegrane.
1987 Stany Zjednoczone USA jezioro St. Clair Stany Zjednoczone Mike O’Brien Stany Zjednoczone Henry Bosset Polska Stanisław Macur
1988 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR Leningrad Stany Zjednoczone Mike O’Brien Polska Piotr Burczyński Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Andreas Bock
1989 Stany Zjednoczone USA jezioro Champlain Stany Zjednoczone Mike O’Brien Estonia Tiit Haagma Stany Zjednoczone Jan Gougeon
1990 Szwecja Szwecja Arsunda Polska Władysław Stefanowicz Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Vaiko Vooremaa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Rene Kuulmann
1991 Stany Zjednoczone USA zatoka Saginaw Stany Zjednoczone Jan Gougeon Stany Zjednoczone Ron Sherry Stany Zjednoczone Henry Bossett
1992 Szwecja Szwecja Arsunda Polska Karol Jabłoński Stany Zjednoczone Peter Hill Stany Zjednoczone Ron Sherry
1993 Stany Zjednoczone USA jezioro Genewskie Stany Zjednoczone Jeff Kent Polska Karol Jabłoński Stany Zjednoczone Ron Sherry
1994 Polska Polska Nieporęt Niemcy Andreas Bock Polska Karol Jabłoński Niemcy Bernd Zeiger
1995 Kanada Kanada Montreal Polska Karol Jabłoński Polska Piotr Burczyński Stany Zjednoczone Mike O’Brien
1996 Austria Austria Wiedeń Polska Karol Jabłoński Szwecja Thomas Karlsson Szwecja Stefan Jarudd
1997 Stany Zjednoczone USA jezioro St. Clair Polska Karol Jabłoński Stany Zjednoczone Ron Sherry Niemcy Bernd Zeiger
1998 Finlandia Finlandia Pyhajarvi Stany Zjednoczone Ron Sherry Holandia Daan Schutte Polska Piotr Burczyński
1999 Kanada Kanada St. Louis Stany Zjednoczone Ron Sherry Niemcy Bernd Zeiger Polska Michał Burczyński
2000 Szwecja Szwecja jezioro Hjalmaren Polska Karol Jabłoński Stany Zjednoczone Ron Sherry Szwecja Åke Luks
2001 Stany Zjednoczone USA Saginaw Bay Polska Karol Jabłoński Niemcy Bern Zeiger Niemcy Thomas Gross
2002 Estonia Estonia Haapsalu Stany Zjednoczone Ron Sherry Polska Karol Jabłoński Polska Michał Burczyński
2003 Stany Zjednoczone USA jezioro Champlain Polska Karol Jabłoński Szwecja Thomas Karlsson Stany Zjednoczone Ron Sherry
2004[10] Węgry Węgry jezioro Balaton Szwecja Thomas Karlsson Polska Karol Jabłoński Stany Zjednoczone Ron Sherry 141
2005[11] Stany Zjednoczone USA jezioro Mendota Stany Zjednoczone Ron Sherry Szwecja Tomas Lindgren Stany Zjednoczone Matt Struble 120
2006[12] Szwecja Szwecja Nässja Polska Michał Burczyński Polska Łukasz Zakrzewski Stany Zjednoczone Matt Struble 145
2007 Stany Zjednoczone USA Menominee Stany Zjednoczone Matt Struble Szwecja Tomas Lindgren Niemcy Bernd Zeiger
2008[13] Czechy Czechy Lipno Stany Zjednoczone Matt Struble Polska Łukasz Zakrzewski Niemcy Andreas Bock 143
2009 Stany Zjednoczone USA jezioro Torch Stany Zjednoczone Matt Struble Niemcy Bernd Zeiger Stany Zjednoczone Ron Sherry
2010 Austria Austria Neusiedler See Polska Michał Burczyński Polska Adam Baranowski Polska Łukasz Zakrzewski
2011 Stany Zjednoczone USA Jezioro Senachwine Stany Zjednoczone Ron Sherry Polska Michał Burczyński Polska Łukasz Zakrzewski
2012 Szwecja Szwecja Arsunda Polska Tomasz Zakrzewski Estonia Karl-Hannes Tagu Dania Hans Ebler-Hansen
2013 Stany Zjednoczone USA jezioro Pepin Polska Tomasz Zakrzewski Polska Robert Graczyk Stany Zjednoczone John Dennis
2014[14][15] Estonia Estonia Haapsalu Polska Karol Jabłoński Polska Michał Burczyński Polska Tomasz Zakrzewski 158
2015[16][17] Kanada Kanada jezioro Ontario Polska Karol Jabłoński Polska Robert Graczyk Polska Michał Burczyński 89
2016[18][19][20] Szwecja Szwecja jezioro Glan Polska Karol Jabłoński Polska Michał Burczyński Estonia Vaiko Vooremaa 160
2017[21][22] Stany Zjednoczone USA jezioro Kegonsa Polska Karol Jabłoński Stany Zjednoczone Matt Struble Polska Michał Burczyński 108
2018[23][24] Polska POL jezioro Wielimie Polska Karol Jabłoński Polska Robert Graczyk Polska Łukasz Zakrzewski 156
2019[25]  Stany Zjednoczone jezioro Indian Lake Polska Michał Burczyński Polska Jarosław Radzki Polska Tomasz Zakrzewski 106[26] 110
2020[27]  Szwecja Orso Polska Łukasz Zakrzewski Polska Karol Jabłoński Rosja Anton Didenko 137

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Według zawodników[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela zawiera zestawienie zawodników, którzy zdobyli przynajmniej jeden medal mistrzostw świata klasy DN.

Miejsce Zawodnik Państwo Lata[a] Złoto Srebro Brąz Razem
1. Jabłoński, KarolKarol Jabłoński  Polska 1992 – 2020 12 5 0 17
2. Sherry, RonRon Sherry  Stany Zjednoczone 1982 – 2011 5 5 5 15
3. Mike O'Brien  Stany Zjednoczone 1985 – 1995 4 0 1 5
4. Burczyński, MichałMichał Burczyński  Polska 1999 – 2019 3 3 4 10
5. Jan Gougeon  Stany Zjednoczone 1973 – 1991 3 1 3 7
6. Matt Struble  Stany Zjednoczone 2005 – 2017 3 1 2 6
7. Burczyński, PiotrPiotr Burczyński  Polska 1979 – 1998 2 2 2 6
8. Henry Bossett  Stany Zjednoczone 1977 – 1991 2 1 1 4
9. Zakrzewski, TomaszTomasz Zakrzewski  Polska 2012 – 2019 2 0 2 4
10. Zakrzewski, ŁukaszŁukasz Zakrzewski  Polska 2006 – 2020 1 2 3 6
11. Thomas Karlsson  Szwecja 1996 – 2004 1 2 0 3
12. Ain Vilde  ZSRR 1973 – 1980 1 1 0 2
12. Kramer, BogdanBogdan Kramer  Polska 1978 – 1985 1 1 0 2
12. Tilt Haagma  ZSRR 1984 – 1989 1 1 0 2
15. Andreas Bock  Niemcy 1988 – 2008 1 0 2 3
16. Tim Woodhouse  Stany Zjednoczone 1974 – 1975 1 0 1 2
16. Mati Kuulmann  ZSRR 1980 – 1984 1 0 1 2
18. Romuald Knasiecki  Polska 1976 1 0 0 1
18. Stefanowicz, WładysławWładysław Stefanowicz  Polska 1990 1 0 0 1
18. Jeff Kent  Stany Zjednoczone 1993 1 0 0 1
21. Robert Graczyk  Polska 2013 – 2018 0 3 0 3
22. Bernd Zeiger  Niemcy 1994 – 2009 0 2 4 6
23. Vaiko Voorema  ZSRR 1982 – 2016 0 2 2 4
24. Endel Voorema  ZSRR 1974 – 1978 0 2 0 2
24. Zbigniew Stanisławski  Polska 1976 – 1977 0 2 0 2
24. Tomas Lindgren  Szwecja 2005 – 2007 0 2 0 2
27. Stanisław Macur  Polska 1979 – 1987 0 1 2 3
28. Randy Johnson  Stany Zjednoczone 1973 0 1 0 1
28. J. R. Watson  Stany Zjednoczone 1975 0 1 0 1
28. Harald Stuertz  Niemcy 1979 0 1 0 1
28. Peter Hill  Stany Zjednoczone 1992 0 1 0 1
28. Daan Schutte  Holandia 1998 0 1 0 1
28. Adam Baranowski  Polska 2010 0 1 0 1
28. Karl-Hannes Tagu  Estonia 2012 0 1 0 1
28. Jarosław Radzki  Polska 2019 0 1 0 1
36. Vello Kuunsk  ZSRR 1974 – 1980 0 0 3 3
37. Ed Kraft  Stany Zjednoczone 1976 0 0 1 1
37. Rene Kuulmann  ZSRR 1990 0 0 1 1
37. Stefan Jarudd  Szwecja 1996 0 0 1 1
37. Ake Luks  Szwecja 2000 0 0 1 1
37. Thomas Gross  Niemcy 2001 0 0 1 1
37. Hans Ebler  Dania 2012 0 0 1 1
37. John Dennis  Stany Zjednoczone 2013 0 0 1 1
37. Anton Didenko  Rosja 2020 0 0 1 1
Według państw[edytuj | edytuj kod]

W poniższej tabeli przedstawione zostały państwa, których reprezentanci zdobyli przynajmniej jeden medal mistrzostw świata klasy DN.

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.  Polska 23 21 13 57
2.  Stany Zjednoczone 19 11 15 45
3.  ZSRR 3 5 6 14
4.  Szwecja 1 4 2 7
5.  Niemcy 1 3 7 11
6.  Estonia 0 2 1 3
7.  Holandia 0 1 0 1
8.  Dania 0 0 1 1
9.  Rosja 0 0 1 1

Mistrzostwa Europy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[28][29][9]

Rok Kraj Miejsce Gold medal world centered-2.svg Zwycięzca Silver medal world centered-2.svg 2. miejsce Bronze medal world centered-2.svg 3. miejsce Startujących
1966  Austria Neusiedlam See Holandia Kess Kortenoever Holandia Jan Dick Wevers Szwecja Hans Bergkvist
1967  Szwecja Stora Värtan Holandia Bouw van Wijik Holandia Wim van Hacker Szwecja Sune Lind
1968  Austria Podersdorf am See Holandia Bouw van Wijik Austria Dieter Handl Holandia Jan Eindhoven
1969  RFN Steinhude Meer Holandia Jan Eindhoven Austria Heinrich Reiter Holandia Frits Meeuwissen
1970 Regaty się nie odbyły.
1971  Holandia Monnikendam Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Endel Vooremaa Szwecja Helga Roden Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Helmuth Leppik
1972  Szwecja Gottskar Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Endel Vooremaa Stany Zjednoczone Jan Gougeon Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Helmuth Leppik
1973  PRL Giżycko Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Endel Vooremaa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Helmuth Leppik Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Vello Jurio
1974 Regaty się nie odbyły.
1975 Regaty się nie odbyły.
1976  Szwecja Stora Värtan Szwecja Ole Bloomquist Niemcy Hans Molter Szwecja Rolf Anderson
1977[30]  PRL Krynica Morska Polska Rzeczpospolita Ludowa Piotr Burczyński Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Endel Vooremaa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Roland Berdash
1978[4]  PRL Krynica Morska Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Vello Kuusk Polska Rzeczpospolita Ludowa Bogdan Kramer Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jüri Šaraškin
1979  Austria Jezioro Nezyderskie Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Robert Ettl Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Peter Kopany Polska Rzeczpospolita Ludowa Bogdan Kramer
1980  Szwecja Yasteras Polska Rzeczpospolita Ludowa Bogdan Kramer Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Matti Kuulmann Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Ain Vilde
1981  Szwecja Vanersborg Polska Rzeczpospolita Ludowa Bogdan Kramer Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Matti Kuulmann Polska Rzeczpospolita Ludowa Stanisław Macur
1982  RFN Hanower Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Matti Kuulmann Polska Rzeczpospolita Ludowa Piotr Burczyński Szwecja Goran Tell
1983  Szwecja Västerås Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Vaiko Voorema Polska Rzeczpospolita Ludowa Piotr Burczyński Polska Rzeczpospolita Ludowa Bogdan Kramer
1984 Polska Rzeczpospolita Ludowa Polska Krynica Morska Polska Rzeczpospolita Ludowa Bogdan Kramer Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tait Haagma Polska Rzeczpospolita Ludowa Piotr Burczyński
1985  Szwecja Gränna Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Vaiko Voorema Polska Rzeczpospolita Ludowa Karol Jabłoński Polska Rzeczpospolita Ludowa Piotr Burczyński
1986 Regaty się nie odbyły.
1987[4]  Szwecja Kungsbacka Polska Rzeczpospolita Ludowa Władysław Stefanowicz Polska Rzeczpospolita Ludowa Piotr Burczyński Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Peter Kopany
1988[4]  ZSRR Leningrad Polska Rzeczpospolita Ludowa Piotr Burczyński Polska Rzeczpospolita Ludowa Andrzej Dalecki Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Andreas Bock
1989  Finlandia Vasa Polska Rzeczpospolita Ludowa Piotr Burczyński Niemcy Andreas Bock Polska Rzeczpospolita Ludowa Stanisław Macur
1990[4]  Szwecja Arsunda Szwecja Soren Snackestrom Polska Władysław Stefanowicz Estonia Matti Kuulmann
1991  Estonia Haapsalu Estonia Matti Kuulmann Estonia Rein Veider Estonia Vaiko Voorema
1992  Szwecja Arsunda Polska Karol Jabłoński Polska Andrzej Dalecki Polska Władysław Stefanowicz
1993  Szwecja Sundbyholm Polska Stanisław Macur Estonia Rein Veider Estonia Matti Kuulmann
1994 Regaty się nie odbyły.
1995  Szwecja Vasteras Maeleren Estonia Vaiko Vooremaa Szwecja Luks Ake Szwecja Stefan Jarudd
1996  Austria Salzburg Szwecja Thomas Karlsson Polska Karol Jabłoński Estonia Vaiko Voorema
1997  Szwecja Växjö Szwecja Thomas Karlsson Polska Karol Jabłoński Szwecja Tomas Lindgren
1998  Finlandia Säkylä Szwecja Thomas Karlsson Niemcy Bernd Zeiger Polska Karol Jabłoński
1999  Polska Giżycko Szwecja Tomas Lindgren Polska Karol Jabłoński Niemcy Bernd Zeiger
2000  Szwecja Örebro Niemcy Bernd Zeiger Szwecja Luks Ake Polska Karol Jabłoński
2001  Czechy Lipno Polska Karol Jabłoński Polska Michał Burczyński Węgry Dann Shute
2002  Estonia Haapsalu Stany Zjednoczone Ron Sherry Polska Karol Jabłoński Polska Michał Burczyński
2003[31]  Szwecja Ekerö Szwecja Thomas Karlsson Niemcy Bernd Zeiger Polska Michał Burczyński 145
2004[10]  Węgry jezioro Balaton Polska Michał Burczyński Stany Zjednoczone Ron Sherry Szwecja Fredrik Longren 173
2005[11]  Finlandia Lomasakykä Polska Michał Burczyński Estonia Vaiko Vooremaa Stany Zjednoczone Ron Sherry 144
2006 Regaty się nie odbyły.
2007  Estonia Haapsalu Niemcy Andreas Bock Polska Michał Burczyński Estonia Vaiko Vooremaa
2008[13]  Czechy Lipno Stany Zjednoczone Matt Struble Stany Zjednoczone Ron Sherry Polska Michał Burczyński 142
2009 Rosja Rosja Petersburg Estonia Vaiko Vooremaa Polska Łukasz Zakrzewski Polska Michał Burczyński
2010  Austria Jezioro Nezyderskie Niemcy Bernd Zeiger Polska Michał Burczyński Stany Zjednoczone Ron Sherry
2011[32][33]  Estonia Kuressaare Polska Karol Jabłoński Polska Łukasz Zakrzewski Polska Robert Graczyk 155
2012 Regaty się nie odbyły.
2013[34]  Polska Jezioro Siemianowskie Polska Karol Jabłoński Polska Tomasz Zakrzewski Węgry Peter Hamrak 135
2014[35]  Estonia Morze Bałtyckie Polska Karol Jabłoński Estonia Vaiko Vooremaa Stany Zjednoczone Ron Sherry 158
2015[36][37][38]  Estonia Jezioro Võrtsjärv Polska Karol Jabłoński Polska Michał Burczyński Polska Łukasz Zakrzewski 126
2016[39]  Szwecja jezioro Glan Stany Zjednoczone Ron Sherry Polska Michał Burczyński Łotwa Madars Alvikis 126
2017[40][41]  Węgry jezioro Balaton Polska Karol Jabłoński Polska Michał Burczyński Polska Łukasz Zakrzewski 124
2018[42]  Polska Jezioro Wielimie Stany Zjednoczone Ron Sherry Polska Michał Burczyński Polska Karol Jabłoński 151
2019[43][44]  Polska Jezioro Śniardwy Polska Jarek Radzki Polska Tomasz Zakrzewski Estonia Mihkel Kosk 143
2020[45] Regaty się nie odbyły.

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Według zawodników[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela zawiera zestawienie zawodników, którzy zdobyli przynajmniej jeden medal mistrzostw europy klasy DN.

Miejsce Zawodnik Państwo Lata[b] Złoto Srebro Brąz Razem
1. Jabłoński, KarolKarol Jabłoński  Polska 1985 – 2018 7 5 3 15
2. Thomas Karlsson  Szwecja 1996 – 2003 4 0 0 4
3. Burczyński, PiotrPiotr Burczyński  Polska 1977 – 1989 3 3 2 8
4. Sherry, RonRon Sherry  Stany Zjednoczone 2002 – 2018 3 2 3 8
5. Kramer, BogdanBogdan Kramer  Polska 1978 – 1984 3 1 2 6
6. Endel Vooremaa  ZSRR 1971 – 1977 3 1 0 4
7. Burczyński, MichałMichał Burczyński  Polska 2001 – 2018 2 7 4 13
8. Matti Kuulmann  ZSRR 1980 – 1993 2 2 2 6
9. Vaiko Vooremaa  Estonia 1995 – 2014 2 2 1 5
9. Bernd Zeiger  Niemcy 1998 – 2010 2 2 1 5
11. Vaiko Voorema  ZSRR 1983 – 1996 2 0 2 4
12. Bouw van Wijik  Holandia 1967 – 1968 2 0 0 2
13. Stefanowicz, WładysławWładysław Stefanowicz  Polska 1987 – 1992 1 1 1 3
13. Andreas Bock  Niemcy 1988 – 2007 1 1 1 3
15. Stanisław Macur  Polska 1981 – 1993 1 0 2 3
16. Jan Eindhoven  Holandia 1968 – 1969 1 0 1 2
16. Tomas Lindgren  Szwecja 1997 – 1999 1 0 1 2
18. Kess Kortenoever  Holandia 1966 1 0 0 1
18. Ole Bloomquist  Szwecja 1976 1 0 0 1
18. Vello Kuusk  ZSRR 1978 1 0 0 1
18. Robert Ettl  Niemcy 1979 1 0 0 1
18. Soren Snackestrom  Szwecja 1990 1 0 0 1
18. Matt Struble  Stany Zjednoczone 2008 1 0 0 1
18. Jarek Radzki  Polska 2019 1 0 0 1
25. Zakrzewski, ŁukaszŁukasz Zakrzewski  Polska 2009 – 2017 0 2 2 4
26. Andrzej Dalecki  Polska 1988 – 1992 0 2 0 2
26. Rein Veider  Estonia 1991 – 1993 0 2 0 2
26. Luks Ake  Szwecja 1995 – 2000 0 2 0 2
26. Zakrzewski, TomaszTomasz Zakrzewski  Polska 2013 – 2019 0 2 0 2
30. Helmuth Leppik  ZSRR 1971 – 1973 0 1 2 3
31. Peter Kopany  Niemcy 1979 – 1987 0 1 1 2
32. Jan Dick Wevers  Holandia 1966 0 1 0 1
32. Wim van Hacker  Holandia 1967 0 1 0 1
32. Dieter Handl  Austria 1968 0 1 0 1
32. Heinrich Reiter  Austria 1969 0 1 0 1
32. Helga Roden  Szwecja 1971 0 1 0 1
32. Jan Gougeon  Stany Zjednoczone 1972 0 1 0 1
32. Hans Molter  Niemcy 1976 0 1 0 1
32. Tait Haagma  ZSRR 1984 0 1 0 1
40. Hans Bergkvist  Szwecja 1966 0 0 1 1
40. Sune Lind  Szwecja 1967 0 0 1 1
40. Frits Meeuwissen  Holandia 1969 0 0 1 1
40. Vello Jurio  ZSRR 1973 0 0 1 1
40. Rolf Anderson  Szwecja 1976 0 0 1 1
40. Roland Berdash  ZSRR 1977 0 0 1 1
40. Juri Szaraszkin  ZSRR 1978 0 0 1 1
40. Ain Vilde  ZSRR 1980 0 0 1 1
40. Goran Tell  Szwecja 1982 0 0 1 1
40. Stefan Jarudd  Szwecja 1995 0 0 1 1
40. Dann Shute  Węgry 2001 0 0 1 1
40. Fredrik Longren  Szwecja 2004 0 0 1 1
40. Robert Graczyk  Polska 2011 0 0 1 1
40. Peter Hamrak  Węgry 2013 0 0 1 1
40. Madars Alvikis  Łotwa 2016 0 0 1 1
40. Mihkel Kosk  Estonia 2019 0 0 1 1
Według państw[edytuj | edytuj kod]

W poniższej tabeli przedstawione zostały państwa, których reprezentanci zdobyli przynajmniej jeden medal mistrzostw europy klasy DN.

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.  Polska 18 23 17 58
2.  ZSRR 7 5 6 18
3.  Szwecja 7 3 7 17
4.  Niemcy 4 5 3 12
5.  Stany Zjednoczone 4 3 3 10
6.  Holandia 4 2 2 8
7.  Estonia 3 4 6 13
8.  Austria 0 2 0 2
9.  Węgry 0 0 2 2
10.  Łotwa 0 0 1 1

Mistrzostwa Ameryki Północnej[edytuj | edytuj kod]

Rok Kraj Miejsce Gold medal world centered-2.svg Zwycięzca Silver medal world centered-2.svg 2. miejsce Bronze medal world centered-2.svg 3. miejsce Startujących
1953[46]  Stany Zjednoczone jezioro Cass Stany Zjednoczone Jack Moran
1954[46]  Stany Zjednoczone jezioro Cass Stany Zjednoczone Jack Moran
1955[46]  Stany Zjednoczone jezioro Cass Stany Zjednoczone Bill Sporer
1956[46]  Stany Zjednoczone jezioro St. Clair Stany Zjednoczone Ed Grant
1957[46]  Stany Zjednoczone jezioro St. Clair Stany Zjednoczone Skip Boston
1958[46]  Stany Zjednoczone jezioro St. Clair Stany Zjednoczone Remi DeBlaere
1959[46]  Stany Zjednoczone jezioro St. Clair Stany Zjednoczone Skip Boston
1960[46]  Stany Zjednoczone jezioro Devil’s Lake Stany Zjednoczone Jane Pegel
1961[46]  Stany Zjednoczone jezioro Geneva Stany Zjednoczone Jack Young
1962[46]  Stany Zjednoczone jezioro Honeoye Stany Zjednoczone Reuben Snodgrass
1963[46]  Stany Zjednoczone Mansfield Stany Zjednoczone Jane Pegel
1964[46]  Stany Zjednoczone Toledo Stany Zjednoczone Skip Boston
1965[46]  Stany Zjednoczone jezioro Cass Stany Zjednoczone Ed Grant
1966[46]  Stany Zjednoczone jezioro Gull Stany Zjednoczone Ro Redner
1967[46]  Stany Zjednoczone jezioro Lamoka Stany Zjednoczone Ro Redner
1968[46]  Stany Zjednoczone jezioro Cass Stany Zjednoczone Gene Treuter
1969[46]  Stany Zjednoczone jezioro St. Clair Stany Zjednoczone Jack Wesenberg
1970[46]  Stany Zjednoczone jezioro St. Clair Stany Zjednoczone Tim Woodhouse
1971[46]  Stany Zjednoczone Geist Reservoir Stany Zjednoczone Jan Gougeon
1972[46]  Stany Zjednoczone jezioro Bantam Stany Zjednoczone Jan Gougeon
1973[46]  Stany Zjednoczone Sodus Bay Stany Zjednoczone Tim Woodhouse
1974[46]  Kanada Hamilton Harbor Stany Zjednoczone Tim Woodhouse
1975[46]  Stany Zjednoczone jezioro Geneva Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Vello Kuusk
1976[46]  Kanada Hamilton Harbor Stany Zjednoczone Jan Gougeon
1977[46]  Stany Zjednoczone St. Michaels Stany Zjednoczone John Schuck
1978[46]  Stany Zjednoczone Canandaigua Stany Zjednoczone Ed Kraft
1979[46]  Stany Zjednoczone jezioro Champlain Polska Piotr Burczyński
1980[46]  Stany Zjednoczone Alpena Stany Zjednoczone Meade Gougeon
1981[46]  Kanada Hamilton Bay Stany Zjednoczone Jan Gougeon
1982[46]  Stany Zjednoczone Canandaigua Stany Zjednoczone Henry Bossett
1983[46]  Stany Zjednoczone Trenton Stany Zjednoczone Henry Bossett
1984[46]  Stany Zjednoczone Sandusky Stany Zjednoczone J. Koeck
1985 Regaty się nie odbyły.
1986[46]  Stany Zjednoczone Muskegon Stany Zjednoczone Jan Gougeon
1987[46]  Stany Zjednoczone jezioro St Clair Stany Zjednoczone Mike O’Brian
1988[46]  Stany Zjednoczone Trenton Stany Zjednoczone Jan Gougeon
1989[47][46]  Stany Zjednoczone jezioro Champlain Stany Zjednoczone Ron Sherry
1990[46]  Stany Zjednoczone jezioro Elk Stany Zjednoczone Henry Bossett
1991[47]  Stany Zjednoczone jezioro Leelanau Stany Zjednoczone Ron Sherry
1992[47]  Stany Zjednoczone Madison Stany Zjednoczone Ron Sherry
1993[46]  Stany Zjednoczone jezioro Geneva Stany Zjednoczone Henry Bossett
1994[46]  Stany Zjednoczone jezioro Elk Stany Zjednoczone Jan Gougeon
1995[46]  Kanada Montreal Polska Karol Jabłoński
1996[46][48]  Stany Zjednoczone jezioro Champlain Stany Zjednoczone Ken Van Wagnen Stany Zjednoczone Cliff Cartwright Stany Zjednoczone Ron Sherry 64
1997[46][49]  Stany Zjednoczone jezioro St. Clair Stany Zjednoczone Meade Gougeon Polska Piotr Burczyński Polska Karol Jabłoński 118
1998[46][50]  Stany Zjednoczone jezioro Champlain Stany Zjednoczone Gregory Smith Stany Zjednoczone Mike O'Brien Stany Zjednoczone John Harper 84
1999[47][51]  Kanada jezioro St. Louis Stany Zjednoczone Ron Sherry Polska Karol Jabłoński Szwecja Tomas Lindgren 124
2000[46][52]  Stany Zjednoczone jezioro Miltona Stany Zjednoczone Jan Gougeon Stany Zjednoczone John Harper Stany Zjednoczone J. Bruce Williams 47
2001[46][53]  Stany Zjednoczone Saginaw Bay Polska Karol Jabłoński Stany Zjednoczone Ron Sherry Stany Zjednoczone Gregory Smith 96
2002[47][54]  Stany Zjednoczone Garrison Stany Zjednoczone Ron Sherry Stany Zjednoczone Gregory Smith Stany Zjednoczone Matt Struble 90
2003[47][55]  Stany Zjednoczone jezioro Champlain Stany Zjednoczone Ron Sherry Polska Michał Burczyński Stany Zjednoczone John Davenport 114
2004[46][56]  Stany Zjednoczone Sandusky Stany Zjednoczone John Dennis Stany Zjednoczone John Harper Stany Zjednoczone Jan Gougeon 118
2005[46][57]  Stany Zjednoczone jezioro Elk Stany Zjednoczone Matt Struble Stany Zjednoczone John Harper Stany Zjednoczone John Dennis 76
2006[47][58]  Stany Zjednoczone jezioro Pepin Stany Zjednoczone Ron Sherry Stany Zjednoczone Matt Struble Stany Zjednoczone John Dennis 85
2007[46][59]  Stany Zjednoczone Menominee Stany Zjednoczone Matt Struble Szwecja Tomas Lindgren Niemcy Bernd Zeiger 120
2008[46][60]  Stany Zjednoczone jezioro City Stany Zjednoczone Matt Struble Stany Zjednoczone John Dennis Stany Zjednoczone Ron Sherry 96
2009[47][61]  Stany Zjednoczone Menominee Stany Zjednoczone Ron Sherry Stany Zjednoczone Matt Struble Stany Zjednoczone Dan (S) Backlund 88
2010[47][62]  Kanada zatoka Thunder Bay Stany Zjednoczone Ron Sherry Stany Zjednoczone Matt Struble Stany Zjednoczone Steve Orlebek
2011 Regaty się nie odbyły.
2012[47][63]  Stany Zjednoczone zatoka Green Bay Stany Zjednoczone Ron Sherry Stany Zjednoczone John Dennis Stany Zjednoczone Matt Struble 65
2013[64]  Stany Zjednoczone jezioro Pepin Stany Zjednoczone John Dennis Stany Zjednoczone Ron Sherry Stany Zjednoczone James Thieler 62
2014[47][65]  Stany Zjednoczone jezioro Champlaine Stany Zjednoczone Ron Sherry Stany Zjednoczone Mark Christensen Stany Zjednoczone Steve Orlebek 48
2015 Regaty się nie odbyły.
2016[66]  Stany Zjednoczone jezioro Monona Stany Zjednoczone Matt Struble Stany Zjednoczone Ron Sherry Stany Zjednoczone James Thieler 80
2017[47][67]  Stany Zjednoczone zatoka Green Bay Stany Zjednoczone Ron Sherry Polska Michał Burczyński Stany Zjednoczone Matt Struble 86
2018[47][68]  Stany Zjednoczone jezioro Charlevoix Stany Zjednoczone Ron Sherry Stany Zjednoczone John Dennis Stany Zjednoczone Steve Orlebek 83
2019[69]  Stany Zjednoczone jezioro Wawasee Stany Zjednoczone Ron Sherry Polska Michał Burczyński Polska Tomasz Zakrzewski 93
2020[70]  Stany Zjednoczone Fort Peck Stany Zjednoczone James "T" Thieler Stany Zjednoczone Ron Sherry Stany Zjednoczone Chad Atkins 61

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Według zawodników[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela zawiera zestawienie zawodników, którzy zdobyli przynajmniej jeden medal mistrzostw ameryki północnej klasy DN.

Miejsce Zawodnik Państwo Lata[c] Złoto Srebro Brąz Razem
1. Sherry, RonRon Sherry  Stany Zjednoczone 1989 – 2020 15 4 2 21
2. Jan Gougeon  Stany Zjednoczone 1971 – 2004 8 0 1 9
3. Matt Struble  Stany Zjednoczone 2002 – 2017 4 3 3 10
4. Henry Bossett  Stany Zjednoczone 1982 – 1993 4 0 0 4
5. Skip Boston  Stany Zjednoczone 1957 – 1964 3 0 0 3
5. Tim Woodhouse  Stany Zjednoczone 1970 – 1974 3 0 0 3
7. Jabłoński, KarolKarol Jabłoński  Polska 1995 – 2001 2 1 1 4
8. Jack Moran  Stany Zjednoczone 1953 – 1954 2 0 0 2
8. Ed Grant  Stany Zjednoczone 1956 – 1965 2 0 0 2
8. Jane Pegel  Stany Zjednoczone 1960 – 1963 2 0 0 2
8. Ro Redner  Stany Zjednoczone 1966 – 1967 2 0 0 2
8. Meade Gougeon  Stany Zjednoczone 1980 – 1997 2 0 0 2
13. John Dennis  Stany Zjednoczone 2004 – 2018 1 3 2 6
14. Gregory Smith  Stany Zjednoczone 1998 – 2002 1 1 1 3
15. Burczyński, PiotrPiotr Burczyński  Polska 1979 – 1997 1 1 0 2
16. Bill Sporer  Stany Zjednoczone 1955 1 0 0 1
16. Remi DeBlaere  Stany Zjednoczone 1958 1 0 0 1
16. Jack Young  Stany Zjednoczone 1961 1 0 0 1
16. Reuben Snodgrass  Stany Zjednoczone 1962 1 0 0 1
16. Gene Treuter  Stany Zjednoczone 1968 1 0 0 1
16. Jack Wesenberg  Stany Zjednoczone 1969 1 0 0 1
16. Vello Kuusk  ZSRR 1975 1 0 0 1
16. John Schuck  Stany Zjednoczone 1977 1 0 0 1
16. Ed Kraft  Stany Zjednoczone 1978 1 0 0 1
16. J. Koeck  Stany Zjednoczone 1984 1 0 0 1
16. Mike O’Brian  Stany Zjednoczone 1987 1 0 0 1
16. Ken Van Wagnen  Stany Zjednoczone 1996 1 0 0 1
16. James "T" Thieler  Stany Zjednoczone 2020 1 0 0 1
29. John Harper  Stany Zjednoczone 1998 – 2005 0 3 1 4
30. Burczyński, MichałMichał Burczyński  Polska 2003 – 2019 0 3 0 3
31. Tomas Lindgren  Szwecja 1999 – 2007 0 1 1 2
32. Cliff Cartwright  Stany Zjednoczone 1996 0 1 0 1
32. Mike O'Brien  Stany Zjednoczone 1998 0 1 0 1
32. Mark Christensen  Stany Zjednoczone 2014 0 1 0 1
35. Steve Orlebeke  Stany Zjednoczone 2014 – 2018 0 0 2 2
36. J. Bruce Williams  Stany Zjednoczone 2000 0 0 1 1
36. John Davenport  Stany Zjednoczone 2003 0 0 1 1
36. Bernd Zeiger  Niemcy 2007 0 0 1 1
36. Dan (S) Backlund  Stany Zjednoczone 2009 0 0 1 1
36. Steve Orlebek  Stany Zjednoczone 2010 0 0 1 1
36. James Thieler  Stany Zjednoczone 2013 0 0 1 1
36. Jmes Thieler  Stany Zjednoczone 2016 0 0 1 1
36. Zakrzewski, TomaszTomasz Zakrzewski  Polska 2019 0 0 1 1
36. Chad Atkins  Stany Zjednoczone 2020 0 0 1 1
Według państw[edytuj | edytuj kod]

W poniższej tabeli przedstawione zostały państwa, których reprezentanci zdobyli przynajmniej jeden medal mistrzostw ameryki północnej klasy DN.

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.  Stany Zjednoczone 61 17 19 97
2.  Polska 3 5 2 10
3.  ZSRR 1 0 0 1
4.  Szwecja 0 1 1 2
5.  Niemcy 0 0 1 1

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Gold medal world centered-2.svg Zwycięzca Silver medal world centered-2.svg 2. miejsce Bronze medal world centered-2.svg 3. miejsce Startujących
1967[4][71] jezioro Niegocin Polska Romulad Rowecki Polska Andrzej Groński 28
1968 jezioro Niegocin[72]
1978 Polska Bogdan Kramer
1981 Polska Bogdan Kramer
1983 Polska Bogdan Kramer
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003[31] Giżycko, jezioro Niegocin Polska Michał Burczyński Polska Karol Jabłoński Polska Jakob Schneider 51
2004[10] Jezioro Śniardwy Polska Karol Jabłoński Polska Michał Burczyński Polska Andrzej Dalecki 66
2005[11] Mikołajki Polska Karol Jabłoński Niemcy Bernd Zeiger Polska Jakob Schneider 56
2006[73][12] jezioro Jamno Niemcy Bernd Zeiger Polska Michał Burczyński Polska Paweł Burczyński 41
2007 Jezioro Święcajty Polska Tomasz Zakrzewski Polska Jarek Radzki Polska Paweł Burczyński
2008[13] Jezioro Siemianowskie Polska Michał Burczyński Polska Adam Baranowski Polska Tomasz Zakrzewski 50
2009 jezioro Święcajty Polska Tomasz Zakrzewski
2010
2011
2012[74] jezioro Niegocin Estonia Vaiko Vooremaa Polska Karol Jabłoński Polska Robert Graczyk 81
2013[75] jezioro Zegrzyńskie Polska Tomasz Zakrzewski Polska Michał Burczyński Polska Łukasz Zakrzewski
2014[76] jezioro Kisajno Polska Michał Burczyński Estonia Vaiko Vooremaa Polska Karol Jabłoński
2015[77] Jezioro Śniardwy Polska Karol Jabłoński Polska Dariusz Kardaś Polska Paweł Burczyński 55
2016
2017[78][79] jezioro Wielimie Polska Karol Jabłoński Polska Tomasz Zakrzewski Polska Maciej Żarnowski 50
2018[80][81] jezioro Niegocin Polska Michał Burczyński Polska Karol Jabłoński Polska Łukasz Zakrzewski
2019[82] jezioro Zegrzyńskie Polska Robert Graczyk Polska Łukasz Zakrzewski Polska Tomasz Zakrzewski 61
2020 Regaty się nie odbyły.

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Według zawodników[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela zawiera zestawienie zawodników, którzy zdobyli przynajmniej jeden medal mistrzostw polski DN.

Miejsce Zawodnik Państwo Lata[d] Złoto Srebro Brąz Razem
1. Jabłoński, KarolKarol Jabłoński  Polska 2003 – 2018 4 3 1 8
2. Burczyński, MichałMichał Burczyński  Polska 2003 – 2018 4 3 0 7
3. Kramer, BogdanBogdan Kramer  Polska 1978 – 1983 3 0 0 3
4. Zakrzewski, TomaszTomasz Zakrzewski  Polska 2007 – 2019 2 1 1 4
5. Bernd Zeiger  Niemcy 2005 – 2006 1 1 0 2
5. Vaiko Vooremaa  Estonia 2012 – 2014 1 1 0 2
7. Robert Graczyk  Polska 2012 – 2019 1 0 1 2
8. Romulad Rowecki  Polska 1967 1 0 0 1
9. Zakrzewski, ŁukaszŁukasz Zakrzewski  Polska 2013 – 2019 0 1 2 3
10. Jarek Radzki  Polska 2007 0 1 0 1
10. Adam Baranowski  Polska 2008 0 1 0 1
10. Dariusz Kardaś  Polska 2015 0 1 0 1
13. Paweł Burczyński  Polska 2006 – 2015 0 0 4 4
14. Jakob Schneider  Polska 2003 – 2005 0 0 2 2
15. Andrzej Dalecki  Polska 2004 0 0 1 1
15. Maciej Żarnowski  Polska 2017 0 0 1 1
Według państw[edytuj | edytuj kod]

W poniższej tabeli przedstawione zostały państwa, których reprezentanci zdobyli przynajmniej jeden medal mistrzostw polski klasy DN.

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.  Polska 15 11 13 39
2.  Niemcy 1 1 0 2
3.  Estonia 1 1 0 2

Mistrzostwa Świata Juniorów[edytuj | edytuj kod]

Rok Kraj Miejsce Gold medal world centered-2.svg Zwycięzca Silver medal world centered-2.svg 2. miejsce Bronze medal world centered-2.svg 3. miejsce Startujących Państw
2014[83]  Litwa Ryga Polska Jacek Stanisławski Szwecja Eddie Klemets Polska Konrad Żółtowski 31 5
2015[84]  Litwa jezioro Rakiewo Estonia Kevin Grass Estonia Johannes Puusepp Polska Konrad Żółtowski 30 5
2016[85]  Estonia Valma Estonia Rasmus Maalinn Estonia Kevin Grass Szwecja Eddie Klemets 30 5
2017[86]  Polska Jezioro Żnińskie Duże Szwecja Eddie Klemets Estonia Eigo Helimets Estonia Kevin Grass 32 7
2018[87]  Litwa jezioro Rakiewo Estonia Rasmus Maalinn Szwecja Eddie Klemets Estonia Joosep Laus 30 8
2019[88]  Polska Jezioro Siemianowskie Estonia Rasmus Maalinn Polska Zuzanna Rybicka Rosja Anton Didenko 41 6
2020[89]  Szwecja Ore Kyrka Estonia Rasmus Maalinn Polska Gustaw Miciński Estonia Melvin Aasav 27 6

Mistrzostwa Europy Juniorów[edytuj | edytuj kod]

Rok Kraj Miejsce Gold medal world centered-2.svg Zwycięzca Silver medal world centered-2.svg 2. miejsce Bronze medal world centered-2.svg 3. miejsce Startujących Państw
2019[88]  Polska Jezioro Siemianowskie Rosja Anton Didenko Polska Zuzanna Rybicka Estonia Rasmus Maalinn 39 6
2020[89]  Szwecja Ore Kyrka Estonia Rasmus Maalinn Estonia Melvin Aasav Polska Gustaw Miciński 27 6

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Lata, w których dany zawodnik zdobywał medale mistrzostw świata.
  2. Lata, w których dany zawodnik zdobywał medale mistrzostw europy.
  3. Lata, w których dany zawodnik zdobywał medale mistrzostw ameryki północnej.
  4. Lata, w których dany zawodnik zdobywał medale polski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. OFFICIAL SPECIFICATIONS (ang.). IDNIYRA – Europe. [dostęp 2018-07-12].
  2. The DN Is the Most Popular Iceboat In the World (ang.). DN North America. [dostęp 2018-07-12].
  3. The DN [Detroit developed Ice Boat] (ang.). [dostęp 2018-06-07].
  4. a b c d e f Wiadomości Bojerowe 37 (2014-2015), Stowarzyszenie Polska Flota DN, 2015 [dostęp 2019-01-23].1 stycznia
  5. 2019 Yearbook (ang.). International DN Ice Yacht Racing Association. [dostęp 2019-02-19].
  6. IDNIYRA - Contacts, idniyra.eu [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  7. Contact the IDNIYRA, idniyra.org [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  8. Gold Cup World Champion Regatta Winners (ang.). [dostęp 2018-09-04].
  9. a b 2018 Yearbook (ang.). International DN Ice Yacht Racing Association. [dostęp 2019-01-23].
  10. a b c Wiadomości Bojerowe NR 27/2004-2005, Stowarzyszenie Flota Polska DN, 1 września 2004 (pol.).
  11. a b c Wiadomości Bojerowe NR 28/2005-2006, Stowarzyszenie Flota Polska DN, 1 czerwca 2005 (pol.).
  12. a b Wiadomości Bojerowe NR 29/2006-2007, Stowarzyszenie Flota Polska DN, 1 października 2006 (pol.).
  13. a b c Wiadomości Bojerowe NR 31/2008-2009, Stowarzyszenie Flota Polska DN, 1 listopada 2008 (pol.).
  14. 2014 Gold Cup World DN Championship Results (ang.). idniyra.eu, 5 marca 2014. [dostęp 5 marca 2014].
  15. Artur Wissuwa, Polscy bojerowcy nie zawodzą, Tawerna Skipperów, 7 marca 2014 [dostęp 2019-01-24] (pol.).
  16. Karol Jablonski P-36 wins the 2015 DN World Championships (ang.). idniyra.eu, 29 stycznia 2015. [dostęp 2 lutego 2015].
  17. Karol Jablonski wins DN World title (ang.). sailingscuttlebutt.com, 31 stycznia 2015. [dostęp 2 lutego 2015].
  18. The Champions WC 2016 (ang.). idniyra.org, 26 stycznia 2016. [dostęp 26 stycznia 2017].
  19. European Championships 2016 (ang.). idniyra.org, 29 stycznia 2016. [dostęp 26 stycznia 2017].
  20. Wtorkowe wyścigi decydujące w bojerowych mistrzostwach świata, Tawerna Skipperów, 26 stycznia 2016 [dostęp 2019-01-24] (pol.).
  21. DN Worlds Complete: Congratulations Karol Jablonski (ang.). na.idniyra.org, 26 stycznia 2017. [dostęp 26 stycznia 2017].
  22. Karol Jabłoński 11 raz Mistrzem Świata! (pol.). sailing.org.pl, 26 stycznia 2017. [dostęp 26 stycznia 2017].
  23. WC2018 results after 7 races (ang.). idniyra.eu, 27 lutego 2018. [dostęp 27 lutego 2018].
  24. Karol Jabłoński po raz dwunasty w karierze mistrzem świata w klasie DN! (pol.). pya.org.pl, 27 lutego 2018. [dostęp 27 lutego 2018].
  25. 2019 IDNIYRA Gold Cup, dniceboat.org, 19 lutego 2019 [dostęp 2019-02-19] (ang.).
  26. Maciej Frąckiewicz, Michał Burczyński liderem, a Jarosław Radzki wiceliderem mistrzostw świata w klasie DN, Polski Związek Żeglarski, 18 lutego 2019 [dostęp 2019-02-18].
  27. World Championship 2020 – Final results, IDNIYRA, 14 lutego 2020 [dostęp 2020-02-15] (ang.).
  28. European Championship Regatta Winners [dostęp 2018-10-31] (ang.).
  29. Wiadomości Bojerowe 2012, Stowarzyszenie Polska Flota DN [dostęp 2019-01-22].
  30. Szujecki, Krzysztof: Lata siedemdziesiąte w sportach zimowych. SportowaHistoria.PL - historia sportu dla wszystkich, 2012-02-20. [dostęp 2019-01-22].
  31. a b Wiadomości Bojerowe NR 26/2003-2004, Stowarzyszenie Flota Polska DN, 1 listopada 2003 (pol.).
  32. Bojerowe ME: Triumf Karola Jabłońskiego, sportowefakty.pl, 3 marca 2011 [dostęp 2011-03-05].
  33. European Championships, 3 marca 2011 [dostęp 2018-10-31].
  34. Dorota Michalczyk, European Championships 2013, 14 marca 2014 [dostęp 2019-01-22].
  35. Europeans Championships – Series Standing – 21 races scored, idniyra.eu, 7 marca 2014 [dostęp 2014-03-07] (ang.).
  36. A Bridge too far: Day 5 of the European Championship, ijszeilen.nl, 8 marca 2015 [dostęp 2015-03-08] (ang.).
  37. Karol Jablonski P-36 – Winner of EC 2015, idniyra.eu, 6 marca 2015 [dostęp 2015-03-08] (ang.).
  38. European Championships 2015, 6 marca 2015 [dostęp 2018-10-29] (ang.).
  39. Michał Burczyński wicemistrzem Europy w DN!, Magazyn Jachting [dostęp 2017-01-03].
  40. European Champioships - Series Standing, idniyra.eu, 21 lutego 2015 [dostęp 2015-02-23] (ang.).
  41. Całe podium bojerowych Mistrzostw Europy dla Polaków!, sailing.org.pl, 22 lutego 2017 [dostęp 2017-02-23] (pol.).
  42. DN European Championship 2018, 2 marca 2018 [dostęp 2018-10-23] (ang.).
  43. Deb Whitehores, DN European Championship Day 1 Report from US5166, DN North America, 23 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-23] (ang.).
  44. Race Committee, European Championship and Euro-Cup – results, IDNIYRA – Europe, 25 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-25] (ang.).
  45. Bojerowe mistrzostwa Europy w klasie DN odwołane, Żagle, 17 lutego 2020 [dostęp 2020-02-17].
  46. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw North American Championship Regatta Winners, idniyra.org [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  47. a b c d e f g h i j k l m Sherry claims 14th DN North Americans, Scuttlebutt Sailing News, 22 lutego 2019 [dostęp 2019-02-25] (ang.).
  48. 1996 DN North American Championship, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  49. 1997 North Americans Results, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  50. 1998 NA Results, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  51. 1999 IDNIYRA North American Championshiphttp://idniyra.org/old/results/results99_na.html, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  52. 2000 IDNIYRA North American Championship, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  53. 2001 IDNIYRA North American Championship, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  54. 2002 North American Championship Regatta, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  55. Deb Whitehorse, 2003 Gold Cup & NA Video with Results, idniyra.org, 17 października 2016 [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  56. Paul Goodwin, 2003 Central Regional Championpship Regatta - East Grand Travers Bay, MI, idniyra.org, 24 lutego 2004 [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  57. 2005 North American Championship Regatta, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  58. 2006 North American Championship Regatta, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  59. Geoff Sobering, 2006-2007 Season [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  60. Paul Goodwin: 2008 IDNIYRA North American Championship (ang.). idniyra.org, 2008-01-25. [dostęp 2020-02-23].
  61. 2009 IDNIYRA North American Championship Final Results [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  62. Geoff Sobering, Geoff Sobering's DN Regatta Reports 2009-2010 Season [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  63. 2012 North American DN Championship Results, idniyra.eu [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  64. 2013 North American DN Championship Results, idniyra.eu [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  65. Godie: Ron Sherry new NA Champion 2014 (ang.). idniyra.eu, 2014-01-25. [dostęp 2020-02-22].Sprawdź autora:1.
  66. 2016 IDNIYRA NORTH AMERICAN CHAMPIONSHIPS, IDNIYRA [dostęp 2019-02-25] (ang.).
  67. 2017 IDNIYRA North American Championship, 29 stycznia 2017 [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  68. Runner Tracks May 2018, IDNIYRA, maj 2018 [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  69. 2019 IDNIYRA North American Championship, dniceboat.org, 22 lutego 2019 [dostęp 2019-02-25] (ang.).
  70. 2020 Results, idniyra.org, 26 stycznia 2020 [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  71. Romuald Rowecki, The golden Jubilee of 50 years of DN class iceboats development in Poland gives us opportunity to tell our story of the phenomenon of Poznań iceboats, DN Nederland [dostęp 2019-03-04] (ang.).
  72. Romuald Rowecki, Poznański Klub Morski LOK [dostęp 2019-03-04].
  73. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DN 2006, bojery.pl, 26 lutego 2006 [dostęp 2017-02-28] (pol.).
  74. Jerzy Henke, Międzynarodowe Bojerowe Mistrzostwa Polski Klasy DN, Tawerna Skipperów, 4 marca 2012 [dostęp 2019-01-24] (pol.).
  75. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Seniorów w kl. DN, bojery.pl, 3 marca 2013 [dostęp 2017-02-28] (pol.).
  76. Jerzy Henke, Bojerowe Mistrzostwa Polski klasy DN zakończone, SailBook Cup, 17 lutego 2014 [dostęp 2019-01-24] (pol.).
  77. Grzegorz Hammerszmidt, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DN, Mazurski Klub Żeglarski w Mikołajkach, 15 lutego 2015 [dostęp 2019-02-03] [zarchiwizowane z adresu 2019-02-04].
  78. bojery.pl (dostęp: 13 lutego 2017).
  79. Karol Jabłoński po raz dziesiąty bojerowym Mistrzem Polski, Tawerna Skipperów, 13 lutego 2017 [dostęp 2019-01-24] (pol.).
  80. Michał Burczyński mistrzem Polski w klasie DN, Karol Jabłoński ze srebrem, pya.org.pl, 18 lutego 2018 [dostęp 2018-02-18].
  81. Stanisław Macur: Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DN 2018 - Wyniki Floty Złotej. bojery.pl, 2018-02-18. [dostęp 2018-02-19].
  82. Jerzy Henke, MMP 2019 - Wyniki Pierwszego Dnia, Stowarzyszenie Flota Polska DN, 2 lutego 2019 [dostęp 2019-02-03].
  83. DN JUNIOR & ICE-OPTIMIST WC/EC 2014, idniyra.eu [dostęp 2020-02-24] (ang.).
  84. DN Junior and Ice-Optimist World Championship 2015, idniyra.eu [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  85. DN Junior and Ice Optimist World Championships, idniyra.eu [dostęp 2020-02-24] (ang.).
  86. World DN-Junior Championships 2017, idniyra.eu, 17 lutego 2017 [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  87. DN Junior and Ice Optimist Word and European Championschips 2018, idniyra.eu, 17 lutego 2017 [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  88. a b JWC+JEC2019 DN-Junior Official Results (ang.). Idniyra, 2019-02-15. [dostęp 2020-02-22].
  89. a b Upgrade Final – JWC2020 & EC2020 (ang.). Idniyra, 2020-02-20. [dostęp 2020-02-21].