Dean Reed

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dean Reed
Ilustracja
Dean Reed w 1978 r.
Data i miejsce urodzenia 22 września 1938
Denver
Data i miejsce śmierci 13 czerwca 1986
Zeuthen

Dean Reed (ur. 22 września 1938 w Denver, zm. 13 czerwca 1986 w Zeuthen[1]) – amerykański muzyk rockowy, aktor i gwiazda telewizji.

W Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i NRD uzyskał status megagwiazdy. Przez wiele lat starał się odnieść sukces w rodzimym kraju, a gdy to się nie powiodło, wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie cieszył się sporą popularnością. Zaczął być nazywany Czerwonym Elvisem (Red Elvis). Dużo koncertował po świecie, między innymi w ZSRR, nie ukrywając, a nawet afiszując się ze swoimi lewicowymi poglądami i otwarcie potępiając wojnę w Wietnamie. Wydalony przymusowo z Argentyny za poglądy polityczne, wyjechał w 1971 na festiwal filmowy do NRD, gdzie pozostał, uzyskując dużą popularność. We Wschodnich Niemczech ożenił się, został też gwiazdą niemieckiego kina, gdzie prezentował postawę stanowczo antyamerykańską, stając się jednocześnie ze swoimi angielskojęzycznymi piosenkami, artystyczną namiastką zachodu. Zmarł w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach – według oficjalnej wersji utopił się w jeziorze, według innej – popełnił samobójstwo. Jednym z największych przebojów Deana Reeda, była piosenka "Our Summer Romance". Jako aktywny członek ruchu tzw. obrońców pokoju śpiewał też słynne protest-songi, w tym "We shall overcome". Napisał też kilka sam. Kilkakrotnie wystąpił w Polsce, w tym gościnnie na festiwalu w Sopocie w 1972. Był zaangażowany politycznie, zwykle po stronie skrajnej lewicy. Często, nawet po zamachu z 11 września 1973 i przejęciu władzy przez gen. Augusta Pinocheta, odwiedzał Chile. Nakręcił film El Cantor, którego bohaterem uczynił jak scenarzysta, reżyser i odtwórca głównej roli, Víctora Jarę, pieśniarza zamordowanego 15 września 1973 na Estadio Chile.

W Niemczech w 2007 nakręcono film poświęcony Czerwonemu Elvisowi Der Rote Elvis, pokazywany w kinach w całych Niemczech oraz na wielu festiwalach za granicą. 22 września 2007, w 69. urodziny Deana Reeda, jego fani spotkali się w Poczdamie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dean Reed Dies at 47; U.S. Expatriate Singer (ang.). www.nytimes.com. [dostęp 2016-10-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]