Lana Turner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lana Turner
Ilustracja
Lana Turner w latach 40. XX wieku
Imię i nazwisko Julia Jean Mildred Frances Turner
Data i miejsce urodzenia 8 lutego 1921
Wallace
Data i miejsce śmierci 29 czerwca 1995
Century City

Lana Turner, właśc. Julia Jean Mildred Frances Turner (ur. 8 lutego 1921, zm. 29 czerwca 1995) – amerykańska aktorka. W ciągu prawie pięćdziesięcioletniej kariery Turner osiągnęła sławę, zarówno jako modelka pin-up i aktorka dramatyczna, ale także ze względu na jej burzliwe życie osobiste. W 1951 roku została nazwana „najbardziej czarującą kobietą w dziejach sztuki międzynarodowej”. Turner został odkryta w 1936 roku w Top Hat Malt Shop w Hollywood. W wieku 16 lat związała się z Warnera Bros, aby 2 lata później przejść do MGM wraz z  Mervynem LeRoyem. Turner zwróciła uwagę krytyki w swoim pierwszym filmie Zapamiętają. Na początku lat 40. XX wieku Turner wystąpiła w takich filmach, jak Johnny EagerHonky TonkZiegfeld Girl i Odnajdę Cię wszędzie. Zyskała sławę jako femme fatale w Listonosz zawsze dzwoni dwa razy. W latach 50. wystąpiła m.in. w Pięknym i złym oraz Peyton Place, za rolę w którym została nominowana do Oscara. Z kolei Zwierciadło życia okazało się jednym z najbardziej kasowych filmów w jej karierze. W kolejnej dekadzie aktorka występowała rzadziej, a w latach 70. i 80. już tylko okazjonalnie. Jej występ w Falcon Crest zdecydowanie wpłynął na popularność serialu. Ostatni raz Turner wystąpiła w 1985 roku. W wieku 74 lat zmarła na raka przełyku.

Życie prywatne[edytuj]

Urodziła się 8 lutego 1921 roku (według innych źródeł 1920 roku), jako córka górnika z Tennessee i 16-latki z Arkansas. Kiedy "Judy" – jak ją wówczas nazywano - miała 9 lat, jej ojciec został zamordowany, co zmusiło jej matkę do podjęcia decyzji o przeprowadzce do Kalifornii. W 1931 roku zamieszkały w Los Angeles.

Odkrycie Lany dla aktorstwa jest zasługą wydawcy "The Hollywood Reporter", który zobaczył ją na ulicy i zaprowadził do znanego agenta, który zabiegał o rozpoczęcie jej kariery. Dzięki urodzie i talentowi szybko zawojowała przemysł filmowy.

W czasie II wojny światowej Lana była często na plakatach, które amerykańscy żołnierze zabierali w odległe krańce świata, by przypominały im dom. Na cześć aktorki amerykańscy żołnierze ochrzcili jedną z "latających fortec" B-17 imieniem "Tempest Turner".

Lana Turner w 1950 r.

Kolejne sukcesy w życiu zawodowym nie przekładały się jednak na udane życie prywatne - aktorka była aż siedmiokrotnie mężatką. Była żoną: jazzmana Artiego Shawa, aktora i restauratora Josepha Crane'a (dwukrotnie), milionera Henry'ego Toppinga Jr., aktora Lexa Barkera, Freda Ranchera, scenarzysty Roberta Eatona i hipnotyzera w nocnych klubach Ronalda Pellara. Miała jedną córkę – Cheryl Crane, z drugiego małżeństwa. Aktorka zaakceptowała homoseksualność córki i przyjęła jej partnerkę Joyce Leroy jako "drugą córkę".

W 1957 roku na krótko związała się z Johnnym Stompanato, który w ataku zazdrości, podejrzewając ją o romans, wtargnął na plan filmowy z pistoletem i został pobity przez jej ówczesnego partnera filmowego Seana Connery, a następnie aresztowano go za nielegalne posiadanie broni. Po wyjściu na wolność 4 kwietnia 1958 roku Johnny pojawił się przed domem Lany i zaczął jej grozić. Matkę obroniła czternastoletnia Cheryl, zabijając napastnika nożem. Incydent został zakwalifikowany jako obrona konieczna, ale prasa długo jeszcze pisała o tym skandalu.

Atmosfera skandalu, jaka narosła wokół tego wydarzenia, sprawiły, że Lana zdecydowała się na życie z daleka od mediów i ciekawskich oczu. Występowała jeszcze w filmach i teatrze, ale nie było wielu informacji o jej życiu prywatnym.

Mimo zaawansowanego nowotworu gardła, do końca życia nie potrafiła zerwać z nałogiem palenia papierosów.

Zmarła 29 czerwca 1995 na raka gardła. Jej ciało zostało skremowane.

Przed śmiercią Lana Turner wyraziła zgodę na to, aby powstał film biograficzny o niej. Wskazała też aktorkę, która jej zdaniem najlepiej wcieliłaby się w jej postać, a mianowicie Sharon Stone, okrytą sławą po roli w filmie "Nagi instynkt". Projekt nie doszedł jednak do skutku.

Kariera[edytuj]

Według powszechnie znanej legendy karierę aktorki rozpoczęła w wieku 17 lat debiutem w filmie "Narodziny gwiazdy". Sama Lana temu zaprzeczała.

Lana Turner w 1940 r.

Oficjalny debiut na ekranie to film Melvina LeRoy'a "Zapamiętają".

Pod koniec 1937 roku Lana podpisała kontrakt i przeniosła się do MGM, największej wówczas i najpotężniejszej wytwórni filmowej w całym Hollywood, która w swojej "stajni" miała takie gwiazdy jak Greta Garbo, Clark Gable, Jean Harlow, a później i Grace Kelly. Zaproponowano jej rolę w filmie "Listonosz zawsze dzwoni dwa razy", który od razu zapowiadał się na wielki hit. Niektóre ze scen, które w tym filmie zagrała Lana są do dziś są uważane za jedne z najlepszych w historii.

Kolejnym hitem byli "Trzej muszkieterowie", potem niezwykle doceniony "Piękny i zły", w którym jej ekranowym partnerem był Kirk Douglas. Obraz zdobył 5 statuetek Akademii Filmowej.

W 1958 roku otrzymała swą pierwszą nominację do Oscara za rolę w "Peyton Place", a rok później zagrała jedną ze swych najlepszych ról w "Zwierciadle życia".

W wieku 50 lat Turner po raz pierwszy w życiu stanęła na deskach teatru. Przedstawienie okazało się kolejnym sukcesem, utwierdziło pozycję Lany jako wybitnej aktorki.

Filmografia[edytuj]

Przypisy

  1. informacja niepotwierdzona

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]