Dennis Hastert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dennis Hastert
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 stycznia 1942
Aurora
59. Spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych
Okres od 6 stycznia 1999
do 3 stycznia 2007
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Newt Gingrich
Następca Nancy Pelosi
podpis

John Dennis Hastert, znany jako J. Dennis Hastert, lub Dennis Dastert (ur. 2 stycznia 1942) – amerykański polityk, działacz Partii Republikańskiej, który w latach 1987–2007 reprezentował 14. okręg wyborczy stanu Illinois w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, a od stycznia 1999 do stycznia 2007 był Spikerem tej izby.

Urodził się w Aurorze (Illinois), a wychowywał w Oswego (tamże). Ukończył studia na Northern Illinois University (1967), dzięki czemu został nauczycielem w szkole średniej w Yorkville (55 mil od Chicago, gdzie się wówczas przeprowadził).

Zajmował się też sportem wyczynowym. W 1981 wybrano go, jako republikanina, do stanowej Izby Reprezentantów, a w 1986 do izby niższej federalnego Kongresu. Jakkolwiek stan Illinois uchodzi od wielu lat za bastion Partii Demokratycznej, z łatwością odnawiał swój mandat. W ogóle ten okręg był zajmowany przez republikanów nieprzerwanie od 1903, z wyjątkiem czterech lat.

Paradoksalnie, aż do czasu objęcia trzeciego stanowiska w państwie, Hastert był jednym z mniej znanych członków Izby (jego stanowisko było zawsze z reguły konserwatywne).

Po przejęciu większości przez republikanów w Izbie w 1995 (pierwszy raz od 1953), ich niekwestionowany przywódca i nowy spiker Newt Gingrich z Georgii mianował Hasterta asystentem zastępcy przywódcy większości/rzecznika dyscyplinarnego (był nim wówczas Tom DeLay), co jest najwyższą pozycją w republikańskim klubie z nominacji.

Kiedy Gingrich, osłabiony swoją rolą w próbie odsunięcia od władzy prezydenta Billa Clintona i ogólnie coraz bardziej niepopularny w porównaniu z demokratyczną administracją, zdecydował się odejść ze stanowiska spikera i Izby (w 1998 wybrano go ponownie, ale odmówił zajęcia miejsca), nowym spikerem wybrano Hasterta, aczkolwiek początkowo sądzono, iż odpowiedniejsi będą politycy bardziej znani i wpływowi (lider większości Dick Armey, Tom DeLey czy kongresmen Bob Livingstone). O wyborze Hasterta zadecydowało prawdopodobnie jego niekontrowersyjność i umiarkowanie w porównaniu z wyżej wymienionymi.

1 czerwca 2006 został najdłużej urzędującym republikańskim spikerem w historii. Ubiegał się o ponowny wybór w 2006 i uzyskał go.

27 kwietnia 2016 roku został skazany na 15 miesięcy więzienia za molestowanie seksualne 5 chłopców w latach 1965–1981 w trakcie pracy jako nauczyciel i trener zapasów w szkole średniej w Yorkville na przedmieściach Chicago[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)