Dmitrij Strelnikoff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dmitrij Strelnikoff
Дмитрий Александрович Стрельников
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1969
Ałma-Ata
Zawód pisarz, biolog, dziennikarz
Strona internetowa

Dmitrij Strelnikoff, właśc. Dmitrij Aleksandrowicz Strielnikow, ros. Дмитрий Александрович Стрельников (ur. 1969 w Ałma-Acie) – rosyjski pisarz, biolog i dziennikarz zamieszkały w Warszawie.

Pisarz dwujęzyczny – w swojej twórczości posługuje się językiem rosyjskim i polskim. Reportażysta kilku czasopism o tematyce przyrodniczej i podróżniczej w Moskwie i Warszawie. Autor blisko dwustu publikacji prasowych.

Absolwent Zaocznej Szkoły Matematycznej Uniwersytetu Moskiewskiego im. M.W. Łomonosowa, ukończył biologię środowiskową na Uniwersytecie Warszawskim.

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

Dmitrij Strelnikoff w terenowym wydaniu "Pytania na śniadanie", 2007, Giżycko

Od września 2005 do grudnia 2007 Dmitrij Strelnikoff wielokrotnie występował w programie TVP2 "Europa da się lubić". Od marca 2007 występuje również w innym programie TVP2 – "Pytanie na śniadanie", gdzie prowadzi swoją autorską audycje poświęconą życiu zwierząt i roślin (wtorki, w okolicach godziny 10:30-10:50). Latem 2007 Strelnikoff w ramach akcji "Lato z Dwójką" promował za pośrednictwem TVP2 Mazury, jego ekipa telewizyjna odwiedziła Olsztynek, Mikołajki, Ełk, Giżycko i Mrągowo.

Obecnie Dmitrij Strelnikoff pracuje nad swoim autorskim projektem telewizyjnym – wieloodcinkowym serialem przyrodniczo-rozrywkowym.

Radio[edytuj | edytuj kod]

Z terenowym sprzętem radiowym

Od stycznia do czerwca 2007 prowadził swoją audycje autorską w ramach programu „KOZA” (Komitet Organizacyjny Zwalczania Apatii) na falach radiowej Trójki, a od grudnia 2006 regularnie występuje w tym radiu jako ekspert-zoolog w programie Katarzyny Stoparczyk „Zagadkowa niedziela”. We wrześniu–październiku 2007 wziął udział w pierwszej edycji akcji „Trójka przekracza granice” – przez półtora miesiąca podróżował po Rosji relacjonując swą podróż na żywo za pomocą anteny satelitarnej i nadsyłając materiały nagrane. Podczas swojej podróży odwiedził Moskwę, obwód Jarosławski, był nad górną Wołgą, zwiedzał Siedmiorzecze łącznie z jeziorem Bałchasz (tereny obecnie należące do Kazachstanu), południowy Bajkał i Irkuck oraz rosyjską wyspę Sachalin położoną na Oceanie Spokojnym. W 2007 i 2008 prowadził w Trójce swój autorski kącik muzyczny „Rosyjska pozytywka” w paśmie „Tu Baron” (poniedziałki, godzina 10:10).

Film[edytuj | edytuj kod]

W latach 1997–2000 Strelnikoff zagrał kilka epizodów w polskich filmach fabularnych i serialach telewizyjnych, między innymi w filmach "Łóżko Wierszynina" i "Enduro bojz" oraz serialu "Klan".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Dmitrij Strelnikoff i Joanna Jabłczyńska, finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Warszawa, 2006, licytacja książki "Homo mirabilis"
  • 2011, (premiera 1 września) – "Fajnie być samcem!", powieść humorystyczna, Wydawnictwo Iskry, Warszawa.
  • 2011, (premiera 18 maja) – "Złote ryby", powieść, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa.
  • 2010, (premiera 4 sierpnia) – "Wyspa", powieść, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa.
  • 2009, (premiera 7 listopada) – "Nikołaj i Bibigul", powieść, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa.
  • 2008, (premiera 2 maja) – "Ruski miesiąc", powieść, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa.
  • 2006–2007 – "Wielka Encyklopedia Zwierząt", 30 tomów, Polskie Media Amer.Com SA przy współpracy z brytyjskim wydawnictwem Oxford Educational Encyclopedia Ltd UK, Poznań-Warszawa.
  • 2004 – "Homo Mirabilis", tomik poetycki, Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa.
  • Swoje wiersze w języku rosyjskim autor publikuje w moskiewskim miesięczniku literackim Знамя.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]