Dyskusja wikiprojektu:Kobiety

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wikiprojekt Kobiety Uczestniczki i uczestnicy Szablony i materiały Dyskusja i koordynacja


Wygląd projektu[edytuj kod]

 • Nie wiem, czy będą potrzebne linki do wszystkich podstron. Można wywalić: Portal, biblioteka, bazy danych, statystyki i szablony. Część treści (np. czerwone linki) można przenieść z innych stron. Trzeba się też zastanowić nad ikonką projektu (do babelki i haseł) Tomasz Raburski (dyskusja) 14:11, 21 paź 2019 (CEST)
  • Założyłam zalążek strony propozycji. Jestem chwilowo zmuszona do ograniczenia aktywności, ale w połowie listopada powinnam wrócić. GiantBroccoli (dyskusja) 00:57, 23 paź 2019 (CEST)

Proponowane loga[edytuj kod]

Kilka propozycji do wyboru. Jeśli macie własne, to dodajcie. Można głosować i komentować. Tomasz Raburski (dyskusja) 00:40, 29 paź 2019 (CET)

 • Znalazłam na commons jeszcze takie grafiki: Mona Lisa i Mind the gap, ale obie chyba byłyby mało czytelne w wieży. GiantBroccoli (dyskusja) 11:04, 29 paź 2019 (CET)
  • Specjalnie nie chciałem dodawać takich grafik. Obrazy niezbyt dobrze wyglądają w dużym pomniejszeniu (a tu potrzeba jest ikonki). Znacznie lepsze są obrazki oszczędne w kolorystyce, z wyraźnymi konturami. Oczywiście, można przyjąć inny plik na ikonkę do małych szablonów, a duży obraz np. do zaproszeń. Jestem jednak za przyjęciem pewnej jednolitości wizualnej. Obrazek typu Mind the Gap niezbyt mi się podoba - jest typowo anglojęzyczny (i nawiązuje do londyńskiego metra). Nie każdy musi mówić po angielsku, wiedzieć o co chodzi. Lepiej przyjąć obrazek, który nie jest tak obciążony wiedzą o obcej kulturze. Tomasz Raburski (dyskusja) 11:15, 29 paź 2019 (CET)
   • Chyba najlepszy jest ten "babolek", który został użyty w zaproszeniu. Druga ikonka w tabeli za bardzo przypomina ikonę na drzwiach do damskiej toalety, trzecia z dwoma kobietami ma wydźwięk lesbijski, piąta - medyczny, szósta - bardzo smutna, ostatnia jest świetna, ale w miniaturze traci na prezentacji. Mind the gap IMO źle mi się kojarzy plus odpada ze względu na język obcy. Hortensja (dyskusja) 10:23, 31 paź 2019 (CET) A jakby to wyglądało w ikonce lub część z tej grafiki, ewentualnie modyfikacja:

Wikipedia Women Project.png Znalazłam jeszcze takie: How to attribute in a derived image.svg Symbol woman.svg Woman (524137) - The Noun Project.svg:-) Żarcik. 120-woman-2.svg Hortensja (dyskusja) 10:43, 31 paź 2019 (CET)

    • A może by tak zrobić mały konkurs na logo (lub modyfikację już istniejącego na Commons) dla Wikiprojektu Kobiety? Dać ogłoszenie na TO. Przy okazji rozreklamowalibyśmy projekt wśród wikipedystek i wikipedystów. A propos, czy panowie, poza Tobą Tomaszu, mogę być uczestnikami czy tylko panie? Hortensja (dyskusja) 11:52, 31 paź 2019 (CET)
     • 1. Wikipedia nie wyklucza :) Projekt dotyczy kobiet, a nie zrzesza kobiety (dziewczyny zrzeszają się chyba nieformalnie na zjazdach). Jak mówi też nazwa sekcji, mogą tu być "Uczestniczki i uczestnicy". 2. Co do konkursu na Logo. Jeśli ktoś to zorganizuje, to czemu nie. Ja się za to nie wezmę - uważam, że jest tyle ciekawych ikonek na Commons, że szkoda czasu na organizację konkursu. Jest też niebezpieczeństwo, że propozycji będzie niewiele, albo będą nieciekawe (gorsze niż te obecnie). Może jeśli ktoś chce przygotować nową ikonkę, to niech to po prostu zrobi :) Tomasz Raburski (dyskusja) 14:24, 31 paź 2019 (CET)

Moim zdaniem może zostać to, co jest. BasileusAutokratorPL (dyskusja) 11:02, 1 lis 2019 (CET)


Propozycje ikon projektu
szablon głosy i opinie
Black - replace this image female.svg Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu Kobiety.
* +1 Tomasz Raburski (dyskusja) 00:40, 29 paź 2019 (CET)
Emoji u1f6ba.svg Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu Kobiety.
Emojione 1F46D.svg Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu Kobiety.
Gnome-Wikipedia-user-female.png Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu Kobiety.
* +1 Tomasz Raburski (dyskusja) 10:16, 29 paź 2019 (CET) (tymczasowo przyjmuję tę ikonę do szablonów. Potem można to zmienić)

+1 GiantBroccoli (dyskusja) 21:14, 4 lis 2019 (CET)

Font Awesome 5 solid venus.svg Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu Kobiety.
User (11752) - The Noun Project.svg Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu Kobiety.
La mujer que nunca conociste logo 2017.jpg Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu Kobiety.
Wikipedia Women Project.png Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu Kobiety.
* +1 Hortensja (dyskusja) 18:02, 4 lis 2019 (CET)

Gadżety informujące[edytuj kod]

 • Projekt jest już na liście gadżetu zgłaszającego do Czywiesza. Przy nominacji, można go zaznaczyć i powinna tu gdzieś wyskoczyć informacja. Przy najbliższej okazji, proszę o zaznaczenie, trzeba to przetestować. Zobaczymy, gdzie to wyskakuje (pewnie na głównej) i pomyślimy, czy nie chcemy informacji w innymi miejscu. Dałem znać technikom o dopisanie projektu także do gadżetu poczekalni. Tomasz Raburski (dyskusja) 23:19, 30 paź 2019 (CET)
 • OK, teraz już widzę. @Ciacho5, @Klarqa Wydaje mi się, że lepiej będzie, jeśli informacje będą wyskakiwały tutaj, w dyskusji (którą potem łatwo archiwizować). Strona główna nam się bardzo zagraci. Co uważacie? Tomasz Raburski (dyskusja) 23:32, 30 paź 2019 (CET)
 • Zmieniłem miejsce, w którym dodawane będą powiadomienia z Czywiesza na stronę dyskusji. Są jeszcze dwie inne możliwości: Możemy dać osobną sekcję w dyskusji (na górze), gdzie będą zamieszczane te informacje, lub dać zupełnie nową podstronę (ta opcja nie jest jednak najlepsza, potem się o niej zapomina). Tomasz Raburski (dyskusja) 00:27, 31 paź 2019 (CET)
  • Wikiprojekty, w których uczestniczę, mają powiadomienia propozycji wyróżnień i DNU na stronie głównej. Te powiadomienia są potem usuwane przez MalarzBOTa. Wydaje mi się, że te propozycje wyróżnień są pewną wizytówką projektu i pokazują aktywność. GiantBroccoli (dyskusja) 08:23, 31 paź 2019 (CET)

Szablony[edytuj kod]

Treść szablonów, przygotowana na szybko. Jeśli macie jakieś pomysły, to można ją łatwo zmienić. Tomasz Raburski (dyskusja) 00:18, 31 paź 2019 (CET)

 • Dodałam do szablonu wklejanego w dyskusjach informację o rozbudowie, wzorując się na szablonie z Tygodni Tematycznych. GiantBroccoli (dyskusja) 09:47, 31 paź 2019 (CET)

@Tomasz Raburski, @GiantBroccoli A nie lepiej byłoby napisać w tym szablonie "Artykuł pod opieką Wikiprojektu Kobiety" (jak to jest w innych wikiprojektach)? Myślę, że będziemy kontynuować któryś z marcowych projektów, i do oznaczania stworzonych/poprawionych podczas nich artykułów stosować stary szablon. BasileusAutokratorPL (dyskusja) 18:50, 31 paź 2019 (CET)

  • Faktycznie, to rozsądne. Chcemy przecież stworzyć długotrwały projekt, nie akcję edycyjną. GiantBroccoli (dyskusja) 19:53, 31 paź 2019 (CET)

Edyton Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej-hasła o kobietach[edytuj kod]

7.11 będzie edyton Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej (mamy GLAM współpracę z nimi). Do proponowanych haseł wrzucili też kobiece - możemy je też robić (ja tam będę na trochę fizycznie) i oznaczać szablonem naszego projektu. Klarqa (dyskusja) 08:49, 4 lis 2019 (CET)

Lista haseł na edyton w Ambasadzie Polskiej w Waszyngtonie[edytuj kod]

Potrzebuję pomocy ze stworzeniem listy ważnych, interesujących Polek, które nie mają hasła na angielskiej Wikipedii, a są o nich łatwo dostępne źródła w języku angielskim. Na razie mam Hannę Rudzką Cybis. Kto da więcej? :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 15:40, 7 lis 2019 (CET)

Kanon Wikipedii[edytuj kod]

Tutaj znajduje się Polski kanon Wikipedii. 1500 haseł, uznanych za szczególnie ważne. Można przejrzeć całość i zobaczyć, które należy objąć patronatem projektu, a także czego jeszcze brakuje. Dodawanie haseł trzeba przedyskutować na stronie projektu. Wydaje mi się, że historia kobiet w Polsce (jak już ją skończymy) będzie się tam nadawała. Tomasz Raburski (dyskusja) 23:02, 10 lis 2019 (CET)

Artykuł "Kobiecość" do "Czy wiesz?"[edytuj kod]

Stosunkowo niedawno stworzyłam artykuł Kobiecość na podstawie częściowego tłumaczenia z en wiki. Chciałam, aby zróżnicować to pojęcie od pojęcia kobiety, bo po pierwsze nie każda kobieta jest kobieca i nie każda osoba kobieca jest kobietą. Pomyślałam, że dobrze byłoby zgłosić artykuł do "Czy wiesz?" aby zyskał na widoczności. Nigdy jednak jeszcze tego nie robiłam. Myślę też, że w tym celu przydałoby się go jeszcze troche poprawić. I w związku z tym szukać kogoś kto mógłby mi w tym pomóc. Matinee71 (dyskusja) 21:38, 14 lis 2019 (CET)~

 • @Matinee71. Wstawiłam do Czywiesza [1]. Mam nadzieję, że inne osoby pomogą w dopracowaniu hasła. Sam też przeczytam, jak tylko będę mieć trochę więcej wolnego czasu. Hortensja (dyskusja) 16:47, 16 lis 2019 (CET)
  @Matinee71. W związku z tym, że pojawiło się bardzo dużo uwag w stosunku do tego artykułu, przeniosłam go z CW do PopArtu [2]. Przykro mi. Mam nadzieję, że artykuł zostanie dopracowany. Hortensja (dyskusja) 23:00, 23 lis 2019 (CET)

8 marca 2020[edytuj kod]

Cześć! Robimy „coś” na Międzynarodowy Dzień Kobiet? Np. ekspozycję w Czywieszu? Byliby jacyś jacyś chętni/chętne? Artykuły musiałyby być gotowe już pod koniec stycznia, aby przez luty był czas na ich sprawdzenie i zrobienie ładnej ekspozycji. Można byłoby sobie napisać takie hasło wcześniej i trzymać w brudnopisie do lutego. Hortensja (dyskusja) 21:00, 18 lis 2019 (CET)

 • 4 miesiące to dobry czas by skończyć hasło o historii kobiet w PL. Część prawna będzie jeszcze rozwijana, ale na czywiesz raczej wystarczy. Teraz będę pisał o kwestiach społecznych, ew. trochę politycznych. Sam nie dam rady jednak skończyć tego hasła. Tomasz Raburski (dyskusja) 13:52, 19 lis 2019 (CET)
  • Zajrzałam do brudnopisu z hasłem o historii kobiet w Polsce. To bardzo wartościowe hasło i piszesz je na bardzo wysokim poziomie. Mam nadzieję, że będzie gotowe na czas i stanie w CW na 8 marca. Pomimo najszczerszych chęci nie jestem w stanie nic od siebie w tej tematyce dodać. Mogę napisać kilka zdań o czarnej biżuterii narodowej. Co prawda mamy o tym artykuł, ale może chcesz zamieścić kilka zdań nie będących kopią z już istniejącego hasła. Oczywiście na tyle, na ile znajdę materiały w sieci. Temat historii kobiet w Polsce jest rzeczywiście ogromny. Może Elfhelm i Gdarin zechcieliby się włączyć do pracy nad tym hasłem? Uzupełnić jakiś brakujący rozdział. To i tu oczywiście ogromna prośba do obu:-) Nie trzeba zapisywać się na listę uczestników projektu, aby coś dodać do jakiegoś hasła, tak gwoli wyjaśnienia. Hortensja (dyskusja) 09:28, 20 lis 2019 (CET)
   • @Hortensja Bukietowa Rzeczywiście, temat jest ogromny. Rozumiem Twój brak czasu. Jeśli jednak natrafiłabyś w swoich lekturach na informacje o "pierwszych kobietach" w jakiejś dziedzinie, to byłoby fajnie, gdybyś je wpisała. Właśnie dodałem tabelkę do XIX w (bo tam było tego najwięcej), ale podobne można dodać w innych stuleciach. Tomasz Raburski (dyskusja) 00:25, 24 lis 2019 (CET)
   • A ja sobie tak myślałem, żeby hasło oddać po wyborach prezydenckich (ze względu na możliwy historyczny rezultat Kidawy-Błońskiej) - taki termin pozwoliłby przygotować hasło na poziomie, jaki chcielibyśmy widzieć; nie ma co robić po łebkach, byle tylko zdążyć do lutego. Marzy mi się, aby hasło od razu miało status DA. Przy tej pracy, jaką wspólnie wykonujemy, artykuł powinno się chyba potraktować inaczej niż zwykły art czywieszowy (których powstaje 5 dziennie). BasileusAutokratorPL (dyskusja) 14:43, 25 lis 2019 (CET)
   • Nie powinniśmy się kierować się bieżącą polityką. Szczerze mówiąc, nie widzę możliwości doprowadzenia tego do DA. Temat jest zbyt obszerny, a literatura zbyt rozproszona (nie ma kanonicznych ujęć przekrojowych). Ja mam na półce 3-4 przekrojowe książki, na podstawie których będę to starał się rozwinąć do poziomu dużego hasła czywieszowego. Potem pewnie ruszę do innych tematów, dodając coś od czasu do czasu. Nie mam wiedzy i cierpliwości by walczyć o DA. Tomasz Raburski (dyskusja) 16:03, 25 lis 2019 (CET)
 • Myślę, że dość oczywistym wyborem byłoby poprawienie artykułu o samym Dniu Kobiet. Obecnie artykułowi brakuje trochę uźródłowienia, a także mógłby byś lepiej ilustrowany. Po dopracowaniu możnaby dodać do ekcpozycji na czywieszu. Matinee71 (dyskusja) 15:34, 20 lis 2019 (CET)
 • Wg uzyskanych przez mnie informacji, w marcu na pewno powtórka z akcji (Nie)znane kobiety Wikipedii. Klarqa (dyskusja) 15:49, 25 lis 2019 (CET)
 • Kolektyw Kariatyda planuje znów edyton w ramach akcji Art+Feminism. Temat globalnej kampanii to tym razem Art+Activism. Termin naszego działania: pt. 13.03.2020. Zoedyta (dyskusja) 21:39, 11 sty 2020 (CET)
  • Jest już info na stronie naszego projektu oraz wydarzenie na fb. Dostałyśmy wsparcie finansowe Wikimedia Foundation (Rapid Grant), więc przy okazji ogromnie dziękuję Wam za wsparcie, szczególnie dla @Soldier of Wasteland, @Bonvol i @GiantBroccoli. Zapraszamy do Wrocławia! Zoedyta (dyskusja) 17:50, 14 lut 2020 (CET)
   • Dziękuję za oznaczenie. Mam akurat w tym dniu ważne spotkanie w W-wie. Ale mam w szkicach dwa artykuły w Waszej tematyce, powinny być gotowe do 13 marca i podłączę ję pod tę inicjatywę. Bonvol zostaw wiadomość 23:50, 19 lut 2020 (CET)
    • To bardzo miłe, dzięki! Zoedyta (dyskusja) 11:47, 20 lut 2020 (CET)
    • Ja również dziękuję @Bonvol. Jak powstaną Twoje artykuły, to dodamy do nich ukrytą kategorię [[Kategoria:Kolektyw Kariatyda artykuły 2020]], aby znalazły się w naszym wspólnym zbiorze :) Pozdrawiam, CelStrzel (dyskusja) 14:33, 20 lut 2020 (CET)

Konferencja o feminatywach[edytuj kod]

22 listopada na UAM w Poznaniu będzie popularyzatorska konferencja o feminatywach, ale także o kobietach w różnych sferach. Program tutaj. Rejestracja nadal otwarta tutaj. Ja wybrać się nie mogę, ale może ktoś będzie zainteresowany. Tomasz Raburski (dyskusja) 13:56, 19 lis 2019 (CET)

Spotkanie - listopad 2019[edytuj kod]

Ustalona data spotkania: 26.11.2019, 12.00-14.00, Warszawa, Sala 023, IBL, Pałac Staszica, Nowy Świat 72

Na spotkaniu byli: Anna.moszynska.1850, @GiantBroccoli, Nowy15, AgataKo, Klarqa (dyskusja) 19:48, 14 lis 2019 (CET)

[agenda: omówić strukturę projektu, podział zadań, pulę potrzeb itd. Współpraca z Muzeum POLIN/Wirtualny Sztetl i Archiwum Kobiet /Instytut Badań Literackich; mini-szkolenie (filary, założenie kont, pierwsze mini-edycje) Klarqa (dyskusja) 19:48, 14 lis 2019 (CET)

Potrzeba pomoc redaktorek i redaktorów :)[edytuj kod]

Wśród haseł oczekujących na przejrzenie jest aż 261 związanych z kobietami (należących do podkategorii Kategoria:Kobieta). Nedops (dyskusja) 22:30, 22 gru 2019 (CET)


Wikicytaty i szablon[edytuj kod]

W ramach ćwiczenia dodałam cytat z Zuzanny Janin, ale nie udało mi się oznaczyć go naszym szablonem – on chyba nie działa w Wikicytatach, prawda? Opisałam więc ręcznie, ale nie wiem co zrobić, żeby zliczył się w statystykach. Zoedyta (dyskusja) 14:45, 1 lut 2020 (CET)

@Zoedyta Wikiprojekt:Kobiety istnieje w Wikipedii, a Wikicytaty to tzw. projekt siostrzany, też prowadzony przez Wikimedia Foundation, ale tam nasze szablony nie działają. Oczywiście możesz zaproponować tamtejszej społeczności rozwiązania, jakie istnieją na Wikipedii, ale tam mają wypracowane własne zwyczaje, które mogą się różnić od tych wikipedyjnych. Gdarin dyskusja 11:13, 8 lut 2020 (CET)
@Gdarin Ok, już łapię, że to osobne światy. Czyli np. mogłaby powstać siostra naszego Wikiprojektu w Wikicytatach, gdyby ktoś z nas działał w tamtej społeczności, albo gdyby kogoś zainteresować współpracą. I wtedy pewnie można byłoby spiąć to razem. Dzięki!

Kobiety w Gambii[edytuj kod]

Cześć

Serdecznie zachęcam do mobiliizacji i stworzenia haseł o kobietach w Gambii ;)

Trzymam kciuki:)


kilka linków [3] , [4] , [5] Stupa1989 (dyskusja) 10:15, 8 lut 2020 (CET)

Marzec za pasem.[edytuj kod]

Akcja pisania artykułów powinna być już dopięta na ostatni guzik - pod takim czy innym szyldem. @Klarqa, gdzie właściwie uzyskałaś informację, że w marcu na pewno powtórka z akcji (Nie)znane kobiety Wikipedii? BasileusAutokratorPL (dyskusja) 19:17, 19 lut 2020 (CET)

odbędzie się nowa edycja Wikipedia:(Nie)znane kobiety Wikipedii (z nagrodami! szczegóły wkrótce) Gdarin dyskusja 10:46, 20 lut 2020 (CET)

Czuwanie nad poczekalnią[edytuj kod]

Mam prośbę o rutynowe czuwanie nad poczekalnią. Niektóre biogramy spadają z niej niezauważone. Może zrobimy jakiś Grafik dyżurów?--|"|"|"|"| Rosewood (dyskusja) 14:18, 23 lut 2020 (CET) Przyznam, że bardzo rzadko do poczekalni zaglądam, dzięki za troskę tutaj włożoną! Klarqa (dyskusja) 20:00, 27 lut 2020 (CET)

Marzec = biogramy kobiece[edytuj kod]

Szykujcie się do biogramowania! Marcowa akcja (Nie)znane kobiety Wikipedii już oficjalnie ogłoszona! Jeśli chcecie poedytować wspólnie, to będą takie spotkania/organizujcie i zgłaszajcie. Ja wiem o13 marca we Wrocławiu i 30.03 w bibliotece na Koszykowej w Warszawie. Klarqa (dyskusja) 20:00, 27 lut 2020 (CET)

Szowinistyczny męski świnizm?[edytuj kod]

Napisałem biogramy kobiet-entomologów. Czy gdyby w CW było pytanie ...że pani Taka oraz Inna nie bały się robactwa to byłoby politycznie niepoprawne? Ciacho5 (dyskusja) 20:45, 18 mar 2020 (CET)

 • @Ciacho5 Zachęcam do prostego testu: jakby to brzmiało, gdyby zamienić kobietę w tej sytuacji/zdaniu na mężczyznę? Pozdrowienia:) GiantBroccoli (dyskusja) 22:11, 18 mar 2020 (CET)

Ekspozycja (Nie)znanych kobiet w Czy wieszu[edytuj kod]

Ponieważ teraz pojawia się szczególnie dużo haseł pisanych o ciekawych kobietach, warto pamiętać o zgłaszaniu haseł do Czywiesza, żeby móc je dodatkowo wyeksponować. Zachęcam do zgłaszania, GiantBroccoli (dyskusja) 11:29, 20 mar 2020 (CET)

Obwieszczenie :)[edytuj kod]

Informuję, że artykuł Historia kobiet w Polsce znalazł się już w przestrzeni głównej! Obecnie jest sierotką (nie linkuje do niego żadne inne hasło), tak że wciąż jest co robić :) BasileusAutokratorPL (dyskusja) 14:18, 7 maj 2020 (CEST)

 • Kawał dobrej roboty! GiantBroccoli (dyskusja) 14:51, 7 maj 2020 (CEST)
 • Jestem mega przejęta i bardzo się cieszę! Oraz przepraszam, że nie dopisałam do tej sekcji, o którą mnie proszono, ale ZROBIĘ TO Klarqa (dyskusja) 19:50, 11 maj 2020 (CEST)
 • Gratulacje! Zgłoście do CW. :) Gdarin dyskusja 20:32, 11 maj 2020 (CEST)
 • ale CW to może jak jeszcze polinkujemy itd.? Co sądzicie? Klarqa (dyskusja) 20:57, 11 maj 2020 (CEST)
 • Świetna robota! Przez epidemię musiałem odstawić zupełnie wiki i nie dokończyłem prac z moimi źródłami. Postaram się jeszcze go rozbudować. Tomasz Raburski (dyskusja) 19:48, 21 lip 2020 (CEST)

Helena Sanguszko czy Helena Sanguszkówna[edytuj kod]

W kawiarence trwa zażarta dyskusja na temat tego, która forma powinna być w tytule: Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły#Zmiana_oficjalnych_nazwisk_w_Wikipedii. Może chcecie się wypowiedzieć? Gdarin dyskusja 20:52, 1 cze 2020 (CEST)

Historia kobiet[edytuj kod]

Trafiłem na taki artykuł, i woła on o pomstę do nieba. Całe duże sekcje są pozbawione przypisów. Poprawiłem nieco fragment o Rzymie, ale obawiam się że pozostałe mogą być nie lepsze. Gdyby ktoś chciał się temu przyjrzeć, byłoby dobrze. @Tomasz Raburski, @Gytha? BasileusAutokratorPL (dyskusja) 13:10, 9 lip 2020 (CEST)

 • To jeden z takich artykułów, który ciężko będzie poprawić. Już kiedyś uźródławiałem parę fragmentów "z doskoku". Raczej nie będę się nim zajmował systematycznie, ale będę o nim pamiętał i jeśli znajdę jakieś źródło "przy okazji", to dodam przypisy. Tomasz Raburski (dyskusja) 19:50, 21 lip 2020 (CEST)
 • Proponuję zmienić sposób przedstawiania grafik w artykule, zamiast umieszczania ich obok siebie, poziomo, skonsolidować je w przewijalną galerię po prawej (tak jak zrobiłem tutaj). Oszczędza to miejsce i nie rozbija tekstu, co jest bardzo niewygodne na komórkach. Jeśli nie będzie głosów z innymi sugestiami, zmienię to za kilka dni. Tomasz Raburski (dyskusja) 09:25, 15 sie 2020 (CEST)

Spotkanie kobiet[edytuj kod]

Hej, hej, narodził się pomysł regularnych spotkań wokół kobiet i Wikipedii/Wikimediów w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 18.00 Pierwsze takie spotkanie miałoby się odbyć 30 lipca. Spotkania będą miały charakter zmienny: na co drugie zapraszamy wszystkich, komu kwestia zasobów o kobietach i kobiet w Wikimediach leży na sercu, niezależnie od płci, a na co drugie - osoby czujące się kobietami. Nadchodzące spotkanie ma charakter niezależny od płci i otwarty, więc mam nadzieję, że będzie nas dużo. Możemy sobie pogadać o tym, co z zasobami "kobiecymi" w Wikipedii zrobić można. Szczegóły i link tutaj. Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 14:06, 23 lip 2020 (CEST)

To ograniczenie (co drugie spotkanie tylko dla kobiet) nie wygląda fajnie, takie dzielenie nie jest w stylu wiki. Każdy zainteresowany danym tematem powinien mieć prawo do uczestniczenia w spotkaniach bez względu na rasę, wiek, płeć, orientację seksualną, poglądy religijne czy polityczne. Gdarin dyskusja 14:21, 23 lip 2020 (CEST)

Magdalena Abakanowicz a Miesiąc Wyróżnionego Artykułu 2020[edytuj kod]

Na ostatnim spotkaniu w ramach Kobiety do wikimediów pojawiła się propozycja, by w ramach wrześniowego Miesiąca Wyróżnionego Artykułu doprowadzić do statusu Dobrego Artykułu artykuł o Magdalenie Abakanowicz jako jednek z najwybitniejszych polskich artystek XX w. Temat wydaje się dość wdzięcznym kandydatem - dorobek artystki jest już zamknęty, jej pozycja w Polsce i na świecie ustalona, źródeł wydaje się być sporo, grafiki na Commons liczne ( https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Magdalena_Abakanowicz - i pewnie w toku prac jeszcze wyjdzie jeszcze kilka nieskategoryzowanych). Obecny stan artykułu nie zachwyca i można te kilka haseł bez żalu poświęcić (chociaż fragmentu o lekkoatletyce bym osobiście nie ruszała).

Proponowany podział prac przy artykule:

 • Definicja /nagłówek(do napisania na końcu)
 • Życiorys
  • Dzieciństwo/młodość/studia
  • Okres do Biennale w Lozannie
  • Dalsza kariera
 • Dorobek
  • Malarstwo
  • Tkanina artystyczna
  • Rzeźba
  • Urbanistyka
 • Wystawy (zrobić porządek)
  • Wystawy indywidualne
  • Wystawy zbiorowe
 • Interpretacja dorobku
  • podział na tkanina/rzeźba - czy warto wydzielać?
 • Upamiętnienie

Pinguję rozmówczynie: @Magalia @Zoedyta @Maire i serdecznie zapraszam wszystkich do dopisywania się jako zainteresowanych pomocą, lub do poszczególnych sekcji. Może ktoś chciałby zaproponować inny podział, zwłaszcza życiorysu?

Potencjalne sensowne źródła (część od razu przerobiona pod szablony):

(Oczywiście lista nie jest zamknięta, ale też nie ze wszystkiego trzeba korzystać.)

Uwagi i przemyślenia chętnie przyjmę. Pozdrawiam serdecznie - Ysska (dyskusja) 13:08, 9 sie 2020 (CEST)

@Ysska no, to po spotkaniu dzisiejszym już nie umiem odmówić i zgłaszam, że może zrobię kawałek o tkaninie, bo ew. mam do kogo po konsultacje uderzyć. Klarqa (dyskusja) 19:26, 27 sie 2020 (CEST)
Zaczęłam jakieś porządki- wyodrębniłam sekcję dla Tkaniny i na razie włożyłam tam tekst, który był gdzie indziej, dodałam jednak przypisy. Teraz moze dopiszę coś więcej, tylko to nei moja działka, więc spróbuję ze źródeł ogarnąć co najważniejsze. Kolega ma mi jeszcze skany z Arteonu dać Klarqa (dyskusja) 13:38, 12 wrz 2020 (CEST)

Spotkanie 27.08, czwartek, 18.00[edytuj kod]

Zapraszam wikipedystki - nowe i doświadczone na kolejne spotkanie online - w czwartek, 27.08, g. 18.00. Jakie macie plany edycyjne na jesień? Co ostatnio edytowałyście, w czym możemy sobie nawzajem pomóc? 'Przynieście' jako ciasto na spotkanie najdziwniejszy/fascynujący/totalnie-do-poprawy biogram kobiecy, jaki ostatnio znalazłyście! LINK do spotkania: https://zoom.us/j/97771914223?pwd=cmRRSlpSeVRqbFBKMXZtMlp5N1UzZz09 ID spotkania: 977 7191 4223, hasło: wiki Klarqa (dyskusja) 18:07, 26 sie 2020 (CEST)

Ktoś chętny?[edytuj kod]

Wikipedysta poprosił mnie, bym zapytała uczestników/uczestniczki wikiprojektu Kobiety, czy ktoś nie chce zająć się tym hasłem. Jak widać, ktoś tu chyba został uprowadzony nagle sprzed komputera zanim je zrobił do końca ;) Klarqa (dyskusja) 20:11, 16 wrz 2020 (CEST)

Jeśli już ktoś miałby się zajmować tym hasłem, to w brudnopisie, bo w mainie w takim kształcie nie może wisieć (stub bez źródeł). Ja bym to hasło przeniósł właśnie tam. XaxeLoled AmA 20:14, 16 wrz 2020 (CEST)

Najbliższe spotkanie online?[edytuj kod]

Hej, chyba umknęło nam (mnie?) wrześniowe spotkanie, a najbliższy czwartek to już 1.10. Wobec tego następne będzie 29.10? Serdeczności, Zoedyta (dyskusja) 10:26, 30 wrz 2020 (CEST)

Coś na temat małej liczby zdjęć kobiet na SG[edytuj kod]

Jestem głównym edytorem Szablon:Aktualności. Zdecydowanie częściej umieszczam zdjęcia mężczyzn niż kobiet – jedną z przyczyn jest to, że hasła o paniach są często słabe i nieaktualizowane :( Przykład – tydzień temu zakończyły się mś w kolarstwie. Biogram mistrza świata jest aktualizowany na bieżąco, a hasło o mistrzyni (i to podwójnej! Anna van der Breggen) od ponad dwóch lat nie miało żadnego merytorycznego uzupełnienia (a Holenderka regularnie wygrywa różne warte wyścigi). No więc chciałem na stronie głównej prezentować zdjęcie mistrzyni, ale nie zaprezentuję czytelnikom tak słabego hasła, i wrzuciłem jednak mężczyznę. Nedops (dyskusja) 12:56, 3 paź 2020 (CEST)

 • Dzięki za intencję dofeminizowania aktualności! Nie wiem jednak jak zareagować na przedstawiony problem. Czy chodzi o to, że dobre nowe artykuły o kobietach nie są widoczne, czy że powstające nie są dość dobre i powinnyśmy się bardziej starać? Bo jeśli pierwsze, to może możemy wstawiać jakiś szablon wikiprojektu Kobiety, żeby było widać z czego można wybierać? Ja mogę polecić tylko te, z którymi sama jestem związana – Kategoria:Kolektyw Kariatyda artykuły 2020. A co do postulatu "więcej lepszej jakości artykułów o kobietach", to mam wrażenie, że większość osób jest tu z podobnych pobudek i nie trzeba nas do tego przekonywać. A może da się podejść do problemu też inaczej – może w aktualnościach nie muszą być artykuły wybitne, wystarczą zupełnie przeciętne? Zwrócenie na nie uwagi może zainspirować kogoś do ulepszeń! Serdeczności, Zoedyta (dyskusja) 14:22, 3 paź 2020 (CEST)
  W tym konkretnym przypadku aktualizacja biogramu Anna van der Breggen pozwoliłaby przedstawić jej zdjęcie na stronie głównej ;), ale to oczywiście tylko przykład. Jakby była taka wola ;) to mogę podrzucać (tutaj?) od czasu do czasu, jakiś biogram kobiety (zazwyczaj nie zajmującej się sportem :P), która kwalifikowałaby się do uwzględnienia w aktualnościach - ale jest słabo napisany lub... w ogóle nie mamy takiego hasła na pl wiki. Nedops (dyskusja) 16:07, 3 paź 2020 (CEST)
  Przeciętne kobiety to zgłaszamy nie do aktualności, a do poczekalni. Gdarin dyskusja 19:00, 3 paź 2020 (CEST) No chyba, że chodziło nie o przeciętność dokonań, a przeciętność stanu hasła. Tu wymagania nie są szczególnie wielkie, ale hasło musi być napisane zgodnie z zasadami i nie być zdeaktualizowane. PS czy wiecie, że możecie polecać ciekawe hasła za pomocą Wikipedia:Wikipedia w mediach/Zgłoszenia i będą wtedy eksponowane na Facebooku? Może znacie jakieś interesujące hasła dotyczące kobiet (ja znam, ale nie podam, bo już parę zgłosiłem :P)? Gdarin dyskusja 19:10, 3 paź 2020 (CEST)
  • @Gdarin Pisząc "może w aktualnościach nie muszą być artykuły wybitne, wystarczą zupełnie przeciętne" miałam na myśli właśnie przeciętne artykuły, a nie przeciętne kobiety – cieszę się, że to wychwyciłeś! Dziękuję też – tu już zupełnie bez ironii – za podpowiedź o zgłoszeniach do ekspozycji na Fb. To świetny pomysł! Zoedyta (dyskusja) 18:52, 5 paź 2020 (CEST)
  • @Nedops Moim zdaniem idealnie byłoby, gdyby aktualizowaniem artykułów o sportowczyniach zajmowały się osoby "ogarniające" tematykę sportową. Ale ja niestety nie znam społeczności na tyle, żeby wiedzieć do kogo skierować taką prośbę. Sama mogę natomiast zadeklarować gotowość do aktualizowania haseł dotyczących kobiet z pola kultury i sztuki, więc serdecznie zapraszam do podrzucania! Zoedyta (dyskusja) 18:52, 5 paź 2020 (CEST)

Mnie z kolei brakowało ostatnio na SG zdjęć J. Doudny i E. Charpentier (tegorocznych noblistek z chemii). Czyli @Nedopsie, powodem tego była słaba forma haseł? BasileusAutokratorPL (dyskusja) 20:53, 13 paź 2020 (CEST)

@BasileusAutokratorPL – nobliści (mający w ogóle dostępne fotografie) wrzucani są kolejno – teraz mieliśmy kilka dni z fizyką, za niecałe pół godziny ;) wejdzie chemia :) Nedops (dyskusja) 23:31, 13 paź 2020 (CEST)
 • Wybaczcie, że znowu podrzucam hasło sportowe o niewystarczającej jakości – następnym razem może będzie inna tematyka :P Chciałem wrzucić na Stronę główną zdjęcie Nory Mørk, ale od wielu lat nie było ono aktualizowane i biogram nie zawiera sukcesów zawodniczki z ostatnich kilku lat :( Nedops (dyskusja) 01:57, 24 gru 2020 (CET)

Wikipedia:(Nie)znane kobiety Wikipedii[edytuj kod]

Będzie edycja 2021? Bo jeżeli tak, to już za 2,5 miesiąca:) BasileusAutokratorPL (dyskusja) 17:28, 14 gru 2020 (CET)

Jasne, że tak. A na razie zapraszamy do udziału w konkursie Wikipedia:Pisarki, poetki, artystki – noblistki!. :) Gdarin dyskusja 20:05, 14 gru 2020 (CET)

Feminatywy[edytuj kod]

Może nie jest to aż tak paląca kwestia, ale myślę, że fajnie byłoby dodać feminatywy takie jak, np. lekarka. Język kształtuje rzeczywistość, w której powinno być miejsce dla wyedukowanych kobiet. Próbowałam dodać ten feminatyw, jednak moja zmiana została wycofana przez redaktora (?). Jestem tu nowa, więc proszę o wyrozumiałość w kwestii nazw stopni. Boję się o bana w przypadku ponowienia próby. Pozdrawiam Czarcicha (dyskusja) 11:41, 10 sty 2021 (CET)

@Czarcicha Witamy na Wikipedii! Kwestia feminatywów jest trudna: była wielokrotnie burzliwie dyskutowana w kawiarence (przestrzeni dyskusji wikipedystów), z dużą ilością emocjonalnych wypowiedzi. By uniknąć wojen edycyjnych (wielokrotnych wycofań w obrębie jednego artykułu) najlepiej wprowadzać te formy, które znajdują się w słowniku - wtedy jest na nie potwierdzenie formalne (dla przykładu: architektka). Pozdrowienia, GiantBroccoli (dyskusja) 12:24, 10 sty 2021 (CET)

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Teraz rozumiem, nie będę dodawała feminatywów, chyba, że będzie duża potrzeba i będę dysponowała wiarygodnym źródłem. Dziękuję i pozdrawiam

Czarcicha (dyskusja) 15:41, 10 sty 2021 (CET)

Kolektyw Kariatyda x Art+Feminism 2021: artystki postkolonialne[edytuj kod]

Kolektyw Kariatyda - nieformalna grupa Wikipedystek i Wikipedystów, której celem jest uzupełnianie Wikipedii o hasła związane z kobietami sztuki - wystąpił z wnioskiem o Rapid Grant na działania związane z tegoroczną odsłoną międzynarodowej kampanii Art+Feminism. W tym roku akcja Art+Feminism odbywa się bez tematu przewodniego - uznałyśmy więc, że to świetna okazja ku temu, by poszerzyć pole naszych działań. Z tego względu 20 marca tego roku planujemy zorganizować edyton poświęcony artystkom postkolonialnym - czyli tym, których twórczość powiązana jest z zagadnieniami tożsamości kulturowej, etnicznej oraz narodowej współtworzonych przez doświadczenie kolonializmu. Wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy do zapoznania się z treścią wniosku. Z góry dziękujemy za feedback i głosy wsparcia dla naszej inicjatywy i do zobaczenia na edytonie! Barbska (dyskusja) 19:56, 22 lut 2021 (CET)

(Nie)znane kobiety Wikipedii 2021[edytuj kod]

(Nie)znane kobiety Wikipedii 2021 logo.png

Drodzy i drogie, już w najbliższy poniedziałek rozpocznie się kolejna edycja (Nie)znanych kobiet Wikipedii! Cały marzec poświęcimy na pisanie biogramów encyklopedycznych kobiet. Serdecznie zapraszam Was do udziału w konkursie, a także przeglądania artykułów i zgłaszania ich do Czywiesza!

Więcej informacji o konkursie, jego zasadach, a także nagrodach, jakie przygotowało dla Was Stowarzyszenie Wikimedia Polska znajdziecie na stronie konkursu. Paulina Studniczka (WMPL) (dyskusja) 22:56, 25 lut 2021 (CET)