Schronisko PTTK „Bacówka pod Trójgarbem”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bacówka pod Trójgarbem (2013)

Schronisko PTTK „Bacówka pod Trójgarbem” – dawne schronisko PTTK w Sudetach Środkowych, w Górach Wałbrzyskich, w województwie dolnośląskim.

Schronisko położone było na wysokości około 500 m n.p.m. na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Kopuły Chełmca, Trójgarbu i Krzyżowej Góry koło Strzegomia, w południowo-wschodniej części Masyw Trójgarbu i Krąglaka, u stóp południowo-wschodniego zbocza Trójgarbu, na skraju lasu za wsią Lubomin.

Schronisko stanowił niewielki, dwupiętrowy, drewniany budynek na kamiennej podmurówce, w którym mieściły się mała restauracja i barek oraz pomieszczenia noclegowe (do 30 osób w sześciu pokojach). Obiekt zbudowany został przez PTTK w latach 1977–1984. Architektura budynku nawiązywała do architektury beskidzkiej, obcej w Sudetach.

Przed schroniskiem znajduje się obszerny plac z zadaszeniem oraz parking ze stylową bramą ozdobioną kołami wozów drabiniastych.

Około połowy XIX wieku na szczycie powstało schronisko Sattelwaldbaude z gospodą, które istniało do II wojny światowej

W sierpniu 2009 bacówka została uznana z najgorsze schronisko górskie w rankingu sporządzonym przez polski magazyn turystyki górskiej „n.p.m.[1], niedługo potem schronisko zostało oficjalnie zamknięte[2]. Obiekt jest częściowo zniszczony np.: zawalone główne schody wejściowe do bacówki, zniszczona sąsiadująca hydrofornia. Część wyposażenia została rozkradziona, zanim główne wejścia do obiektu zostały zabezpieczone.

Wiosną 2017 obiekt został rozebrany, a w jego miejscu ma powstać nowy, prywatny obiekt noclegowy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ranking schronisk górskich. „Magazyn Turystyki Górskiej „n.p.m.””. sierpień 2009. Dom Wydawniczy Kruszona. 
  2. Tomasz Rzeczycki. III Ranking schronisk górskich. „Magazyn Turystyki Górskiej „n.p.m.””. sierpień 2013, s. 13. Dom Wydawniczy Kruszona. 
  3. Nowe życie Bacówki pod Trójgarbem?