Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych
Ilustracja
Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowa Ruda

Góra

Góra Wszystkich Świętych

Wysokość

648 m n.p.m.

Typ

Wieża

Położenie na mapie Nowej Rudy
Mapa konturowa Nowej Rudy, na dole znajduje się punkt z opisem „Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych”
Ziemia50°33′03,07″N 16°31′11,99″E/50,550853 16,519997
Płaskorzeźba z feldmarszałkiem H. K. von Moltke na wieży widokowej

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych (dawniej niem. Moltketurm) – kamienna wieża widokowa zbudowana w 1913 r. na Górze Wszystkich Świętych o wys. 648 m n.p.m., stanowiącej część Wzgórz Włodzickich w Nowej Rudzie-Słupcu w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wieża ma wysokość ok. 15 m. Zbudowana jest z kamienia na planie koła, zwęża się nieco ku górze. Zwieńczona jest galeryjką i okrągłą latarnią przykrytą stożkowatym, blaszanym daszkiem z masztem. Po przeciwnej stronie głównego wejścia wybity jest otwór wyjściowy na nieistniejący współcześnie balkonik. Wejście główne wykończone jest łukiem. Prowadzą do niego schody i niewielka platforma. Na lewo od schodów znajduje się wąskie, boczne wejście do przyziemia. Na budulec i detale architektoniczne wykorzystano miejscowy piaskowiec o charakterystycznej czerwonej barwie (tzw. „piaskowiec budowlany”). Nad wejściem znajduje się kamienna płyta z płaskorzeźbą feldmarszałka H. K. von Moltke.

Wieża jest otwarta i udostępniona dla turystów. Dawniej bezpośrednio przy wieży znajdowała się wiata z ławkami, a nieco dalej schronisko turystyczne „Lucasbaude”, którego resztki fundamentów widoczne są do dzisiaj.

Budowla na Górze Wszystkich Świętych jest jedną z kilku wież widokowych w Sudetach Środkowych. Inne znajdują się na: Górze Świętej Anny, Kalenicy, Wielkiej Sowie, Włodzickiej Górze (odbudowana i ponownie otwarta w 2018 roku) oraz w Suszynie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieża stanęła staraniem sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego (Glatzer Gebirgsverein) ze Słupca. Wcześniej stała tam od 1889 r. drewniana miniwieża o wysokości 2,8 m – już wówczas miejsce było popularne wśród turystów. 12 czerwca 1913 r. położono kamień węgielny pod budowę nowej wieży i jeszcze w tym samym roku budowla została ukończona. Wieża otrzymała imię feldmarszałka Helmutha Karla von Moltke, którego rodzina, mająca siedzibę w Krzyżowej, wsparła finansowo budowę. Jego wizerunek umieszczono na płaskorzeźbie nad wejściem. W latach 80. XX wieku wieża zaczęła powoli popadać w ruinę. Zawalił się wówczas balkonik i schody. Po pewnym czasie wieżę częściowo odrestaurowano, naprawiając schody i dach (balkoniku nadal nie ma).

Wieżę widać wyraźnie od strony północno-wschodniej i z części Słupca. Droga do niej prowadzi z ul. Radkowskiej w Słupcu (szosa Słupiec-Ścinawka Średnia). Z galerii wieży widoczna jest szeroka panorama ziemi kłodzkiej z Masywem Śnieżnika, Górami Stołowymi, Górami Suchymi, Sowimi i Bardzkimi. Dalej widać również Czechy (Broumowskie Ściany), a przy sprzyjających warunkach pogodowych także Śnieżkę w Karkonoszach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]