Przejdź do zawartości

Ferdynand II Medyceusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ferdynand II de’ Medici
Ilustracja
Ferdynand II de’ Medici
Wizerunek herbu
podpis
Wielki książę Toskanii
Okres

od 28 lutego 1621
do 23 maja 1670

Dane biograficzne
Dynastia

Medyceusze

Data i miejsce urodzenia

14 lipca 1610
Florencja

Data i miejsce śmierci

23 maja 1670
Florencja

Miejsce spoczynku

bazylika Świętego Wawrzyńca, Florencja

Ojciec

Kosma II

Matka

Maria Magdalena Austriaczka

Żona

Wiktoria della Rovere

Dzieci

Cosimo,
? (syn),
Kosma III,
Franciszek Maria

Ferdynand II Medycejski (ur. 14 lipca 1610 we Florencji, zm. 23 maja 1670 tamże) – wielki książę Toskanii z dynastii Medyceuszy w latach od 1621 do 1670.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się jako najstarszy syn (drugie dziecko) wielkiego księcia Toskanii Kosmy II i jego żony wielkiej księżnej Marii Magdaleny. Na tron wstąpił po śmierci ojca 28 lutego 1621. Do 1628 regencję w jego imieniu sprawowały matka oraz babka wielka księżna Krystyna. W wieku siedemnastu lat odbył podróż po Europie. Mimo iż już rok później objął w księstwie samodzielne rządy aż do 1637 roku pozostawał pod wpływem swej babki wielkiej księżnej Krystyny Lotaryńskiej.

Pierwszym wyzwaniem z jakim musiał się zmierzyć młody książę była epidemia, która przetoczyła się przez jego kraj w 1630 roku zmniejszając liczbę ludności o 10% i powodując poważne trudności gospodarcze. W przeciwieństwie do toskańskiej arystokracji Ferdynand i jego bracia pozostali w mieście co znacznie wpłynęło na popularność księcia. W 1633 roku jego matka i babka zaaranżowały jego ślub z wnuczką księcia Urbino Franciszka Marii II Wiktorią della Rovere. Dwójka ich synów dożyła wieku dorosłego: Kosma urodzony w 1642 roku i Franciszek Maria urodzony w roku 1660. Ten drugi był owocem krótkiego pojednania małżonków po tym jak po urodzeniu Kosmy księżna nakryła biseksualnego męża w łóżku z hrabią Brutusem della Molera.

Wielki książę miał obsesję na punkcie nowych technologii, był posiadaczem kilku wilgotnościomierzów, barometrów, termometrów i teleskopów zainstalowanych w Pałacu Pittich. W 1657 kardynał Leopold Medyceusz, młodszy brat Ferdynanda założył we Florencji jedno z pierwszych w Europie towarzystw naukowych Accademio del Cimento.

Na po podstawie pomysłu Galileusza Ferdynand II skonstruował w 1641 roku pierwszy termometr cieczowy, a w 1654 roku przyczynił się do powstania pierwszej międzynarodowej sieci pomiarowej pogody (sieć florentyńska)[1].

W czasie rządów Ferdynanda II Toskania była zaangażowana w wojny o Castro i zadała klęskę siłom papieża Urbana VIII w 1643 roku (był to ostatni konflikt zbrojny w którym Wielkie Księstwo Toskanii brało udział). Po spłaceniu najemników skarb był tak pusty, że państwo nie było w stanie spłacać odsetek od obligacji skarbowych. Stopa procentowa została obniżona do 0,75%. Gospodarka stała się tak niewydolna że handel wymienny odbywał się głównie na targowiskach wiejskich.

Książę zmarł 23 maja 1670 roku na apopleksję i obrzęk. Został pochowany w nekropolii Medyceuszy w bazylice Świętego Wawrzyńca we Florencji.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

26 września 1633 poślubił Vittorię della Rovere. Para miała czterech synów:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]