Filozofia Zachodu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Filozofia Zachodu lub filozofia europejska – myśl filozoficzna cywilizacji zachodniej. Termin stosowany dla odróżnienia od stanowiącej inną specjalność naukową[1] filozofii Wschodu (indyjskiej oraz chińskiej). Filozofia europejska zaczęła kształtować się około VI wieku p.n.e. w starożytnej Grecji i w XXI w. dalej się rozwija[2].

Początki filozofii europejskiej[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Historia filozofii.

Korzenie filozofii europejskiej sięgają starożytnej Grecji. Za pierwszego greckiego filozofa uważa się Talesa z Miletu, który nieusatysfakcjonowany mitologicznym wyjaśnieniem powstania świata próbował wyjaśnić to zagadnienie w sposób naukowy. Tales uważał, że wszystko powstało z wody, podczas gdy jego poprzednicy mówili o bóstwach wody (Okeanosie i Tetydzie)[3].

Tak zwany pierwszy okres filozofii starożytnej (w którym działali m.in. jońscy filozofowie przyrody, eleaci czy Heraklit) był typowym okresem powstania i rozwoju filozofii i nie obejmował wielu zagadnień, skupiając się głównie na kosmologii. Inne zagadnienia (psychologia, epistemologia, estetyka, etyka) zostały potraktowane ubocznie. Filozofia nie korzystała wówczas z pomocy nauk szczegółowych (które nie istniały), a czasem je zastępowała[4]. W tzw. okresie klasycznym za sprawą takich filozofów jak Platon, Sokrates czy Arystoteles myśl filozoficzna rozwinęła się.

Dyscypliny filozofii europejskiej[edytuj | edytuj kod]

Filozofowie zachodni często dzielili filozofię na poddyscypliny. Tradycyjny podział filozofii na etykę, fizykę i logikę został dokonany przez stoików[5][6].

Współcześnie głównymi działami filozofii są metafizyka, epistemologia, etyka i estetyka (ostatnie dwie składają się na aksjologię). Logika jest czasami włączana jako dział filozofii, a czasami traktowana jako odrębna nauka.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tatarkiewicz: Historia filozofii. s. 10.Sprawdź autora:1.
  2. Tatarkiewicz: Historia filozofii. s. 15.Sprawdź autora:1.
  3. Tatarkiewicz: Historia filozofii. s. 24.Sprawdź autora:1.
  4. Tatarkiewicz: Historia filozofii. s. 22.Sprawdź autora:1.
  5. Tatarkiewicz: Historia filozofii. s. 145, 148.Sprawdź autora:1.
  6. Stoicism (ang.). plato.stanford.edu, 1996-04-15. [dostęp 2012-02-29].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]