Język grenlandzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
kalaallisut
Obszar  Grenlandia,  Dania
Liczba mówiących ok. 54 000
Klasyfikacja genetyczna języki eskimo-aleuckie
języki eskimoskie
•• języki inuickie
••• kalaallisut
Pismo/alfabet łacińskie
Status oficjalny
język urzędowy  Grenlandia
Regulowany przez Oqaasileriffik
Ethnologue 1 narodowy
Kody języka
Kod ISO 639-1, ISO 639-1 kl
Kod ISO 639-2, ISO 639-2 kal
Kod ISO 639-3 kal
IETF kl
Glottolog kala1399
Ethnologue kal
GOST 7.75–97 эсм 843
WALS grw
SIL KAL
Występowanie
Idioma groenlandés.png
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.
Słownik {{{z języka}}}-polski, polsko-grenlandzki online

Język grenlandzki (gren. kalaallisut) – polisyntetyczny język aglutynacyjny należący do rodziny języków eskimo-aleuckich, używany na Grenlandii. Jest czasem uznawany za jeden z wariantów języka inuktitut. Ma trzy główne dialekty: Avanersuaq (północna Grenlandia), Tunu (wschodnia Grenlandia) i Kitaa (zachodnia Grenlandia).

Rolę języka standardowego pełni dialekt zachodniogrenlandzki z okolic Sisimiut, Maniitsoq i Nuuk. Mimo że dialekt ten wykazuje pewne odrębności względem innych, można się nim porozumieć także na wschodzie Grenlandii, a nawet w Qaanaaq (Thule). Ponadto na Grenlandii jest wydawanych kilka gazet w tym języku, a publiczna rozgłośnia KNR nadaje w nim programy radiowe i telewizyjne. Aby zapobiec wymarciu języka grenlandzkiego, uczy się go w tamtejszych szkołach.

Dwujęzyczny znak po duńsku (wyżej) i grenlandzku (niżej).

Fonologia[edytuj | edytuj kod]

Samogłoski[edytuj | edytuj kod]

Przed spółgłoską języczkową ([q] albo [ʁ]) fonem /i/ jest realizowany jako [e] albo [ɛ], a /u/ jako [o] albo [ɔ]. Ta alternacja ma odwzorowanie we współczesnej standardowej ortografii: przed <q> i <r> litera <e> oznacza fonem /i/, a <o> – fonem /u/.

Samogłoski podwójne są wymawiane jako dwie mory, fonologicznie są więc sekwencjami samogłosek, nie długimi samogłoskami, zapisywane są jednak za pomocą dwóch samogłosek. Nie ma akcentu wyrazowego jako takiego, ale sylaby ciężkie (z podwójną samogłoską albo przed zbitką spółgłosek) brzmią jak akcentowane. Niektóre rodzaje intonacji również brzmią jak akcentowanie.

Spółgłoski[edytuj | edytuj kod]

Symbol pomiędzy ukośnikami // oznacza fonem, a następująca po nim litera to zapis tego fonemu według nowej standardowej ortografii języka grenlandzkiego z 1973.

  Wargowa Dziąsłowa Podniebienna Miękkopodniebienna Języczkowa
Zwarta /p/ - p /t/ - t /k/ - k /q/ - q
Szczelinowa /v/ - v~f[1] /s/ - s /ɣ/ - g
Nosowa /m/ - m /n/ - n /ŋ/ -  ng
Płynna /l/ - l ~ /ɬ/ -  ll /ʁ/ - r
Półotwarta /j/ - j

Fonologia języka grenladzkiego odróżnia się od fonologii innych języków inuickich swoją asymilacją fonetyczną. Przykład: Jedno z najszerzej znanych słów w Inukitut to iglu ("dom"); jego odpowiednik zaś w grenlandzkim to illu – inuktitucka zbitka /gl/ została zasymilowana do bezdźwięcznej spółgłoski bocznej.

Gramatyka[edytuj | edytuj kod]

Język grenlandzki, podobnie jak inne języki inuickie, ma charakter polisyntetyczny i ergatywny. Niemal brak w nim słów złożonych, składa się głównie ze słów pochodnych.

Grenlandzki posiada czasowniki przechodnie i nieprzechodnie. Rozróżnia cztery osoby (pierwszą, drugą, trzecią i obwiatyw), dwie liczby (pojedynczą i mnogą; bez podwójnej, właściwej językowi inuktitut), osiem trybów (oznajmujący, imiesłów, rozkazujący, optativus i trzy rodzaje łączącego), dziesięć przypadków (absolutivus, ergativus, equativus, narzędnik, miejscownik, allativus, ablativus, prolativus; dla niektórych rzeczowników też mianownik i biernik).

Ortografia[edytuj | edytuj kod]

Wygląd litery ĸ w grenlandzko-duńskim słowniku z 1926 r.

W przeciwieństwie do kanadyjskich języków eskimo-aleuckich język grenlandzki jest zapisywany alfabetem łacińskim, a nie alfabetem inuktitut (odmianą sylabariusza kanadyjskiego). Specjalna litera, Kra (ĸ), była używana, dopóki reforma ortograficzna z 1973 nie zastąpiła jej literą q[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. <f> to sposób zapisania ubezdźwięcznionej geminaty /vv/.
  2. greenlandic (PDF)