Flaga Danii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Danii
Dannebrog
Flaga i bandera cywilna
Flaga i bandera cywilna
Informacje
W użyciu

Cywilna flaga i bandera

Proporcje

28:37

Wprowadzona

1219

Opis flagi

Biały krzyż skandynawski na czerwonym płacie.

Warianty
Flaga Danii
W użyciu

Flaga państwowa i wojenna oraz bandera państwowa Flaga i bandera wojenna, państwowa

Proporcje

56:107

Flaga Danii
W użyciu

Bandera wojenna Bandera wojenna

Proporcje

7:17

Karta 55v z Herbarza Geldrii (koniec XIV w.) z najstarszym znanym kolorowym wizerunkiem Dannebrog.

Flaga Danii lub Dannebrog – jeden z symboli państwowych Królestwa Danii.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Flaga Danii jest czerwonym prostokątem z białym krzyżem skandynawskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest ona jedną z najstarszych nieprzerwanie używanych flag suwerennych państw na świecie. Jej początki datuje się na pierwszą połowę XIII wieku[1].

Istnieje wiele teorii na temat jej pochodzenia. Najbardziej znana wiąże ją z bitwą pod Lyndanisse (niedaleko dzisiejszego Tallinna[2]), która miała miejsce 15 czerwca 1219 w czasie krucjaty liwońskiej duńskiego króla Waldemara II do Estonii[3]. Wówczas miała być użyta po raz pierwszy. Według legendy flaga miała ukazać się na niebie Waldemarowi II, a w krytycznym momencie spaść z nieba w ręce modlącego się arcybiskupa duńskiego. Inna teoria głosi, że użyto ją dopiero na pogrzebie Waldemara II w 1241 roku[1].

Historycy łączą ją również z chorągwiami krzyżowców. Takiej samej bandery używali Zakon Maltański (joannici) oraz wyruszający na krucjaty niemieccy rycerze (wojenna chorągiew Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Reichssturmfahne[4]). Jest jednym z wariantów często używanej w średniowieczu chorągwi z krzyżem św. Jerzego i w takiej samej kolorystyce pojawiła się po obu stronach w bitwie pod Grunwaldem. Przesunięcie krzyża było wówczas modne, o czym świadczą również chorągwie krzyżackie (zob. Banderia Prutenorum)[1].

Najstarszy znany kolorowy wizerunek Dannebrog znajduje się w Herbarzu Geldrii datowanym na ok. 1340–1370, gdzie ma kształt kwadratowy. Można ją też dostrzec, z centralnym krzyżem, na pieczęci Eryka Pomorskiego jako króla unii kalmarskiej z 1398 r. Przesunięty krzyż nie był regułą. Jeszcze do XVIII wieku używano krzyża centralnego, często na fladze kwadratowej. Przez cały czas Dannebrog był używany w najróżniejszych wariantach, czasem z krzyżem skandynawskim, czasem z krzyżem pośrodku (jak w fladze Szwajcarii), czasem na prostokątnej, a czasem kwadratowej fladze[1].

Oficjalnie po raz pierwszy Dannebrog wyznaczono jako symbol duńskiej marynarki wojennej w 1625 roku (w kształcie jaskółczego ogona), w 1748 roku dla statków handlowych (najprawdopodobniej prostokątny), a w 1854 roku stał się oficjalnie flagą narodową Danii (wersja z krzyżem skandynawskim).

W XIX wieku duński sztandar, nazywany Dannebrog (z fryzyjskiego dan = "czerwony" + z dolnoniemieckiego brog = "tkanina, płótno") był popularny również w innych krajach Skandynawii i stał się wzorem dla flag: Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji, a także Wysp Owczych, Wysp Alandzkich i Szetlandów (zob. krzyż skandynawski).

Flaga posiada różne wersje, a ich używanie jest ściśle regulowane prawem. Duńczycy w sposób szczególny przywiązani są do swego symbolu, który towarzyszy im w czasie różnych świąt i uroczystości prywatnych (np. Boże Narodzenie, urodziny).

Konstrukcja i wymiary[edytuj | edytuj kod]

1 maja 1893 zostały ustalone maksymalne proporcje flagi jako 28:37, ale nie odwołano ani nie zastąpiono proporcji 28:34 ustalonych 11 lipca 1748.

Proporcje flagi Danii wynoszą więc 12:4:18-21 w poziomie i 12:4:12 w pionie.

Zwymiarowana flaga Danii

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Dänemark - Flagge in Lexikon und Shop, www.flaggenlexikon.de [dostęp 2021-10-12].
  2. Tarcza herbu mniejszego tego miasta przedstawia także biały krzyż na czerwonym tle.
  3. 800 years of Dannebrog | The story of the Danish flag, Denmark.dk [dostęp 2021-10-13] (ang.).
  4. Holy Roman Empire Military Flags, www.crwflags.com [dostęp 2021-10-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]