Flaga Saint Lucii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Saint Lucii
Flaga Saint Lucii
Informacje
Proporcje

1:2

Wprowadzona

1 marca 1967
22 lutego 1979

Flaga Saint Lucia została przyjęta 1 marca 1967 roku, jednak do czasu uzyskania niepodległości 22 lutego 1979 roku złoty trójkąt na fladze był niższy. Od tego czasu zmieniały się tylko odcienie kolorów.

Wygląd flagi[edytuj | edytuj kod]

Obecnie flaga ma błękitne tło, na którym znajdują się złoty trójkąt równoramienny, nad nim czarny grot od strzały z białą obwódką. Proporcje flagi wynoszą 1:2 (wysokość / szerokość)

Symbolika kolorów:

  • błękitny – otaczający wyspę ocean oraz wierność
  • złoty – blask słońca oraz pomyślność
  • czarny i biały – harmonijne współistnienie ras, aczkolwiek więcej czerni oznacza dominację kultury czarnych mieszkańców nad kulturą europejską.

Trójkąty na fladze przypominają szczyty Pitons, wznoszące się ponad ocean, najwyższe na wyspie, które są jej rozpoznawalnymi symbolami.

Flagi kolonialne[edytuj | edytuj kod]

Na fladze obowiązującej w latach 1875-1937 na granatowym tle w kantonie znajdował się tzw. Union Jack (czyli flaga Wielkiej Brytanii), do której należała wyspa. Po prawej stronie znajdował się dysk, przedzielony dwiema częściami. W górnej części (zajmującej 3/4 powierzchni dysku) znajdowała się panorama wyspy od zachodniej strony. W dolnej części na białym tle znajdowało się motto: "Statio Haud Malefida Carinis" ("Bezpieczna przystań dla statków")

W latach 1939-1967 zmieniono wygląd prawej części flagi. Zamiast dysku (pojawia się on tylko na nieoficjalnej wersji) znajduje się czarny herb z krzyżem złożonym z bambusowych gałązek. W pierwszym (górnym lewym) i czwartym (dolnym prawym) polu znajdowała się heraldyczna róża, a w drugim i trzecim tzw. fleur-de-lis (kwiat lilii). Krzyż, róża i fleur-de-lis miały kolor złoty.