Francisco Sá Carneiro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Francisco Manuel Lumbrales
de Sá Carneiro

Francisco Sá Carneiro
Sá Carneiro.jpg
Data i miejsce urodzenia 19 lipca 1934
Porto
Data i miejsce śmierci 4 grudnia 1980
Camerate
111. premier Portugalii
Okres od 3 stycznia 1980
do 4 grudnia 1980
Przynależność polityczna Partia Socjaldemokratyczna
Poprzednik Maria de Lourdes Pintasilgo
Następca Diogo Freitas do Amaral
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Wieży i Miecza (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Chrystusa Krzyż Wielki Orderu Wolności (Portugalia)

Francisco Manuel Lumbrales de Sá Carneiro (ur. 19 lipca 1934 w Porto, zm. 4 grudnia 1980 w Camerate) – portugalski prawnik i polityk, premier Republiki (1980).

Życiorys[edytuj]

Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu w Lizbonie. Prowadził praktykę adwokacką, kierował pismem prawniczym oraz współpracował z tygodnikiem „Expresso”. W grudniu 1969 został wybrany do parlamentu z listy partii rządzącej, ale dystansował się od dyktatorskich rządów Marcelo Caetano i zorganizował liberalną grupę deputowanych liczącą 8 osób. W lutym 1973 na znak protestu wobec braku demokratycznych przemian złożył mandat parlamentarny.

Po rewolucji kwietniowej 1974 znalazł się w gronie założycieli ugrupowania katolickich liberałów: Partii Ludowo-Demokratycznej, której został sekretarzem generalnym. Po przekształceniu partii w Partię Socjaldemokratyczną (1977) i konflikcie w kierownictwie odszedł ze stanowiska sekretarza generalnego, ale już na kolejnym zjeździe partii w lipcu 1978 został wybrany na przewodniczącego.

Zasiadał w rządzie od maja do lipca 1974 jako minister bez teki. W grudniu 1979 został desygnowany na stanowisko premiera, urząd objął w styczniu 1980. Prowadził partię oraz całą koalicję rządową (pod nazwą Sojusz Demokratyczny, w skład którego weszły także Centrum Demokratyczno-Społeczne i Ludowa Partia Monarchistyczna) w zwycięskich wyborach parlamentarnych w październiku 1980. Dwa miesiące potem zginął w wypadku lotniczym. Po jego śmierci osłabło znaczenie Sojuszu Demokratycznego i walkę o reelekcję wygrał prezydent António Ramalho Eanes, pokonując kandydata Sojuszu A. Soaresa Corneiro.