António Costa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
António Costa
António Costa 2014 (cropped).jpg
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1961
Lizbona
Premier Portugalii
Okres od 26 listopada 2015
Przynależność polityczna Partia Socjalistyczna
Poprzednik Pedro Passos Coelho
Burmistrz Lizbony
Okres od 2007
do 2015
Przynależność polityczna Partia Socjalistyczna
Poprzednik Carmona Rodrigues
Następca Fernando Medina
Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

António Luís Santos da Costa (ur. 17 lipca 1961 w Lizbonie) – portugalski polityk i prawnik, minister, poseł i eurodeputowany. Od 2007 do 2015 burmistrz Lizbony, od 2014 sekretarz generalny Partii Socjalistycznej, od 2015 premier Portugalii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Lizbonie. Zaangażował się w młodości w działalność Partii Socjalistycznej. Staż zawodowy odbywał w biurze późniejszego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. W latach 80. kierował organizacją studencką oraz jej organem prasowym. Zawodowo praktykował jako adwokat.

Zasiadał w radzie miejskiej Lizbony, a od 1991 sprawował mandat posła do Zgromadzenia Republiki. W rządach socjalistów pełnił funkcję sekretarza stanu ds. parlamentarnych, następnie w latach 1995–1997 ministra ds. parlamentarnych. Później przez dwa lata był ministrem sprawiedliwości, wreszcie od 1999 do 2002 ministrem stanu. Po odejściu z rządu kierował frakcją deputowanych Partii Socjalistycznej.

W wyborach w 2004 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Był członkiem Grupy Socjalistycznej i wiceprzewodniczącym PE[1]. W 2005 zrezygnował z zasiadania w Europarlamencie w związku z objęciem urzędu ministra spraw wewnętrznych w gabinecie José Sócratesa.

Z administracji rządowej odszedł w 2007 w związku z wyborem na stanowisko burmistrza Lizbony. Reelekcję uzyskał w 2009. W 2014 został liderem portugalskich socjalistów. Urząd burmistrza portugalskiej stolicy sprawował do kwietnia 2015, gdy zrezygnował, by skupić się na prowadzeniu kampanii wyborczej[2]. W wyborach w październiku tego samego roku socjaliści ulegli centroprawicowej koalicji, António Costa uzyskał natomiast mandat posła do Zgromadzenia Republiki.

Lider socjalistów odmówił wsparcia mniejszościowego rządu Pedra Passosa Coelho. Sam uzyskał wsparcie ze strony ugrupowań eurosceptycznych i komunistycznych – Bloku Lewicy oraz Unitarnej Koalicji Demokratycznej, z którymi przegłosował wotum nieufności dla gabinetu centroprawicy[3]. 24 listopada został desygnowany na urząd premiera[4], a dwa dni później zaprzysiężony wraz z ministrami swojego mniejszościowego rządu[5].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2012 odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]