António Costa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
António Costa
António Costa 2014 (cropped).jpg
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1961
Lizbona
Burmistrz Lizbony
Okres od 2007
do 2015
Przynależność polityczna Partia Socjalistyczna
Poprzednik Carmona Rodrigues
Następca Fernando Medina
Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

António Luís Santos da Costa (ur. 17 lipca 1961 w Lizbonie) – portugalski polityk i prawnik, były minister, poseł i eurodeputowany. Od 2007 do 2015 burmistrz Lizbony, od 2014 sekretarz generalny Partii Socjalistycznej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Lizbonie. Zaangażował się w młodości w działalność Partii Socjalistycznej. Staż zawodowy odbywał w biurze późniejszego prezydenta Portugalii, Jorge Sampaio. W latach 80. kierował organizacją studencką oraz jej organem prasowym. Zawodowo praktykował jako adwokat.

Zasiadał w radzie miejskiej Lizbony, a od 1991 sprawował mandat posła do Zgromadzenia Republiki. W rządach socjalistów pełnił funkcję sekretarza stanu ds. parlamentarnych, następnie w latach 1995–1997 ministra ds. parlamentarnych. Później przez dwa latach był ministrem sprawiedliwości, wreszcie od 1999 do 2002 ministrem stanu. Po odejściu z rządu kierował frakcją deputowanych Partii Socjalistycznej.

W wyborach w 2004 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Był członkiem Grupy Socjalistycznej i wiceprzewodniczącym PE[1]. W 2005 zrezygnował z zasiadania w europarlamencie w związku z objęciem urzędu ministra spraw wewnętrznych w gabinecie José Sócratesa.

Z administracji rządowej odszedł w 2007 w związku z wyborem na stanowisko burmistrza Lizbony. Reelekcję uzyskał w 2009. W 2014 został liderem portugalskich socjalistów. Urząd burmistrza portugalskiej stolicy sprawował do kwietnia 2015, gdy zrezygnował, by skupić się na prowadzeniu kampanii wyborczej[2]. W wyborach w październiku tego samego roku socjaliści ulegli centroprawicowej koalicji, António Costa uzyskał natomiast mandat posła do Zgromadzenia Republiki.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2012 odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski[3].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]