Fulvio Valbusa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fulvio Valbusa
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 15 lutego 1969
Werona, Włochy
Debiut w PŚ 4.01 1992, Kawgołowo
(36 miejsce – 30 km)
Pierwsze punkty w PŚ 11.10 1992, Cogne
(4 miejsce – 15 km)
Pierwsze podium w PŚ 2.02 1996, Seefeld
(2 miejsce – 10 km)
Pierwsze zwycięstwo w PŚ 16.12 1997, Val di Fiemme (15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Włochy
Igrzyska olimpijskie
złoto Turyn 2006 Sztafeta
srebro Nagano 1998 Sztafeta
Mistrzostwa świata
srebro Oberstdorf 2005 15 km s.dowolny
brąz Thunder Bay 1995 Sztafeta
brąz Trondheim 1997 Sztafeta
brąz Ramsau 1999 25 km łączony
brąz Ramsau 1999 Sztafeta
Mistrzostwa świata juniorów
srebro Saalfelden 1988 30 km
Puchar Świata
FIS Crystal Globe.svg 3. miejsce
1996/1997
Puchar Świata (sprint)
FIS Crystal Globe.svg 2. miejsce
1996/1997
Odznaczenia
Komandor Orderu Zasługi Republiki Włoskiej
Zakończenie kariery: 2006 r.

Fulvio Valbusa (ur. 15 lutego 1969 r. w Weronie) – włoski biegacz narciarski, dwukrotny medalista olimpijski, pięciokrotny medalista mistrzostw świata.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Na igrzyskach olimpijskich zadebiutował w 1992 r. podczas igrzysk w Albertville, gdzie zajął 17 miejsce w biegu na 30 km techniką klasyczną. Na igrzyskach w Lillehammer jego największym osiągnięciem było 22 miejsce w biegu pościgowym na 25 km. Na igrzyskach olimpijskich w Nagano zdobył swój pierwszy medal olimpijski zajmując wraz z Marco Albarello, Fabio Majem i Silvio Faunerem drugie miejsce w sztafecie 4x10 km. Z igrzysk w Salt Lake City nie przywiózł żadnego medalu, najlepszym wynikiem było 18 miejsce w biegu łączonym na 20 km. Swój drugi olimpijski medal Valbusa wywalczył na igrzyskach w Turynie, gdzie razem z Giorgio Di Centą, Pietro Pillerem Cottrerem i Cristianem Zorzim zwyciężył w biegu sztafetowym 4x10 km.

W 1993 r. wystartował na mistrzostwach świata w Falun, które były jego pierwszymi mistrzostwami. Zajął tam 19 miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną, a w biegu pościgowym na 25 km był jedenasty. Dwa lata później, na mistrzostwach w Thunder Bay był 16 na obu tych dystansach, a razem z Albarello, Majem i Faunerem zdobył brązowy medal w sztafecie 4x10 km. Na mistrzostwach w Trondheim Valbusa uzyskiwał dobre wyniki indywidualnie zajmując 5 miejsce w biegu pościgowym na 25 km i biegu na 30 km techniką dowolną, a w biegu na 10 km stylem klasycznym był szósty. Ponadto włoska sztafeta 4x1 km z Valbusą w składzie ponownie zdobyła brązowy medal. Mistrzostwa świata w Ramsau przyniosły mu brązowe medale w sztafecie 4x10 km oraz w biegu pościgowym na 25 km. Najlepszym wynikiem Valbusy na mistrzostwach w Lahti było ósme miejsce w biegu łączonym na 20 km. Na kolejnych mistrzostwach rozgrywanych w Val di Fiemme zajmował odległe miejsca. Na mistrzostwach świata w Oberstdorfie zdobył swój ostatni medal zajmując drugie miejsce w biegu na 15 km techniką dowolną, przegrywając jedynie z Pietro Pillerem Cottrerem.

W 1988 roku wystąpił na mistrzostwach świata juniorów w Saalfelden, gdzie był drugi w biegu na 30 km stylem dowolnym[1]. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Vang był między innymi czwarty w sztafecie oraz dwudziesty w biegu na 10 km[2].

Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 1996/1997, kiedy to zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji sprintu był drugi. W 2006 r. zakończył karierę po czternastu sezonach startów w PŚ. Jego siostra Sabina Valbusa również uprawia biegi narciarskie.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
17. 10 lutego 1992 Francja Albertville 30 km stylem klasycznym 1:22:27,8 +3:39,3 Norwegia Vegard Ulvang
29. 17 lutego 1994 Norwegia Lillehammer 10 km stylem klasycznym 24:20,1 +2:06,1 Norwegia Bjørn Dæhlie
22. 19 lutego 1994 Norwegia Lillehammer 10 km + 15 km pościgowy 1:00:08,8 +4:27,5 Norwegia Bjørn Dæhlie
5. 9 lutego 1998 Japonia Nagano 30 km stylem klasycznym 1:33:55,8 +3:35,3 Finlandia Mika Myllylä
11. 12 lutego 1998 Japonia Nagano 10 km stylem klasycznym 27:24,5 +52,5 Norwegia Bjørn Dæhlie
5. 14 lutego 1998 Japonia Nagano 10 km + 15 km pościgowy 1:07:01,7 +47,4 Norwegia Thomas Alsgaard
2.Silver medal.svg 17 lutego 1998 Japonia Nagano Sztafeta 4x10 km [3] 1:40:55,7 +0,2  Norwegia
5. 22 lutego 1998 Japonia Nagano 50 km stylem dowolnym 2:05:08,2 +1:36,1 Norwegia Bjørn Dæhlie
31. 12 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City 15 km stylem klasycznym 37:07,4 +2:43,2 Estonia Andrus Veerpalu
18. 14 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City 2x10 km łączony 49:48,9 +1:10,8 Norwegia Thomas Alsgaard
Norwegia Frode Estil
27. 19 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City Sprint stylem dowolnym 2:56,9 - Norwegia Tor Arne Hetland
12. 17 lutego 2006 Włochy Turyn 15 km stylem klasycznym 38:01,3 +1:17,5 Estonia Andrus Veerpalu
1.Gold medal.svg 19 lutego 2006 Włochy Turyn Sztafeta 4x10 km[4] 1:43:45,7 - -
30. 26 lutego 2006 Włochy Turyn 50 km stylem dowolnym 2:06:11,8 +1:10,7 Włochy Giorgio Di Centa

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
19. 22 lutego 1993 Szwecja Falun 10 km stylem klasycznym 24:51,6 +1:10,9 Norwegia Sture Sivertsen
11. 24 lutego 1993 Szwecja Falun 10 km + 15 km pościgowy 1:01:45,0 +2:01,0 Norwegia Bjørn Dæhlie
Kazachstan Władimir Smirnow
16. 11 marca 1995 Kanada Thunder Bay 10 km stylem klasycznym 24:52,3 +1:28,4 Kazachstan Władimir Smirnow
16. 13 marca 1995 Kanada Thunder Bay 10 km + 15 km pościgowy 1:06:19,5 +2:10,7 Kazachstan Władimir Smirnow
3.FIS bronze medal.png 17 marca 1995 Kanada Thunder Bay Sztafeta 4x10 km [5] 1:34:27,1 +2:01,3  Norwegia
5. 21 lutego 1997 Norwegia Trondheim 30 km stylem dowolnym 1:06:28,2 +1:07,5 Rosja Aleksiej Prokurorow
6. 24 lutego 1997 Norwegia Trondheim 10 km stylem klasycznym 23:41,8 +55,7 Norwegia Bjørn Dæhlie
5. 25 lutego 1997 Norwegia Trondheim 10 km + 15 km pościgowy 1:00:11,1 +1:13,3 Norwegia Bjørn Dæhlie
3.FIS bronze medal.png 28 lutego 1997 Norwegia Trondheim Sztafeta 4x10 km [6] 1:37:06,1 +2:50,8  Norwegia
DNF 2 marca 1997 Norwegia Trondheim 50 km stylem klasycznym 2:16:37,5 - Finlandia Mika Myllylä
4. 19 lutego 1999 Austria Ramsau 30 km stylem dowolnym 1:15:26,2 +1:09,7 Finlandia Mika Myllylä
10. 22 lutego 1999 Austria Ramsau 10 km stylem klasycznym 24:19,2 +46,4 Finlandia Mika Myllylä
3.FIS bronze medal.png 23 lutego 1999 Austria Ramsau 10 km + 15 km pościgowy 1:05:54,9 +22,7 Norwegia Thomas Alsgaard
3.FIS bronze medal.png 26 lutego 1999 Austria Ramsau Sztafeta 4x10 km [7] 1:35:07,5 +1:30,6  Austria
15. 28 lutego 1999 Austria Ramsau 50 km stylem klasycznym 2:18:08,7 +5:57,6 Finlandia Mika Myllylä
26. 15 lutego 2001 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 39:26,0 +2:18,4 Szwecja Per Elofsson
8. 17 lutego 2001 Finlandia Lahti 2x10 km łączony 47:15,5 +45,9 Szwecja Per Elofsson
6. 22 lutego 2001 Finlandia Lahti Sztafeta 4x10 km [8] 1:36:42,5 +2:02,6  Norwegia
14. 25 lutego 2001 Finlandia Lahti 50 km stylem dowolnym 2:05:27,2 +6:05,7 Hiszpania Johann Mühlegg
48. 21 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem klasycznym 35:47,5 +2:42,5 Niemcy Axel Teichmann
10. 25 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km [9] 1:31:56,4 +2:03,2  Norwegia
18. 1 marca 2003 Włochy Val di Fiemme 50 km stylem dowolnym 1:54:25,3 +3:26,0 Czechy Martin Koukal
2.FIS silver medal.png 17 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 15 km stylem dowolnym 34:49,7 +11,1 Włochy Pietro Piller Cottrer
9. 20 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 2x15 km łączony 1:19:20,5 +48,0 Francja Vincent Vittoz
4. 24 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf Sztafeta 4x10 km [10] 1:39:04,4 +44,9  Norwegia

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
24. 3 lutego 1988 Austria Saalfelden 10 km stylem klasycznym 27:09,2 +1:40,6 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Gierman Karaczewski
2.FIS silver medal.png 7 lutego 1988 Austria Saalfelden 30 km stylem dowolnym 1:21:21,3 +45,9 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Karaczewski
40. 16 marca 1989 Norwegia Vang 30 km stylem dowolnym 1:25:09,0 +7:26,2 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Johann Mühlegg
20. 18 marca 1989 Norwegia Vang 10 km stylem klasycznym 28:00,4 +1:39,8 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Isupow
4. 19 marca 1989 Norwegia Vang Sztafeta 4x10 km [11] 1:55:56,0 +2:08,0  ZSRR

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca na podium chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Pozycja Strata Zwycięzca
1. 2 lutego 1996 Austria Seefeld 10 km stylem dowolnym 22:58,2 2 +12,9 Bjørn Dæhlie
2. 10 marca 1996 Szwecja Falun 15 km stylem klasycznym 1:00:16,3 2 +54,8 Władimir Smirnow
3. 7 grudnia 1996 Szwajcaria Davos 10 km stylem klasycznym 26:02,0 3 +14,9 Mika Myllylä
4. 14 grudnia 1996 Włochy Brusson 15 km stylem dowolnym 35:49,5 2 +39,4 Bjørn Dæhlie
5. 4 stycznia 1997 Rosja Kawgołowo 30 km stylem dowolnym 1:12:47,0 2 +42,1 Mika Myllylä
6. 16 grudnia 1997 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem dowolnym 37:04,3 1 - -
7. 23 lutego 1999 Austria Ramsau 10 km + 15 km pościgowy 1:05:54,9 3 +22,7 Thomas Alsgaard
8. 13 stycznia 2001 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 15 km stylem klasycznym 41:54,7 3 +1:12,2 Johann Mühlegg
9. 23 listopada 2002 Szwecja Kiruna 10 km stylem dowolnym 23:59,9 3 +9,6 Vincent Vittoz
10. 7 grudnia 2002 Szwajcaria Davos 15 km stylem dowolnym 36:05,9 3 +8,9 Mathias Fredriksson
11. 15 lutego 2003 Włochy Asiago 10 km stylem klasycznym 24:21,3 3 +26,4 Andrus Veerpalu
12. 6 lutego 2004 Francja La Clusaz 15 km stylem dowolnym 34:06,1 1 - -
13. 28 lutego 2004 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym 2:04:41,8 2 +55,7 René Sommerfeldt

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. cccski.com: oficjalne wyniki biegów na MŚJ 1988
  2. cccski.com: oficjalne wyniki biegów na MŚJ 1989
  3. Skład drużyny: Marco Albarello, Fulvio Valbusa, Fabio Maj, Silvio Fauner
  4. Skład drużyny: Fulvio Valbusa, Giorgio Di Centa, Pietro Piller Cottrer, Cristian Zorzi
  5. Skład drużyny: Fulvio Valbusa, Marco Albarello, Fabio Maj, Silvio Fauner
  6. Skład drużyny: Giorgio Di Centa, Silvio Fauner, Pietro Piller Cottrer, Fulvio Valbusa
  7. Skład drużyny: Giorgio Di Centa, Fabio Maj, Fulvio Valbusa, Silvio Fauner
  8. Skład drużyny: Fulvio Valbusa, Fabio Maj, Pietro Piller Cottrer, Cristian Zorzi
  9. Skład drużyny: Fabio Maj, Fulvio Valbusa, Pietro Piller Cottrer, Cristian Zorzi
  10. Skład drużyny: Giorgio Di Centa, Fulvio Valbusa, Pietro Piller Cottrer, Cristian Zorzi
  11. Skład drużyny: Fulvio Valbusa, Francesco Semenzato, Roberto De Zolt, Fabio Maj