Geografia Lesotho

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Główny artykuł: Lesotho.
Mapa Lesotho

Lesotho jest niewielkim państwem leżącym w Afryce Południowej i zarazem enklawą Republiki Południowej Afryki. Będąc obecnie królestwem, Lesotho uzyskało status autonomii wewnętrznej w 1965 roku, a rok później, stało się niepodległym państwem. Lesotho jest niekiedy nazywane "Szwajcarią Południowej Afryki"

Powierzchnia i granice[edytuj]

Powierzchnia – 30 355 km²

Będąc enklawą i zarazem krajem śródlądowym, Lesotho graniczy z Republiką Południowej Afryki, gdzie łączna długość granicy wynosi 909 km.

Skrajne punkty: północny 28°35'S, południowy 30°40'S, zachodni 27°03'E, wschodni 29°05'E. Kraj o owalnym kształcie ma średnią szerokość 150 km, a długość 200 km.

Budowa geologiczna i rzeźba[edytuj]

Lesotho jest górzystym krajem, gdzie średnia wysokość wynosi około 2000 m n.p.m. Praktycznie cały kraj pokryty jest obszarami górskimi, wysokogórskimi i płaskowyżami, wszystkie te formacje są poprzecinane głębokim dolinami. Doliny charakteryzują się dużą głębokością, a wiele skalnych ścian jest stromych. Niektóre skalne ściany osiągają 1000 metrów. Dna dolin są uformowane zostały przez płynące od wielu milionów lat rzeki.

Najwyższe obszary leżą we wschodniej części państwa, gdzie wiele masywów górskich przekracza 3000 m n.p.m. W Lesotho leżą najwyższe partie Gór Smoczych. Najwyższy szczyt kraju Thabana Ntlenyana liczy 3482 m n.p.m. Góry zbudowane są bazaltów pochodzących z triasu. Obszary w kierunku zachodnim stopniowo się obniżają i stają się mniej urozmaicone, stając się płaskowyżem. Te tereny leżące na średniej wysokości 2000 m n.p.m. zbudowane są głównie z piaskowców. Najniżej położone tereny wznoszą się na wysokość 1200 m n.p.m.

Zima w Górach Smoczych w Lesotho

Klimat[edytuj]

Ze względu na wysokość nad poziomem morza, Lesotho na całej swej powierzchni posiada chłodny, górski klimat, który zalicza się do strefy podzwrotnikowej. Z tego względu w kraju panują dość niskie temperatury. W najcieplejszym miesiącu styczniu wynoszą one od 17 °C na terenach wysokogórskich do 21 °C na niższych wysokościach. W lipcu, który jest miesiącem najchłodniejszym wynoszą one odpowiednio 3 °C do 7 °C. Zasadniczo zimą w Lesotho temperatury nie przekraczają 10 °C

Kraj jest podzielony na strefę wilgotną na wschodzie i suchą na zachodzie. Zachodnia część kraju posiada cechy kontynentalne. Średnie opady wynoszą od 500 do 600 mm. rocznie. Wschodnia część otrzymuje większe ilości deszczu, średnio jest to około 1000 mm. rocznie. W całym kraju występują duże dobowe wahania temperatur. W okresie zimowym występują częste przymrozki, w górach, ale też na niższych obszarach pojawiają się opady śniegu. W najwyższych partiach gór, śnieg utrzymuje się przez całą zimę.

Wody[edytuj]

Sieć rzeczna jest dosyć dobrze rozwiniętą. Występują liczne górskie rzeki i potoki. Wiele rzek posiada liczne spadki, to też Lesotho rozwija hydroenergetykę. Wszystkie cieki wodne spływają do Oranje, będącej główną rzeką w kraju.

 Zobacz też: Lista rzek w Lesotho.

Gleby[edytuj]

Gleby wyżyn wytworzone są z piaskowców (planosole) są dość ubogie. Na obszarach górzystych gleby, które są wytworzone z pokryw lawowych posiadają dobrą żyzność lecz są płytkie. W kraju występuje silna erozja gleb.

Płaskowyż w Lesotho

Flora[edytuj]

Szata roślinna jest uboga. Pierwotnie rosnące lasy górskie zostały niemal wycięte. Lesotho jest zdominowane przez trawiaste stepy i górskie łąki. Zachodnie obszary Lesotho miejscami mają półpustynny charakter, gdzie występują sucholubne gatunki traw i krzewów.

Fauna[edytuj]

Fauna tak jak szata roślinna jest uboga. Niemal zupełnie zostały wytrzebione żyjące kiedyś zwierzęta. W kraju istnieje tylko jeden park narodowy. Świat zwierzęcy reprezentują m.in.: antylopy, zebry, zające i różne gatunki ptaków i gadów.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  1. Encyklopedia Geograficzna Świata: Afryka. Wydawnictwo OPRES Kraków 1997 ​ISBN 83-85909-21-4

Linki zewnętrzne[edytuj]