Gereza angolańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gereza angolańska
Colobus angolensis
P. Sclater, 1860
Gereza angolańska
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Nadrząd łożyskowce
Rząd naczelne
Rodzina makakowate
Podrodzina gerezy
Rodzaj Colobus
Gatunek gereza angolańska
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Gereza angolańska (Colobus angolensis) – małpa wąskonosa z rodziny makakowatych.

Opis: Gereza angolańska ma czarne futro i czarną twarz otoczoną przez długie, białe pasma włosów, porastające również ramiona. W celu ochrony przed chłodem osobniki żyjące w górach mają gęstsze i dłuższe futro, niż te żyjące na nizinach. Długość ciała wynosi od 49 do 70 cm, nie licząc ogona o długości od 75 do 85 cm. Samce są zazwyczaj nieco większe od samic. Masa ciała dorosłego osobnika waha się od 9 do 20 kg.

Występowanie: Tropikalne lasy deszczowe wschodniej Nigerii, Kamerunu, wschodniego Gabonu, północnego Konga, północno-wschodniego Zairu, Ugandy, Rwandy, Etiopii, Kenii i północnej Tanzanii. Pomimo, że gatunek nazwano na cześć Angoli, jest to rzadkie zwierzę w tym kraju.

Biotop: Gerezy angolańskie zamieszkują gęste lasy deszczowe, zarówno nizinne jak i górskie do 3000 m.

Tryb życia: Gatunek ten prowadzi dzienny, nadrzewny tryb życia. Żyje w grupach liczących od 10 do 15 osobników, w których skład wchodzi najczęściej jeden dorosły samiec, 6 samic oraz ich młode. Gerezy angolańskie żyją do 20 lat na wolności i 30 w niewoli.

Pokarm: Dieta gerez angolańskich składa się w dwóch trzecich z liści, a w jednej trzeciej z owoców i pestek. Czasem jedzą też korę drzew i kiełki.

Rozród: Samce najczęściej osiągają dojrzałość płciową w wieku 4, a samice 2 lat. Okres ciąży trwa od 147 do 178 dni. Najczęściej rodzi się jedno młode, ale zdarzają się też bliźniaki. Małe rodzą się białe, dopiero w wieku 3 miesięcy uzyskują ubarwienie charakterystyczne dla osobników dorosłych.

Ochrona: Gerezy angolańskie są wrażliwe na wszelkie zmiany w siedliskach, wiele z nich ginie podczas polowań. Nie są obecnie zagrożone wyginięciem, choć liczba osobników tego gatunku stale spada.

Przypisy

  1. Colobus angolensis. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Thompson B.: Colobus angolensis (ang.). (On-line), Animal Diversity Web, 2002. [dostęp 31 grudnia 2008].
  2. Sean Flannery: Angolan Black-and-white Colobus Monkey (Colobus angolensis) (ang.). The Primata. [dostęp 31 grudnia 2008].
  3. Colobus angolensis. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) <www.iucnredlist.org>. (ang.) [dostęp 31 grudnia 2008]