Gmina Siedliska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gmina Siedliska
1934-1939 [1]
Województwo lwowskie
Powiat rawski
Siedziba władz Siedliska
Rodzaj gminy wiejska
Powierzchnia (1934) 133,34 km²
Ludność (1931)
 • liczba ludności
 • gęstość

9212[2]
69,1 osób/km²

Gmina Siedliska – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1934-1939 [3] w woj. lwowskim (dzisiejsze woj. lubelskie/woj. podkarpackie/obwód lwowski). Siedzibą gminy były Siedliska.

Gmina zbiorowa Siedliska została utworzona 1 sierpnia 1934 roku w powiecie rawskim w woj. lwowskim z dotychczasowych jednostkowych gmin wiejskich: Hrebenne, Prusie, Rata, Rzyczki, Siedliska i Werchrata [4].

Pod okupacją niemiecką w Polsce obszar gminy Siedliska należał do gminn Rawa Ruska i Potylicz.

Po wojnie większa, zachodnia część gminy Siedliska weszła przejściowo w skład powiatu tomaszowskiego w woj. lubelskim [5], lecz w kolejnych latach (po 1949) została podzielona między województwami lubelskim (Hrebenne i Siedliska, które weszły w skład gminy Lubycza Królewska w powiecie tomaszowskim) i nowo utworzonym rzeszowskim (Prusie i Werchrata, które weszły w skład gminy Horyniec w powiecie lubaczowskim). Wschodnią część obszaru gminy włączono do ZSRR (Rata i Rzyczki).

Zobacz też: gmina Potylicz i gmina Wróblaczyn

Przypisy

  1. W czasie II wojny światowej poza administracją polską, po II wojnie światowej jednostka nie odtworzona mimo że główna część jej obszaru pozostała w Polsce.
  2. Skorowidz gmin Rzeczypospolitej Polskiej
  3. od 1 sierpnia 1934 do 17 września (?) 1939 roku
  4. Dz. U. z 1934 r. Nr 64, poz. 550
  5. Obszar ten stanowił podłużny wąski klin (w którego skład wchodziły także Radruż i Dziewięcierz) na samym południu woj. lubelskiego wbijający się w głąb woj. rzeszowskiego. Cypel powstał ze skrawków gmin powiatu rawskiego (Wróblaczyn, Potylicz, Siedliska, Wierzbica i Bruckenthal oraz w całości Bełżec, Lubycza Królewska i miasto Uhnów) które początkowo utrzymano razem, mimo niedogodnych warunków komunikacyjnych (łączność dróg przecięła granica)