Gonadoliberyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gonadoliberyna – szkielet trójwymiarowy
Gonadoliberyna – wzór strukturalny

Gonadoliberyna, luliberyna, GnRH (od ang. gonadotropin-releasing hormone, hormon uwalniający gonadotropinę), LHRH (od ang. luteinizing-hormone-releasing hormone, hormon uwalniający hormon luteinizujący) – hormon peptydowy złożony z 10 aminokwasów, dekapeptyd wydzielany przez podwzgórze. Stymuluje wydzielanie gonadotropin (LH i FSH) z płata przedniego przysadki mózgowej.

Struktura pierwszorzędowa gonadoliberyny to pyroGlu-Glu-His-Trp-Ser-Tyr-Gly-Leu-Arg-Pro-Gly-NH2[1].

Gen GNRH1, odpowiedzialny za produkcję gonadoliberyny, znajduje się na chromosomie 8. U ssaków liniowy dekapeptyd, stanowiący produkt końcowy biosyntezy, powstaje z preprohormonu, składającego się z 92 aminokwasów.

Gonadoliberyna jest neurohormonem wytwarzanym głównie w polu przedwzrokowym podwzgórza. Wraz z krwią krążenia wrotnego przysadki trafia do przysadki mózgowej, z której uwalniana jest do krwiobiegu. Pulsacyjne uwalnianie gonadoliberyny pobudza wydzielanie gonadotropin. Impulsy o niskiej częstotliwości stymulują przysadkę do uwalniania FSH, zaś impulsy o wysokiej częstotliwości do uwalniania LH.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. N. M. Sherwood, S. A. Sower, D. R. Marshak, B. A. Fraser, M. J. Brownstein. Primary Structure of Gonadotropin-releasing Hormone from Lamprey Brain. „J. Biol. Chem.”. 261, s. 4812–4819, 1986. ISSN 00219258.