Gonadoliberyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gonadoliberyna – szkielet trójwymiarowy
Gonadoliberyna – wzór strukturalny

Gonadoliberyna (luliberyna, GnRH – z ang. gonadotropin-releasing hormone, "hormon uwalniający gonadotropinę", LHRH – z ang. luteinizing-hormone-releasing hormone, "hormon uwalniający hormon luteinizujący") – hormon peptydowy złożony z 10 aminokwasów - dekapeptyd wydzielany przez podwzgórze, stymuluje wydzielanie gonadotropin (LH i FSH) z płata przedniego przysadki mózgowej.

Struktura pierwszorzędowa gonadoliberyny: pyroGlu-Glu-His-Trp-Ser-Tyr-Gly-Leu-Arg-Pro-Gly-NH2[1]

Gen 'GNRH1', odpowiedzialny za produkcję gonadoliberyny, znajduje się na chromosomie 8. U ssaków, liniowy dekapeptyd, który stanowi produkt końcowy biosyntezy, powstaje z preprohormonu, składającego się z 92 aminokwasów.

Gonadoliberyna jest neurohormonem wytwarzanym głównie w polu przedwzrokowym podwzgórza. Wraz z krwią krążenia wrotnego przysadki trafia do przysadki mózgowej, z której uwalniana jest do krwiobiegu. Pulsacyjne uwalnianie gonadoliberyny pobudza wydzielanie gonadotropin. Impulsy o niskiej częstotliwości stymulują przysadkę do uwalniania FSH, zaś impulsy o wysokiej częstotliwości do uwalniania LH.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. N. M. Sherwood, S. A. Sower, D. R. Marshak, B. A. Fraser, M. J. Brownstein. Primary Structure of Gonadotropin-releasing Hormone from Lamprey Brain. „J. Biol. Chem.”. 261, s. 4812-4819, 1986. ISSN 00219258.