Goodbye Cruel World

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Goodbye Cruel World
Utwór zespołu Pink Floyd
z albumu The Wall
Wydany 1979
Gatunek Art rock
Rock progresywny
Długość 1:17
Twórca Roger Waters
Producent Bob Ezrin
David Gilmour
Roger Waters
Wydawnictwo Columbia Records/Capitol

Goodbye Cruel World - utwór muzyczny brytyjskiego zespołu rockowego Pink Floyd. Pochodzi z wydanej w 1979 roku rock opery/concept albumu The Wall, i - jak większość utworów z tej płyty - napisany został przez ówczesnego lidera grupy, Rogera Watersa.

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

Piosenka jest dość cicha i mało dynamiczna, jednak jej linia melodyczna wykazuje pewną rytmikę, z powtarzającym się, pulsującym delikatnie basowym riffem, który niektórym fanom może kojarzyć się wcześniejszymi utworami grupy - "Careful with That Axe, Eugene" i "See Emily Play". Warto zauważyć, że ostatnie słowo utworu ("goodbye") wypowiadane jest przez Watersa już po ostatecznym ucichnięciu muzyki, co sprawia bardzo przygnębiające wrażenie i powoduje u słuchacza silniejszą empatię wobec bohatera.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jak wszystkie utwory na płycie, "Goodbye Cruel World" przedstawia część historii jej głównego bohatera, gwiazdora rockowego imieniem Pink. Warstwa tekstowa dotyczy nieuniknionych konsekwencji budowy wokół siebie metaforycznego muru: gdy jest już gotowy wszystkie nici i emocje łączące dotąd człowieka ze światem zewnętrznym zostają zerwane - nie pozostaje więc nic, co mogłoby jeszcze powstrzymać stopniowe pogrążanie się w świecie własnego umysłu, gdzie nic (poza nim samym) nie może już go zranić. Wbrew pozorom wymowa utworu nie wskazuje jednoznacznie na zamiar popełnienia samobójstwa; może tu chodzić także o psychiczną i fizyczną izolację Pinka, o zerwanie wszystkich więzów łączących go kiedyś z "okrutnym światem" i ludźmi.

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]