Meddle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Meddle
Wykonawca albumu studyjnego
Pink Floyd
Wydany

30 października 1971

Nagrywany

styczeń 1971 – sierpień 1971

Gatunek

rock progresywny

Długość

46:51

Wydawnictwo

Harvest Records, Capitol Records

Producent

Pink Floyd

Oceny
Album po albumie
Relics
(1971)
Meddle
(1971)
Obscured by Clouds
(1972)

Meddle – szósty album progresywnej grupy rockowej Pink Floyd z 1971 roku. Uważany jest przez fanów i muzyków zespołu za początek klasycznego okresu w jego historii.

Charakterystyka albumu[edytuj | edytuj kod]

Zdjecie z okładki Meddle: Roger Waters, Nick Mason, David Gilmour, Richard Wright, 1971

Sukces Atom Heart Mother był połowiczny. Utwór znalazł uznanie słuchaczy i krytyków, lecz wymagał zatrudnienia orkiestry oraz chóru. Grupa postanowiła więc skomponować inne progresywne dzieło, tym razem zakrojone na mniejszą skalę. W ten sposób powstała suitaEchoes”, która znalazła się na stronie B albumu Meddle.

Strona A[edytuj | edytuj kod]

Strona A albumu zawiera pięć utworów, z których najbardziej znanym jest „One of These Days”, blisko sześciominutowa kompozycja instrumentalna. Otwiera ją dźwięk wiejącego wiatru, z którego wyłania się gitara basowa grająca unisono, przepuszczona przez delay, dołącza do niej perkusja i organy grające powtarzające się pasaże i w końcu agresywne solo gitary stalowej. W połowie czwartej minuty perkusista Nick Mason wypowiada, głosem zniekształconym przez elektroniczny przetwornik, zdanie: „One of these days, I’m going to cut you into little pieces” („Któregoś dnia potnę cię na małe kawałki”). W codzie utworu muzyka zwija się znów do dźwięku wiejącego wiatru. Jak głosi legenda, utwór był dedykowany znanemu londyńskiemu prezenterowi radiowemu, który zalazł muzykom za skórę, często i niewybrednie krytykując ich piosenki.

Pozostałe utwory są głównie akustyczne. „A Pillow of Winds” to spokojna ballada z delikatnym wokalem Gilmoura. Utrzymane w podobnym klimacie „Fearless” kończy się śpiewanym przez kibiców Liverpool FC hymnem klubu „You’ll Never Walk Alone”. „San Tropez” Watersa jest w porównaniu z resztą płyty dość wesołym i szybkim utworem. Natomiast „Seamus” to krótki blues, w którym gitarzysta zespołu dzieli obowiązki wokalisty z psem.

Strona B[edytuj | edytuj kod]

Stronę B w całości wypełnia suita Echoes.

 Osobny artykuł: Echoes (utwór Pink Floyd).

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Długość
1. One of These Days(Mason, Gilmour, Waters, Wright) 5:58
2. A Pillow of Winds(Gilmour, Waters) 5:11
3. "Fearless(Gilmour, Waters) 6:09
4. San Tropez(Waters) 3:44
5. Seamus(Mason, Gilmour, Waters, Wright) 2:16
6. "Echoes(Mason, Gilmour, Waters, Wright) 23:31

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]