Meddle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Meddle
Album studyjny zespołu Pink Floyd
Wydany 30 października 1971
Nagrywany styczeń 1971 – sierpień 1971
Gatunek rock progresywny
Długość 46:51
Wydawnictwo Harvest Records, Capitol Records
Producent Pink Floyd
Oceny
Album po albumie

Meddle – szósty album progresywnej grupy rockowej Pink Floyd z 1971 roku. Uważany jest przez fanów i muzyków zespołu za początek klasycznego okresu w jego historii.

Charakterystyka albumu[edytuj | edytuj kod]

Sukces Atom Heart Mother był połowiczny. Utwór znalazł uznanie słuchaczy i krytyków, lecz wymagał zatrudnienia orkiestry oraz chóru. Grupa postanowiła więc skomponować inne progresywne dzieło, tym razem zakrojone na mniejszą skalę. W ten sposób powstała suitaEchoes”, która znalazła się na stronie B albumu Meddle.

Strona A[edytuj | edytuj kod]

Strona A albumu zawiera pięć utworów, z których najbardziej znanym jest „One of These Days”, blisko sześciominutowa kompozycja instrumentalna. Otwiera ją dźwięk wiejącego wiatru, z którego wyłania się gitara basowa grająca unisono, przepuszczona przez delay, dołącza do niej perkusja i organy grające powtarzające się pasaże i w końcu agresywne solo gitary stalowej. W połowie czwartej minuty perkusista Nick Mason wypowiada, głosem zniekształconym przez elektroniczny przetwornik, zdanie: „One of these days, I’m going to cut you into little pieces” („Któregoś dnia potnę cię na małe kawałki”). W codzie utworu muzyka zwija się znów do dźwięku wiejącego wiatru. Jak głosi legenda, utwór był dedykowany znanemu londyńskiemu prezenterowi radiowemu, który zalazł muzykom za skórę, często i niewybrednie krytykując ich piosenki.

Pozostałe utwory są głównie akustyczne. „A Pillow of Winds” to spokojna ballada z delikatnym wokalem Gilmoura. Utrzymane w podobnym klimacie „Fearless” kończy się śpiewanym przez kibiców Liverpool FC hymnem klubu „You’ll Never Walk Alone”. „San Tropez” Watersa jest w porównaniu z resztą płyty dość wesołym i szybkim utworem. Natomiast „Seamus” to krótki blues, w którym gitarzysta zespołu dzieli obowiązki wokalisty z psem.

Strona B[edytuj | edytuj kod]

Stronę B w całości wypełnia suita Echoes. Utwór rozpoczyna się od powolnego unisono granego na fortepianie przepuszczonego przez odpowiednie efekty i powtarzającego się przez półtorej minuty utworu. Z czasem do gry włączają się kolejne instrumenty (gitara, gitara basowa, organy, perkusja) w długim i delikatnym crescendo, przechodząc w duet łagodnie grającej gitary i organów. Kulminacją pierwszej części utworu jest krótki, poetycki tekst śpiewany przez Davida Gilmoura i Richarda Wrighta oraz kończący ją duet gitary i gitary basowej podkreślany wysuniętą na przód ścieżką perkusji. W drugiej części słychać wiatr, krakanie wron i dźwięki podobne ludzkiemu zawodzeniu w oddali. Raz po raz pojawia się też głośno wyjąca gitara. Następnie powraca otwierające utwór unisono na pianinie, prowadzące do trzeciej części, będącej bliskim powtórzeniem pierwszej. „Echoes” idealnie zgrywa się z ostatnią 24-minutową sekwencją filmu Stanleya Kubricka 2001: Odyseja kosmiczna, czego dowodem jest zmontowana przez fanów zespołu, wersja 2001: Odysei kosmicznej z utworem „Echoes” zamiast oryginalnej ścieżki.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Długość
1. One of These Days(Mason, Gilmour, Waters, Wright) 5:58
2. A Pillow of Winds(Gilmour, Waters) 5:11
3. "Fearless(Gilmour, Waters) 6:09
4. San Tropez(Waters) 3:44
5. Seamus(Mason, Gilmour, Waters, Wright) 2:16
6. "Echoes(Mason, Gilmour, Waters, Wright) 23:31

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]