Wish You Were Here (utwór Pink Floyd)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wish You Were Here
Utwór z repertuaru grupy Pink Floyd
z albumu Wish You Were Here
Wydany 1975
Gatunek Rock progresywny, rock akustyczny
Długość 5:34
Twórca Roger Waters
David Gilmour
Producent Pink Floyd
Utwór po utworze

Wish You Were Here piosenka brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd pochodząca z płyty pod tym samym tytułem. Została napisana przez gitarzystę Davida Gilmoura i basistę Rogera Watersa.

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

Utwór ten to nastrojowa ballada. Na początku słychać odgłos zmieniających się stacji radiowych do momentu, gdy na jednej z nich słychać ciche tony właśnie tej piosenki, grane na dwunastostrunowej gitarze, do których dołącza gitara akustyczna. Fragment ten został nagrany z radia samochodowego Gilmoura[1].

Tekst[edytuj | edytuj kod]

Waters napisał tekst do tego utworu na samym początku, a dopiero później skomponowana została muzyka, co było nietypowe dla tej grupy[2].

Tekst utworu skłania do refleksji, do zadania sobie pytania, czy jesteśmy w stanie odróżnić dobro od zła, czy wybierając nie wybieramy gorszych rzeczy niż te, które mieliśmy wcześniej, czy nie sprzeniewierzamy się naszym młodzieńczym ideałom.

Może być on rozpatrywany jako utwór dotyczący Syda Barretta. Bardziej prawdopodobne jednak jest to, że mówi on o stosunkach jakie panowały podczas nagrywania płyty. How I wish you were here - tak bym chciał, żebyś tu był może dotyczyć innych członków grupy, którzy podczas nagrań bardzo się od siebie oddalili. Jest wyrazem tęsknoty za starymi czasami, podczas których nie było "walki o główną rolę w klatce", która jest symbolem złudnej wolności wielkich grup rockowych[3].

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy