Przejdź do zawartości

Breathe (piosenka Pink Floyd)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Breathe
Wykonawca utworu
z albumu The Dark Side of the Moon
Pink Floyd
Wydany

1 marca 1973

Nagrywany

czerwiec 1972 – styczeń 1973

Gatunek

rock progresywny[1], rock psychodeliczny[1]

Długość

2:48

Twórca

Roger Waters
David Gilmour
Rick Wright

Producent

Pink Floyd

Wydawnictwo

Harvest/Capitol

Breatheballada rockowa[2] brytyjskiego zespołu Pink Floyd, która pochodzi z płyty The Dark Side of the Moon wydanej w 1973 roku.

Geneza utworu

[edytuj | edytuj kod]

Piosenka ta znana jest także pod tytułem „Breathe in the Air”. Roger Waters już wcześniej napisał utwór pod tytułem „Breathe” na potrzeby filmu The Body. Ukazał się on na albumie Watersa i Rona Geesina Music from The Body. Gdy się zorientował, było już za późno na zmianę tytułu na drukowanych książeczkach. Później nazwa piosenki została przemianowana na „Breathe in the Air” i tę wersję także można spotkać na niektórych wersjach albumu. Fragmenty utworu Breathe pojawiają się także w utworze Time – w jednym z kolejnych utworów pojawiających się na tej samej płycie.

Tekst tego utworu, jak wszystkie na tej płycie, napisał Waters, a zaśpiewali je David Gilmour i Richard Wright. Krytykuje on pogoń za sukcesem, ciągły wyścig ku byciu najlepszym, trwający aż do śmierci.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Pink Floyd – „The Dark Side Of The Moon” (1973) [online], TopGuitar.pl, 1 lutego 2015 [dostęp 2022-06-05] (pol.).
  2. Stuart Shea: Pink Floyd FAQ: Everything Left to Know ... and More! [„Breathe” (1973)]. Milwaukee: Backbeat Books, 2009, s. 24.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]