Nobody Home

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nobody Home
Utwór zespołu Pink Floyd
z albumu The Wall
Wydany 1979
Gatunek rock
styl: art rock, rock progresywny
Długość 3:26
Twórca Roger Waters
Producent Bob Ezrin
David Gilmour
Roger Waters
Wydawnictwo Columbia/Capitol

Nobody Home” – ballada rockowa[1] brytyjskiego zespołu Pink Floyd. Utwór pochodzi z wydanej w 1979 roku rock opery/concept albumu The Wall, i - jak większość utworów z tej płyty - napisany został przez ówczesnego lidera grupy, Rogera Watersa.

Pod względem chronologicznym piosenka jest najmłodsza na albumie, powstała w zasadzie podczas jednej nocy, którą basista spędził w studio.

Tekst[edytuj | edytuj kod]

W warstwie tekstowej przedstawiony jest tu kolejny etap alienacji głównego bohatera albumu, gwiazdora rockowego imieniem Pink.

Bohater w 1 osobie opisuje jak wygląda świat oglądany zza tytułowej "ściany": nie ma tam nikogo do rozmowy, pozostaje telewizor i własny wyostrzony zmysł obserwacji. Pink nie przebolał jeszcze rozstania z żoną i ma bolesną świadomość, że "gdy spróbuje się [do niej] dodzwonić, nie będzie nikogo w domu".

Przesłanie utworu można także rozumieć nieco szerzej - jako metaforę samotności gwiazdy rocka w trasie; David Gilmour potwierdza tę interpretację w programie dokumentalnym Behind the Wall. W pewien sposób opisane są tu odczucia Rogera Watersa podczas pierwszych wielkich, stadionowych koncertów Pink Floyd (1977), tekst zawiera także kilka aluzji do jego kolegów z zespołu: ogólnego stanu psychicznego i "małej czarnej książeczki z poematami" Syda Barretta[2] czy "srebrnej łyżki na łańcuszku" i "nikotynowych plam" na palcach Ricka Wrighta, którego "śmiertelne szczątki" ukrywa "wielkie pianino"(nawiązania do ówczesnego uzależnienia kokainowego muzyka).

Wersje innych wykonawców[edytuj | edytuj kod]

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bill Janovitz: Pink Floyd Nobody Home - Overview (ang.). allmusic.com. [dostęp 2014-08-24].
  2. Nobody Home - Pink Floyd | Song Info | AllMusic, www.allmusic.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]