Gorozaur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Postać z Toho
Gorozaur
Typ Dinozaur
Wysokość 35 metrów (1967)
50 metrów (1968)
Waga 8 000 ton (1967)
22 000 ton (1968)
Główni przeciwnicy King Kong
King Ghidorah
Filmy

Gorozaur (jap. ゴロザウルス, Gorozaurusu,, ang. Gorosaurus) – fikcyjny gigantyczny potwór (kaijū), występujący w japońskich filmach fantastycznonaukowych wytwórni Tōhō. Gorozaur jest fikcyjnym dinozaurem z podrzędu teropodów, który przetrwał do naszych czasów. Pierwszy raz pojawił się w filmie Ucieczka King Konga (jap. キングコングの逆襲, Kingu Kongu no gyakushū,, ang. King Kong Escapes) z 1967 roku, który wyreżyserował Ishirō Honda, oraz w dziewiątym filmie z serii o Godzilli pod tytułem Zniszczyć wszystkie potwory (jap. 怪獣総進撃, Kaijū Sōshingeki,, ang. Destroy All Monsters) z 1968 roku, również w reżyserii Ishirō Hondy.

Opis[edytuj | edytuj kod]

W filmie Ucieczka King Konga (jap. キングコングの逆襲, Kingu Kongu no gyakushū,, ang. King Kong Escapes) z 1967 mieszkał na wyspie Mondo Island, gdzie został odkryty przez ekspedycję porucznik Susan Watson (Linda Miller)[1]. Dinozaur planował pożreć kobietę, jednak w jej obronie stanął King Kong, który go pozornie zabił[1].

Kolejny raz Gorozaur pojawił się w filmie Zniszczyć wszystkie potwory (jap. 怪獣総進撃, Kaijū Sōshingeki,, ang. Destroy All Monsters) z 1968 roku, którego akcja rozgrywa się w alternatywnej przyszłości. Tak jak wszystkie inne ziemskie potwory, Gorozaur żył w specjalnie stworzonym środowisku dla potworów - Wyspie Potworów (Monsterland)[1]. Ich spokój na wyspie zakłócili Kilaakianie - rasa kosmitów, która planowała podbić Ziemię. W tym celu przejęli oni kontrolę nad ziemskimi potworami i wysłali je, by niszczyły ludzkie miasta. Celem Gorozaura był Paryż. Kiedy dzięki interwencji ludzi potworom udało się wyrwać spod kontroli Kilaakian, ci wezwali do obrony swojej bazy w górze Fudżi kosmicznego smoka - King Ghidorah. Gorozaur u boku Godzilli, Minyi, Kumongi, larwy Mothry, Anguirusa i innych potworów, stoczył zwycięską bitwę z King Ghidorą[1]. Używając swojego ogona, zębów oraz kopiąc, przyczynił się do pokonania potwora z kosmosu[1]. Po zakończeniu bitwy powrócił na swoja wyspę wraz z pozostałymi potworami.

Gorozaur pojawił się jeszcze (ale tylko wyłącznie w scenach zapożyczonych z wcześniejszych filmów) w Rewanż Godzilli (jap. ゴジラ • ミニラ • ガバラ オール 怪獣大進撃, Gojira Minira Gabara Ōru Kaijū Daishingeki, ang. All Monsters Attack) z 1969 roku, oraz Godzilla kontra Gigan (jap. 地球攻撃命令 ゴジラ対ガイガン, Chikyū Kogeki Meirei Gojira tai Gaigan, ang. Godzilla vs. Gigan) z 1972 roku.

Dane podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

  • 1967 wzrost: 35 metrów; waga: 8 000 ton
  • 1968 wzrost: 50 metrów; waga: 22 000 ton

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

Gorozaur nie posiada żadnych nadprzyrodzonych zdolności. W walce posługuje się pazurami, gryzł oponenta, uderzał go ogonem. W Zniszczyć wszystkie potwory pokazano także jak Gorozaur kopie z wyskoku obiema nogami King Ghidorę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e J.D. Lees, Marc Cerasini: The Official Godzilla Compendium: A 40 Year Retrospective. Random House Books, marzec 1998, s. 40-41; 128, seria: Official Godzilla. ISBN 0-679-88822-5. (ang.)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Profil potwora na fanowskiej stronie Toho Kingdom