Mechagodzilla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Super - Mechagodzilla.jpg

Mechagodzilla (jap. メカゴジラ, Mekagojira, Kiryu) – fikcyjny robot, mechaniczny odpowiednik Godzilli, pierwotnie pojawiający się w filmie Godzilla kontra Mechagodzilla.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Shôwa[edytuj | edytuj kod]

W serii filmów Shōwa (1954-1975) Mechagodzilla był robotem zbudowanym przez kosmitów, który miał im umożliwić podbój Ziemi. Początkowo występował pod postacią Fake Godzilli, tj. był pokryty sztuczną skórą, dzięki której wyglądał tak samo jak Godzilla. Pod tą postacią stoczył zwycięską walkę z Anguirusem. Później jednak Mechagodzilla starł się z prawdziwym Godzillą, któremu w toku walki udało się zniszczyć sztuczną skórę robota i odsłonić jego prawdziwe oblicze. Mechagodzilla przypominał smoczą głowę na ciele robota. Umiał strzelać laserem z oczu, elektrycznym snopem z torsu, rakietami z palców, latać oraz używać pola siłowego.

Heisei[edytuj | edytuj kod]

W serii Heisei (1984−1995), ignorującej wydarzenia z filmów z serii Shōwa (oprócz rozpoczynającego serię Godzilla: Król potworów), Mechagodzilla był robotem zbudowanym przez Ziemian dla obrony przed Godzillą. Miał zdolność łączenia się ze statkiem powietrznym Garudą; połączone maszyny tworzyły potężnego Super Mechagodzillę.

Millenium/Shinsei[edytuj | edytuj kod]

W serii Millenium Mechagodzilla był określany jako Kiryu . Został zbudowany przez Japończyków. W serii Millenium, Kiryu mógł walczyć tylko przez 2 godziny (inne Mechagodzillę nie miały aż takiego ograniczenia) i mógł używać działa Zero Absolutne co pożerało jednak 40% energii robota.

Filmy[edytuj | edytuj kod]