Mechagodzilla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mechagodzilla (jap. メカゴジラ, Mekagojira, Kiryu) – fikcyjny robot, mechaniczny klon Godzilli, pierwotnie pojawiający się w filmie Godzilla kontra Mechagodzilla.

W serii filmów Shōwa (1954 - 1975) Mechagodzilla był robotem zbudowanym przez kosmitów, który miał im umożliwić podbój Ziemi. Początkowo występował pod postacią Fake Godzilli, tj. był pokryty sztuczną skórą, dzięki której wyglądał tak samo jak Godzilla. Pod tą postacią stoczył zwycięską walkę z Anguirusem. Później jednak Mechagodzilla starł się z prawdziwym Godzillą, któremu w toku walki udało się zniszczyć sztuczną skórę robota i odsłonić jego prawdziwe oblicze. Mechagodzilla przypominał smoczą głowę na ciele robota. Umiał strzelać laserem z oczu, elektrycznym snopem z torsu, rakietami z palców, latać oraz używać pola siłowego.

W serii Heisei (19841995), ignorującej wydarzenia z filmów z serii Shōwa (oprócz rozpoczynającego serię Godzilla - król potworów), Mechagodzilla był robotem zbudowanym przez Ziemian dla obrony przed Godzillą. Miał zdolność łączenia się ze statkiem powietrznym Garudą; połączone maszyny tworzyły potężnego Super Mechagodzillę.

Filmy, w których pojawia się Mechagodzilla: Godzilla kontra Mechagodzilla, Powrót Mechagodzilli, Godzilla kontra Mechagodzilla II, Godzilla: Ostatnia wojna (fragment "podsumowający" piećdziesięciolecie Godzilli - tutaj tylko pod postacią Fake Godzilli).