Powrót Mechagodzilli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Powrót Mechagodzilli
メカゴジラの逆襲

Mekagojira-no gyakushū
Gatunek horror, science-fiction
Data premiery 1975
Kraj produkcji  Japonia
Język japoński
Czas trwania 90 min
Reżyseria Ishirō Honda
Produkcja Tōhō (Japonia)

Powrót Mechagodzilli (jap. メカゴジラの逆襲 Mekagojira-no gyakushū, lit.: „Kontratak Mechagodzilli”) – ostatni film z Godzillą wyreżyserowany przez Ishirō Hondę. Powstał w tym samym czasie co Godzilla kontra Mechagodzilla, a scena początkowa jest jednocześnie ostatnią sceną tego pierwszego. Oba filmy powstały na 20-lecie Godzilli, co było podkreślane w japońskich zapowiedziach filmowych.

Pojawiające się w filmie potwory: Godzilla, Mechagodzilla, Titanosaurus.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Film był wyświetlany w kinach w Polsce pod tytułem Powrót Mechagodzilli, a w wydaniu VHS nadano mu angielski tytuł Terror Mechagodzilli.
  • Był to ostatni film o Godzilli, którego reżyserem był Ishirō Honda. Miał wyreżyserować jeszcze film Godzilla vs. Mechagodzilla II.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze sceny filmu pokazują zniszczenie Mechagodzilli przez Godzillę i rozpad na drobne blaszki tego pierwszego. Potem widzimy łódź podwodną szukającą szczątków Mechagodzilli. Poszukiwania nie dają jednak rezultatu, a ponadto pojawia się dinozaur (Titanozaurus). Następnie dowiadujemy się, że kosmici w swej drugiej wyprawie odbudowali potwora. Dodatkowo, dzięki pewnemu japońskiemu naukowcowi, kontrolują Titanosaurusa. Następują ataki na Japonię; tylko Godzilla jest w stanie pomóc. Podczas walki Mechagodzilla zostaje ponownie uszkodzony. W trakcie jego naprawy wykorzystano narządy córki naukowca (który twierdził, że „maszyna nigdy nie dorówna żywym tkankom mózgowym”), a całe centrum sterowania Mechagodzillą ukryto w jego scybernetyzowanym ciele. Ostatecznie Godzilla przepędza Titanosaurusa, a kobieta-cyborg popełnia samobójstwo. Dzięki temu Godzilli jest łatwiej pokonać Mechagodzillę poprzez urwanie jego głowy.

Tytanozaur[edytuj | edytuj kod]

Postać z Tōhō
Titanosaurus
Typ Wodny dinozaur
Wysokość 60 metrów
Waga 30 000 ton
Specjalne zdolności: Wachlarzowym Ogonem potrafi wzniecić silny wiatr.
Główni przeciwnicy Godzilla
Filmy
  • Powrót Mechagodzilli1975

Tytanozaur (jap. チタノザウルス Chitanozaurusu, ang. Titanosaurus) – fikcyjny olbrzymi prehistoryczny potwór (kaijū), występujący w należącej do japońskiej wytwórni Tōhō serii filmów o Godzilli. Pojawił się wyłącznie w piętnastym filmie serii pod tytułem Powrót Mechagodzilli (jap. メカゴジラの逆襲 Mekagojira-no gyakushū) z 1975 roku[1]. W filmie występuje w roli adwersarza Godzilli. Potwór wytwórni Tōhō nie ma nic wspólnego z dinozaurem o tej samej nazwie, należącym do zauropodów z rodziny tytanozaurów.

Tytanozaur jest dwunożnym morskim dinozaurem, który przetrwał do naszych czasów[1]. Pokryty był czerwoną łuską, na jego głowie i grzbiecie znajdowała się żółtawa płetwa, zaś ogon zakończony był rozkładającą się błoną. Oryginalnie nie był agresywnym zwierzęciem. Został odkryty przez doktora Shinji Mafune (Akihiko Hirata), który wynalazł sposób komunikowania się z dinozaurem i tym samym kontroli nad nim[1]. Chcący podbić Ziemię kosmici proszą doktora o to, by Tytanozaur pomógł ich olbrzymiemu robotowi - Mechagodzilli. Mafune zgadza się gdyż obcy uratowali jego córkę. Dinozaur wraz z Mechagodzillą atakują Yokosuka, jednak Godzilla pokonuje obydwa potwory[1].

Dane podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

  • Wysokość: 60 metrów[1]
  • Waga: 30 000 ton[1]

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

Tytanozaur jako stworzenie morskie, był w stanie zanurzać się pod woda i doskonale pływać[1]. Potrafił też wysoko skakać. Jego szczęki były na tyle silne, że mógł nimi pochwycić i unieść przeciwnika jego rozmiarów. Walczył uderzając łapami, kopiąc i uderzając głową[1]. Po rozłożeniu błony na końcu ogona (przypominającej wachlarz), Tytanozaur był zdolny wzniecić huraganowy wiatr, poprzez machaniem nim na boki[1]. Jego słabością była wrażliwość na fale dźwiękowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i J.D. Lees, Marc Cerasini: The Official Godzilla Compendium: A 40 Year Retrospective. Random House Books, marzec 1998, s. 52-54; 140, seria: Official Godzilla. ISBN 0-679-88822-5. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]