Greater Manchester

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Greater Manchester
Hrabstwo ceremonialne
i metropolitalne
Ilustracja
Widok na miasta Stalybridge i Manchester (w tle)
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Region North West England
Siedziba Manchester[a]
Powierzchnia 1276 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności

2 682 500
• gęstość 2102,3 os./km²
Szczegółowy podział administracyjny
Plan Greater Manchesteru
Liczba dystryktów 10
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Portal Wielka Brytania

Greater Manchesterhrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England. Hrabstwo, obejmujące obszar aglomeracji miasta Manchester, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire, Cheshire oraz Yorkshire.

Charakterystyka[edytuj]

Powierzchnia hrabstwa wynosi 1276 km², a liczba ludności – 2 682 500, co czyni Greater Manchester trzecim najludniejszym hrabstwem ceremonialnym Anglii (za Wielkim Londynem i West Midlands)[1]. Największym miastem hrabstwa jest Manchester, który do czasu likwidacji rady hrabstwa w 1986 roku był ośrodkiem administracyjnym hrabstwa. Innymi większymi miastami Greater Manchesteru są Ashton-under-Lyne, Bolton, Stockport, Oldham, Rochdale, Wigan, Salford, Bury i Sale. Dwa miasta na terenie hrabstwa posiadają status city – Manchester oraz Salford (tytuł posiada nie samo miasto, a obejmujący je dystrykt).

Na północy Greater Manchester graniczy z hrabstwem Lancashire, na północnym wschodzie z West Yorkshire, na południowym wschodzie z Derbyshire, na południu z Cheshire a na zachodzie z Merseyside.

Polska nazwa[edytuj]

Do roku 2009 Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej dopuszczała używanie polskiego egzonimu Wielki Manchester. Podczas posiedzenia w dn. 28 września 2009 zadecydowano jednak o jego skasowaniu[2], co oznacza, iż obecnie w publikacjach w języku polskim należy stosować nazwę oryginalną.

Podział administracyjny[edytuj]

W skład hrabstwa wchodzi dziesięć dystryktów.

 1. Manchester
 2. Stockport
 3. Tameside
 4. Oldham
 5. Rochdale
 6. Bury
 7. Bolton
 8. Wigan
 9. Salford
 10. Trafford

Zobacz też[edytuj]

Uwagi

 1. Do czasu likwidacji rady hrabstwa w 1986 roku.

Przypisy

 1. Table P04 2011 Census: Usual resident population by five-year age group, local authorities in England and Wales (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2012-07-18].
 2. Komunikat z XLV posiedzenia KSNG. ksng.gugik.gov.pl, 2009-09-28. [dostęp 2012-08-20].

Bibliografia[edytuj]