Grupa Alfa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emblemat grupy Alfa

Grupa Alfa – rosyjska jednostka kontrterrorystyczna utworzona w 1974 r. z inicjatywy KGB. Powstanie jednostki było odpowiedzią na falę terroryzmu, która zalała zachodnią część Europy. Przy formowaniu oddziału niezwykle pomocne okazały się badania nad doświadczeniami zbliżonych jednostek pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, Anglii oraz Izraela. Grupa swoją grecką nazwę zawdzięcza zachodnim analitykom, którzy w roku 1991 odczytywali kodowe znaczenie jednostki według natowskiego kodu literowego jako alfa[1].

Działalność podstawowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa Alfa przygotowana jest do prowadzenia działalności antyterrorystycznych, unieszkodliwiania wybitnie niebezpiecznych przestępców czy ochrony najwyższych władz państwowych. Na terytorium kraju wykonuje tajne operacje bojowe. W czasach byłego ZSRR brała czynny udział w pacyfikacji buntów w więzieniach oraz obozach karnych podległych ministerstwu spraw wewnętrznych.

Członkowie formacji i jej kierownictwo[edytuj | edytuj kod]

W skład tej elitarnej grupy wchodzi obecnie około 250 w połowie lat 90. XX w. 550-600 żołnierzy w samej „Alfie” zakwaterowanych w Moskwie, Jekaterynburgu, Krasnodarze oraz Chabarowsku (w czasach ZSRR rzeczywiście jednostka miała filie w kilku największych miastach, z których później ewoluowały narodowe jednostki typu HRU tj. ukraińska „Galaktika” dzisiejsza CSO SBU, niemniej główna siedziba mieści się w ośrodku Bałaszycha II pod Moskwą, w dawnej szkole KGB). Kilka razy zdarzyło jej się odegrać istotną rolę we współczesnej Rosji. Jurij Andropow, szef Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (ros. KGB), powołał jednostkę jako grupę specjalną „A”, która została podporządkowana Pierwszemu Zarządowi Głównemu Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego, jako jednostka ściśle tajna (według innych danych ministerstwu spraw wewnętrznych)[2]. Obecnie jednostka wchodzi w skład i podlega bezpośrednio Federalnej Służbie Bezpieczeństwa, tworząc wspólnie z dawnym KGB „Wympieł” i jeszcze jedną grupą prawdopodobnie o nazwie „Zenit” CSN FSB Zarząd „A” ds. zwalczania terroru i uwalniania zakładników. Reforma sił specjalnych FSB z roku 1997 dotyczyła m.in. utworzenia wspólnej logistyki, siła wsparcia i dowodzenia dla „Alfy i „Wympieła”, z których ten drugi wspiera Zarząd „A” i wykonuje działania specjalne o charakterze wojskowym tj. np. DA.

Zasady przyjęć do grupy[edytuj | edytuj kod]

Kandydaci ubiegający się o dostanie do grupy nie muszą posiadać nietypowych zdolności czy predyspozycji. Niezbędna jest: kategoria zdrowia A, nie mniej niż 25 lat, zaliczenie testów psychologicznych, duża sprawność fizyczna i kondycja. Podczas procesu rekrutacyjnego szczególny nacisk kładzie się na znajomość języków obcych, zwłaszcza angielskiego, a także umiejętność pływania, posiadane prawo jazdy, kurs spadochronowy lub znajomość wschodnich sztuk walki. Komandosi są szkoleni pod kątem posługiwania się wszelkimi rodzajami broni oraz środkami transportu. Oddział Alfa tworzą specjaliści w strzelectwie wyborowym, alpiniści, płetwonurkowie, psycholodzy i negocjatorzy. W związku z tym, że w grupie potrzebne są zarówno osoby dobrze zbudowane, jak i osoby o drobniejszej masie ciała, rekruterzy nie zwracają większej uwagi na wzrost czy wagę kandydata. Jedyną i znaczącą barierą dla osób ubiegających się przyjęcie do jednostki może stanowić fakt, iż nabór odbywa się tylko i wyłącznie spośród zawodowych żołnierzy, pracowników służby bezpieczeństwa i ministerstwa spraw wewnętrznych. W oddziale nie ma systemu kontraktowego – komandosi przechodzą tradycyjną służbę wojskową od porucznika do pułkownika[3].

Działalność na obszarze rosyjskim[edytuj | edytuj kod]

Jednostka Alfa na terenie byłego ZSRR oraz Rosji zaistniała dzięki trzem ważnym misjom politycznym: opanowaniu wieży telewizyjnej w Wilnie w styczniu 1991 r., szturmie na parlament Republiki Rosyjskiej broniony przez Borysa Jelcyna, w sierpniu 1991 r. oraz zdobyciu tego samego budynku, o który walczył wiceprezydent Aleksandr Ruckoj, w październiku 1993 r.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b B. Hołyst: Terroryzm, t. 2, LexisNexis, Warszawa 2009, s. 1261.
  2. Mroczne tajemnice grupy „Alfa”.
  3. Jednostki. Alfa – elita elit z Rosji.