Heilbad Heiligenstadt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Heilbad Heiligenstadt
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Turyngia
Powierzchnia 61,57 km²
Populacja (31 grudnia 2009)
• liczba ludności
• gęstość

16 765
272 os./km²
Kod pocztowy 37308
Tablice rejestracyjne EIC
Położenie na mapie Turyngii
Mapa lokalizacyjna Turyngii
Heilbad Heiligenstadt
Heilbad Heiligenstadt
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Heilbad Heiligenstadt
Heilbad Heiligenstadt
Ziemia 51°23′N 10°08′E/51,383333 10,133333
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy
Kościół NMP (St. Marien)

Heilbad Heiligenstadtuzdrowiskowe miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, siedziba powiatu Eichsfeld. Leży na pograniczu trzech niemieckich krajów związkowych: Hesji, Dolnej Saksonii oraz Turyngii, zaledwie 14 km od trójstyku.

Geografia[edytuj]

Miasto położone jest na wysokości ok. 260 m n.p.m., nieopodal parku krajobrazowego Eichsfeld-Hainich-Werratal, nad rzeką Leine.

Historia[edytuj]

Kalendarium:

Zabytki[edytuj]

Kościół św. Marcina (St Martin)
tzw. Dom Moguncki
Kościół św. Idziego (St. Aegidien)
  • kościół św. Idziego (St. Aegidien) - gotycka, zbudowana do ok. 1333 trójnawowa hala. Zachodni portal o formie schodkowej zdobi zespół rzeźb z końca XIV wieku., przedstawiających m.in. Madonnę z Dzieciątkiem, św. Jakuba i św. Idziego. We wnętrzu m.in. barokowy ołtarz główny z 1638 r., XV-wieczny tryptyk pochodzący z klasztoru Zella z przedstawieniem św. Anny i św. Dziewic, brązowa chrzcielnica z przedstawieniem Matki Boskiej, podwójny nagrobek tumbowy św. Aureliusza i św. Justyna z 1390. Na ścianach zachowały się częściowo malowidła z XV w.
  • kościół Mariacki (St Marien) – XIV-wieczny kościół trójnawowy, halowy, z wczesnogotyckim dwuwieżowym westwerkiem. Do wejścia prowadzą reprezentacyjne schody. Wewnątrz znajduje się gotycki tryptyk z malowidłami o tematyce pasyjnej, malowany przez Hansa Raphona, znanego z m.in. podobnego ołtarza w katedrze w Halberstadt, ponadto aż trzy rzeźbione Madonny z Dzieciątkiem, reprezentujące tzw. styl piękny; jedna kamienna z końca XIV wieku, o bardzo dynamicznej pozie, oraz dwie drewniane, jedna z 1414 r., druga będąca przedstawieniem dewocyjnym z lat 20. XV w. Z tego wieku także pochodzą fragmenty polichromii z przedstawieniami m.in. koronacji NMP.
  • kaplica cmentarna św. Anny (St.-Annen-Kapelle) – XIV-wieczna budowla centralna, na planie oktagonu. Położona jest nieopodal kościoła NMP, z którego przeniesiono północny portal
  • kościół św. Marcina (St. Martin) - na miejscu dawniejszego XIII-wiecznego kościoła (zachowała się krypta) zaczęto wznosić nowy, gotycki. Budowa kościoła trwała od 1304 do 1487. Pomimo tego, kościół zachował jednorodny kształt, jest to trójnawowa bazylika bez transeptu z długim chórem. Północny portal zawiera bogata dekorację rzeźbiarską, w tympanonie znajduje się płaskorzeźba z przedstawieniem patrona świątyni. Z wyposażenia należy wyróżnić pulpit z pocz. XIV w. w formie śpiewającego chłopca, trzymający podstawę na Biblię, gotycka chrzcielnica i tumba arcybiskupa Moguncji Adolfa I (zm. w 1390 r.), rzeźby przedstawiające m.in. Adama i Ewę, oraz śpiewaka trzymającego psałterz. Na kapitelach korpusu zachowała się częściowo także XIV-wieczna dekoracja, głównie ze scenami chrystologicznymi
  • tzw. Dom Moguncki – przykład starego budownictwa ryglowego, dwukondygnacyjny, z dwupiętrowym poddaszem.
  • zespół budynków o konstrukcji ryglowej z XVII-XIX w. w rejonie Rynku, oraz ulic Sperbengasse i Windische Gasse
  • pałac, zbudowany w stylu późnobarokowym w latach 1736-1738. We wnętrzu zachowała się częściowo pierwotna dekoracja stiukowa.
  • budynek kolegium jezuickiego z barokowym portalem
  • Nowy Ratusz z 1739. Przed nim stoi wzniesiona w 1738 fontanna Neptuna.

Zwyczaje[edytuj]

W Niedzielę Palmową w mieście odbywają się uroczyste procesje, a w Wielki Tydzień atrakcją Starego Miasta są misteria pasyjne. Procesje miały miejsce także w czasach NRD[1].

Osoby[edytuj]

urodzone w Heilbad Heiligenstadt[edytuj]

związane z miastem[edytuj]

Współpraca[edytuj]

Miejscowości partnerskie[2]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]