Hintersee (Meklemburgia-Pomorze Przednie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy gminy w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Hintersee
gmina
ilustracja
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Meklemburgia-Pomorze Przednie
Powiat Vorpommern-Greifswald
Wspólnota Związek Gmin Am Stettiner Jaff
Powierzchnia 44,42 km²
Wysokość 14 m n.p.m.
Populacja (31 grudnia 2018)
• liczba ludności

317[1]
• gęstość 7 os./km²
Numer kierunkowy 039776
Kod pocztowy 17375
Tablice rejestracyjne VG, ANK, GW, PW, SBG, UEM, WLG
Adres urzędu:
Hans-Fischer-Straße 21
17367 Eggesin
Położenie na mapie powiatu
Położenie na mapie
53°37′N 14°16′E/53,616667 14,266667
Strona internetowa
Portal Niemcy

Hintersee (pol. Zajezierze[2]) – gmina w Niemczech w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Vorpommern-Greifswald, wchodzi w skład związku gmin Am Stettiner Haff.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Gmina położona jest na terenie niemieckiej części Puszczy Wkrzańskiej (Ueckermünder Heide), usytuowana jest bezpośrednio przy granicy z Polską, w oddaleniu ok. 9 kilometrów od Zalewu Szczecińskiego (Stettiner Haff) oraz ok. 32 km od centrum Szczecina. W pobliżu znajdują się także miasta: Eggesin ok. (15 km), Pasewalk ok. (22 km) i Ueckermünde. Historycznie leży na Pomorzu.

Skomunikowanie ze Szczecinem[edytuj | edytuj kod]

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, a później do strefy Schengen rozpoczął się proces rozbudowywania infrastruktury drogowej pomiędzy miejscowościami przygranicznymi Polski i Niemiec. W ramach tych działań otwarto przejście Dobieszczyn – Hintersee, więc odległość pomiędzy Szczecinem a Hintersee także uległa skróceniu. Od strony Szczecina droga ta jest przedłużeniem al. Wojska Polskiego. Ciekawostką jest, że do roku 1945 lub 1946 istniała linia kolejowa prowadząca przez środek Puszczy Wkrzańskiej, która łączyła Gumieńce, Dołuje, Dobrą, Buk, Stolec, Glashütte, Hintersee, Rieth i Nowe Warpno. Obecnie pozostał jej krótki niewykorzystywany fragment ze Szczecina do Dołuj, a resztki dawnego torowiska i obiektów kolejowych są coraz mniej widoczne.

Walory przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość wywodzi swoją nazwę od jej położenia „za jeziorem”. Niedaleko na północ od niej znajduje się jezioro Nowowarpieńskie (Neuwarper See) i Myśliborskie Wielkie (Großer Mützelburger See), jednakże w bezpośrednim sąsiedztwie wsi nie ma żadnego jeziora, które uzasadniałoby takie nazewnictwo tej miejscowości. Wyjaśnienia tej zagadki dostarcza historia: pierwotnie przy Hintersee znajdowało się jezioro – było to jezioro Ahlbecker See, które jednak na przełomie XVIII i XIX w. uległo wyschnięciu pozostawiając po sobie kompleks mokradeł (Ahlbecker Seegrund), obecnie stanowiących największą strefę ochrony mokradeł w Niemczech. W 1987 r. utworzono na tym obszarze rezerwat ochrony przyrody o powierzchni 1166 ha, który od 2005 r. należy do Obszaru Chronionego Krajobrazu Am Stettiner Haff (Naturpark Am Stettiner Haff). W skład tego parku wchodzi także niemiecka część Puszczy Wkrzańskiej (Ueckermünder Heide), na terenie której znajduje się gmina Hintersee.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zabytkowy kościół w Hintersee

Wysychanie jeziora Ahlbecker See nie było procesem naturalnym. Doszło do niego wskutek celowej ingerencji człowieka. Osuszanie rozpoczęto w 1742 r. poprzez poszerzenie rzeki Ahlbeke – naturalnego odpływu jeziora. Wraz z wycofywaniem się wód jeziora w miejscu, które poprzednio stanowiło jego południowy brzeg powstała osada. Osadnictwo kolonistów wspierane było przez samego króla Prus Fryderyka II. Wskutek tych działań najpierw powstała w tym miejscu kolonia o nazwie Zopfenbeck, z której później rozwinęła się wieś Hintersee. Ludność tam mieszkająca zajmowała się tradycyjnie rolnictwem i obróbką drewna. Dopiero wraz z przyłączeniem Hintersee do sieci kolei normalnotorowej z Nowego Warpna do Szczecina, na początku lat 20. XX w. działalność we wsi uległa większemu zróżnicowaniu – powstał tartak, mleczarnia i rozwinął się handel. W tym okresie powstały piękne budynki z muru pruskiego, które pozostały do dziś.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane statystyczne.
  2. Mapa Polski 1:500 000 Wojskowy Instytut Geograficzny Sztabu Generalnego W.P., Warszawa 1947.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]