Idzi z Asyżu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błogosławiony
Idzi z Asyżu OFM
Ilustracja
Miejsce urodzenia

Asyż

Data i miejsce śmierci

23 kwietnia 1262
Perugia

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

1777
przez Piusa VI

Wspomnienie

22 lub 23 kwietnia

Szczególne miejsca kultu

Perugia, zakony franciszkańskie

Idzi z Asyżu[1] (ur. w Asyżu, zm. 23 kwietnia 1262 w Perugii) – włoski franciszkanin, błogosławiony Kościoła katolickiego, jeden z dwunastu pierwszych towarzyszy św. Franciszka z Asyżu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Na temat pierwszych lat życia Idziego niewiele wiadomo. Pewnym jest, że urodził się w Asyżu i był analfabetą.

W kwietniu 1208 roku przystał, jako uczeń, do św. Franciszka i razem z Bernardem z Quintavalle oraz Piotrem Cattani należał do jego grona najbliższych przyjaciół i współpracowników.

Legenda św. Franciszka – fresk Giotto di Bondone w dolnym kościele San Francesco w Asyżu.

Wkrótce, razem z Franciszkiem, wyruszył głosić Ewangelię, towarzysząc mu w wielu podróżach i misjach ludowych, naśladując nauczyciela w pokorze i ubóstwie. Idzi odznaczał się prostotą i łagodnością, a mądrość zdobywał w czasie pielgrzymek, kontemplacji, długotrwałych modlitw oraz postów, dzięki czemu zyskał przydomek "Nieuczonego Teologa".

Niektóre jego wypowiedzi zostały spisane i zebrane, jako tzw. Dicta aurea, stanowiąc cenne świadectwo wczesnej mistyki franciszkańskiej.

Idzi odbył wiele pielgrzymek do różnych sanktuariów, m.in. do Rzymu, Santiago de Compostela i do Ziemi Świętej. W 1219 roku udał się do Tunisu głosić Ewangelię wśród muzułmanów, jednak misja zakończyła się niepowodzeniem. W rok później Idzi powrócił do Włoch. W 1226 roku przeniósł się do Fabriano (w pobliżu Perugii), gdzie prowadził żywot pustelnika i oddawał się kontemplacji.

Zmarł 23 kwietnia 1262 roku w Perugii, uważany za świętego już za życia.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Relikwie bł. Idziego spoczywają w miejscowym kościele franciszkanów konwentualnych.

Kult Idziego zatwierdził Pius VI w 1777, wyznaczając jego wspomnienie na 23 kwietnia.

Obecnie Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim 22 lub 23 kwietnia[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Idzi – inne postaci o tym imieniu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bł. Idzi przedstawiony został na obrazie Giotto di Bondonego, wśród dwunastu pierwszych towarzyszy św. Franciszka, przyjmujących w 1209 roku konfirmację reguły franciszkańskiej z rąk papieża Innocentego III ("Legenda św. Franciszka" w Luwrze).
  2. Z uwagi na fakt, że w Kościele katolickim w Polsce, jak i w niektórych krajach, 23 kwietnia obchodzone jest wspomnienie św. Wojciecha i ma rangę uroczystości liturgicznej, bł. Idziego z Asyżu polski Kościół wspomina w wigilię jego śmierci, tj. 22 kwietnia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]