Izba Śląska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek Izby Śląskiej.
Wyposażenie kuchni w Izbie Śląskiej.
Porcelana sygnowana „Giesche” w Izbie Śląskiej.

Izba Śląska w Katowicach w dzielnicy Giszowiec − to muzeum prezentujące eksponaty związane z kulturą i sztuką Górnego Śląska oraz obrazy i pamiątki po malarzu Ewaldzie Gawliku.

Budynek został zaprojektowany przez Jerzego i Emila Zillmannów i wybudowany na początku XX wieku. Składa się z dwóch obiektów połączonych razem ze sobą. Początkowo mieściła się w nim stajnia, pomieszczenia dla woźniców i wozownia.

W 1986 kopalnia „Staszic” przekazała budynek znajdujący się w dzielnicy Giszowiec na placu Pod Lipami 3-3a emerytowanym pracownikom, którzy urządzili w nim klub. Został on wyremontowany i odnowiony. W trakcie remontu starano się nadać wnętrzom tradycyjny śląski charakter.

Pierwszą inicjatywą kulturalną była opieka nad malarstwem regionalnym Ewalda Gawlika. Otrzymał w budynku trzy pomieszczenia na piętrze[1]. Wstawił tam swój tapczan, akwarium, klatkę z ptaszkiem, czarną szafę i komodę zdobioną własnoręcznymi malunkami[2]. Wystawę prac malarskich Gawlika poświęconych regionowi i jego kulturze powoli uzupełniano o tradycyjne zabytkowe meble i sprzęty codziennego użytku zebrane głównie przez pracowników kopalni i mieszkańców osiedla. Izba Śląska z Domu Seniora została przekształcona w filię Miejskiego Domu Kultury Szopienice-Giszowiec i mieści się w niej muzeum w którym zgromadzono eksponaty związane z historią osiedla i regionu, wiele pamiątek osobistych, wyposażenie pracowni i galeria obrazów Ewalda Gawlika.

Oprócz wystawy stałej malarstwa i zabytkowych sprzętów organizowane są tu również zajęcia stałe.

Zajęcia stałe w Izbie Śląskiej[3]:

  • Związek Górnośląski o/Giszowiec
  • Klub Seniora ZZ „Przeróbka”
  • Klub Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” KWK „Staszic”
  • Klub Seniora KWK „Staszic”
  • Klub Seniora ZZG KWK „Staszic”
  • Klub Giszowianek (Seniorki)

Wcześniej gdy w „Gawlikówce” gospodarzyli jeszcze emerytowani pracownicy kopalni organizowano w niej lekcje muzealne przeznaczone głównie dla młodzieży szkolnej[1]:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Aldona Minorczyk-Cichy: „Gawlikówka” nie ta sama (pol.). bielskobiala.naszemiasto.pl. [dostęp 2009-01-06].
  2. Małgorzata Szejnert: Czarny ogród. Wyd. pierwsze. Kraków: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2007, s. 402. ISBN 978-83-240-0896-4.
  3. „Przewodnik po Osiedlu Giszowiec w Katowicach”. 1, s. 13, 1 grudnia 2008. PDM (Przewodniki Dla Mieszkańców). 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Leszek Jabłoński: Na trasie Balkan Ekspresu − Giszowiec, Nikiszowiec, Szopienice. Przewodnik po dzielnicach Katowic. Katowice: CRUX, 2003, s. 15. ISBN 83-918152-3-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]