James Herriot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum Herriota w Thirsk

James Herriot, właśc. James Alfred "Alf" Wight (ur. 3 października 1916 w Sunderland, zm. 23 lutego 1995) – brytyjski weterynarz i pisarz, autor cyklu powieści Wszystkie stworzenia duże i małe (All Creatures Great and Small).

Książki opisują życie i pracę lekarza weterynarii na angielskiej prowincji od lat 40. XX w. Głównym bohaterem jest alter ego autora, młody weterynarz James Herriot. W pracy towarzyszą mu żona - Helen, nieco szalony wspólnik, Siegfried Farnon oraz jego nieodpowiedzialny młodszy brat, Tristan Farnon.

Życiorys[edytuj]

W 1939 r. ukończył studia weterynaryjne w Glasgow, a następnie podjął pracę wiejskiego lekarza weterynarii w miejscowości Thirsk w hrabstwie Yorkshire, gdzie mieszkał do końca życia. Podczas wojny był pilotem RAF-u. Według tego, co sam pisał w książkach, nie został pilotem ze względu na stan zdrowia. Służył w RAF ale jako członek obsługi naziemnej.[potrzebny przypis]

W latach 70. XX w. opisał wydarzenia ze swojej praktyki w serii powieści pod wspólnym tytułem Wszystkie stworzenia duże i małe. Do końca życia pracował w swoim zawodzie. 24 lutego 1995, dzień po jego śmierci, otwarto na uniwersytecie w Glasgow bibliotekę weterynaryjną jego imienia (The James Herriot Library).

Książki wchodzące w skład cyklu[edytuj]

  • 1970Jeśli tylko potrafiłyby mówić (If Only They Could Talk)
  • 1972To nie powinno się zdarzyć (It Shouldn't Happen to a Vet)
  • 1973Nie budźcie zmęczonego weterynarza (Let Sleeping Vets Lie)
  • 1974Weterynarz w zaprzęgu (Vet in Harness)
  • 1976Weterynarze mogą latać (Vets Might Fly)
  • 1977Szał pracy (Vet in a Spin)
  • 1979Yorkshire (James Herriot's Yorkshire)
  • 1981Boże stworzenia (The Lord God Made Them All)
  • 1992Wszystkie stworzenia (Every Living Thing)

W Polsce początkowo ukazał się jedynie jednotomowy wybór, wydany w 1980 r. przez wydawnictwo "Czytelnik". Od roku 1995 ukazywały się kolejne tomy całego cyklu, wydawane przez oficynę Zysk i S-ka.

Ekranizacje[edytuj]

Cykl został kilkakrotnie zekranizowany. W 1974 powstał film fabularny Wszystkie stworzenia duże i małe (All Creatures Great and Small) na podstawie pierwszych dwóch części, w reżyserii Claude'a Whathama (wyst. Simon Ward, Anthony Hopkins, Lisa Harrow). W 1975 zrealizowano sequel pod tytułem To nie powinno się zdarzyć (It Shouldn't Happen to a Vet) w reżyserii Erica Tilla (wyst. John Alderton, Colin Blakely, Lisa Harrow).

W latach 1978-1990 zrealizowano serial BBC pod tym samym tytułem (wyst. Christopher Timothy, Robert Hardy, Peter Davison, Carol Drinkwater).

Linki zewnętrzne[edytuj]