Jason Todd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jason Todd (Red Hood) – postać z komiksów o Batmanie, która zadebiutowała w Detective Comics #524 zmarł jednak w Batman #428. Został stworzony przez Gerry'ego Conwaya i Dona Newtona.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dziecko ulicy[edytuj | edytuj kod]

Jason wychował się na ulicy - bez rodziców. Pewnego dnia kiedy Batman zostawił Batmobil przy jego "domu", Jason chciał skorzystać z okazji i ukraść jego koła, aby następnie sprzedać je za pokaźną sumę pieniędzy. Jednak został złapany przez Batmana. Mroczny Rycerz odstawił go do Szkoły Madame Ma Guun - inaczej poprawczaka. Jednak Batman odkrył, że jest to tylko przykrywka. Władze szkoły to tak naprawdę złodzieje, którzy szkolili uczniów na kolejnych zbrodniarzy. Batman i Jason Todd zrobili z tym porządek.

Robin[edytuj | edytuj kod]

Batman postanowił przygarnąć chłopaka i uczynić go drugim (po Dicku Graysonie) Robinem. Jego kariera składała się głównie z agresji. M.in pobił Two Face'a dowiadując się, że to on zabił jego ojca odsiadującego wyrok, wyrzucił przez okno Felipe - syna dyplomaty, który znęcał się nad płcią przeciwną tłumacząc się tym, że zaskoczył Felipe, który przestraszył się i wypadł z mieszkania.

Joker porwał jedną z trzech potencjalnych kandydatek do jego prawdziwej matki. Okazało się że to ona. Kobieta jednak współpracowała z Jokerem, który podczas próby ratunku ze strony Robina, uwięził go pobitego łomem razem z matką w zaminowanym pomieszczeniu. Batman nie zdążył na czas. Wyniósł ciało syna z pomieszczenia.

W tamtym wydarzeniu zginął i chłopak i jego matka.

Zmartwychwstanie[edytuj | edytuj kod]

Dzięki działaniom Superboya Prime walczącego z Superboyem, jak wiele innych postaci z uniwersum DC Jason zmartwychwstał. Jego słabe ciało znalazła Talia al Ghul, która obsesyjnie zakochana w Batmanie rozpoznała w nim Robina. Wrzucając go do Lazarus Pit (Jam Łazarza) oddała mu jego sprawność fizyczną i tym samym Jason odzyskał swoją świadomość.

Red Hood[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze co zrobił po odzyskaniu siły to przyjęcie dawnej tożsamości swojego zabójcy, Red Hooda. Doszedł do wniosku który rozważał już jako Robin że jedynym sposobem by zniszczyć przestępczość jest zabijanie złych (kłóci się to z żelazną zasadą Batmana, która mówi o tym żeby nie zabijać).

Okazało się że Batman nie pomścił jego śmierci, więc postanowił spotkać się z nim. Przy okazji postawił sobie za cel zniszczyć Black Mask. W międzyczasie zrewanżował się na Jokerze katując go łomem. W końcu Batman spotyka mordercę. Todd ma ze sobą Jokera. Dał Batmanowi wybór - ma mu pozwolić zakończyć żywot clowna lub go powstrzymać strzelając mu prosto w twarz. Batman się nie zgadza i rzuca ostrzem, które trafia w szyję Jasona i powoduje natychmiastowy zgon. Red Hood nie pozostaje jednak na długo martwy.

Nightwing[edytuj | edytuj kod]

Todd podrobił kostium Nightwinga i zjawił się w Bludhaven jako nowy Nightwing. Jednak Jason nie zmienił swoich morderczych nawyków, co było powodem niezadowolenia Graysona. Nightwing II został porwany przez anonimowego gangstera. Jednak uratował go oryginalny Nightwing. Po tym incydencie relacje postaci nie zmieniły się, jednak Jason powrócił do bycia działającym samemu Red Hoodem.

W innych mediach[edytuj | edytuj kod]

Seriale i filmy aktorskie[edytuj | edytuj kod]

  • W filmie Batman v Superman: Świt sprawiedliwości w Batjaskini widoczny jest strój Robina obmalowany sprayem. Według informacji udzielonych przez twórców kostium ten należał wcześniej do Jasona Todda, a on sam został zabity przez Jokera przed wydarzeniami z filmu[1].
  • Jason Todd pojawia się w serialu Titans. Wciela się w niego Curran Walters[2].

Filmy animowane[edytuj | edytuj kod]

  • Animowana wersja Jasona Todda jako Red Hooda zadebiutowała w filmie Batman: W cieniu czerwonego kaptura. Jest on tam jednym z antagonistów. W oryginalnej wersji językowej głos podkłada mu Jensen Ackles[3].
  • Jason Todd pojawia się jako Red Hood również w filmie Batman Ninja. W wersji japońskiej głos podkłada mu Akira Ishida, a w wersji angielskiej Yuri Lowenthal[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]